Biała glinka w kosmetyce

Biała glinka, nazywana również porcelanową, bądź chińską jest najpopularniejszą odmianą glinki w kosmetyce. Sporządzana na jej bazie maseczka to naturalny sposób na zmarszczki i utratę jędrności skóry. Stosowanie białej glinki polecane jest w przypadku cery dojrzałej, wiotkiej i poszarzałej. Mogą po nią bez obaw sięgać posiadaczki skóry wrażliwej oraz naczynkowej. Dzięki bogactwu składników mineralnych delikatnie oczyszcza i zwęża nadmiernie rozszerzone pory skórne, nie niszcząc przy tym naturalnego płaszcza ochronnego naskórka. Przywraca cerze jedwabistą gładkość i miękkość. Uelastycznia oraz podnosi sprężystość skóry. Wpływa korzystnie na koloryt cery. Poprawia ukrwienie i dotlenia skórę, sprawiając, że twarz odzyskuje wypoczęty, młodzieńczy wygląd.

Właściwości białej glinki

Biała glinka jest bogatym źródłem krzemu, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy koloidalną krzemionkę in. sylikę (60%). Krzemionka działa regenerująco, dotleniająco i przeciwzmarszczkowo. Uszczelnia kruche naczynka krwionośne, zapobiegając powstawaniu tzw. „pajączków”. Delikatnie ściera martwy naskórek. Doskonale absorbuje sebum oraz wszelkie zanieczyszczenia, zapewniając skórze efekt wygładzenia oraz dogłębnej rewitalizacji. Wykazuje również pozytywny wpływ na włosy, wzmacniając je i odżywiając. Kolejnym cenionym składnikiem glinki porcelanowej jest tlenek glinu (22%). Związek ten ogranicza nadprodukcję potu, poprzez zwężenie ujść gruczołów potowych. Działa także delikatnie złuszczająco. W białej glince znajdziemy także wapń, magnez, żelazo i potas.

Właściwości białej glinki

Zastosowanie białej glinki

Biała glinka ma postać proszku do rozrobienia z wodą bądź hydrolatem oraz gotowej do użycia pasty. Możemy ją spotkać w formie jednorazowych, poręcznych saszetek. Występuje także w duecie z kozim mlekiem. Znajdziemy ją w szamponach, pastach do zębów oraz peelingach.

Kupując białą glinkę warto zwrócić uwagę nie tylko na postać produktu, ale również jego skład i pochodzenie. Zdecydowanie najbardziej warte polecenia są glinki bez sztucznych dodatków oraz konserwantów.

Możemy ją stosować jako maseczkę do twarzy, okłady na całe ciało, dodatek do kąpieli czy odżywkę na włosy i skórę głowy. Warto wzbogacać nią szampony oraz żele do mycia. To również doskonały składnik domowych kosmetyków.

Maseczka z białej glinki

Maskę z suchej glinki sporządzamy dodając do proszku wodę lub hydrolat. Całość dokładnie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji gęstej śmietany. Do rozrabiania glinek nie używamy metalowych miseczek, ani mieszadełek. Maseczkę możemy wzbogacić kilkoma kroplami wybranego olejku eterycznego.

Maseczka z białej glinki

Papkę stosujemy na twarz, skórę głowy i włosy lub wybrane partie ciała. Wskazane jest nie doprowadzanie maseczki do zastygania. W tym celu należy zastosować spryskiwanie wodą bądź hydrolatem. Przed wysychaniem maseczki uchroni nas też dodatek odrobiny olejku roślinnego np. arganowego, makadamia czy moringa. Po 10-20 minutach zmywamy glinkę ciepłą wodą.

Tonik z białą glinką

Ciekawym zastosowaniem białej glinki jest wzbogacanie nią hydrolatu. Do 100 ml płynu dodajemy 2 g proszku. Przed każdym zastosowaniem należy wstrząsnąć buteleczką. Taki tonik działa oczyszczająco, odżywczo i matująco. Dzięki drobinkom białej glinki rozprasza światło, optycznie wygładzając i rozświetlając skórę.

Biała glinka w kosmetyce

Kąpiel w białej glince

Garść białej glinki w proszku rozpuszczamy w wannie z ciepłą wodą. Zażywamy kąpieli przez 15-20 minut. Zabieg stosujemy 1-2 razy w tygodniu.