masaż ajurwedyjski

Masaż ma wszechstronne działanie. Pozytywnie wpływa zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. Nic więc dziwnego, że stanowi jeden z kluczowych elementów życia zgodnego z ajurwedą, holistycznie postrzegającą każdego człowieka. Jakich efektów można się spodziewać po ajurwedyjskich rytuałach i jakie są ich podstawowe rodzaje?

Jak działa masaż ajurwedyjski?

Ajurweda („ayur” – życie, „veda” – wiedza) to staroindyjski system medyczny liczący ponad 5000 lat. Według jego założeń warunkiem zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia jest utrzymanie równowagi między sferami ciała, ducha i umysłu. Utrata tej harmonii prowadzi do choroby. Dzieje się tak na skutek odczuwania nadmiernego stresu i innych negatywnych emocji, nagromadzenia w organizmie toksyn, niedoboru snu, braku ruchu, niewłaściwej diety. Celem leczenia w zgodzie z ajurwedą jest więc przywrócenie balansu, wspomnianej harmonii, a zalecanymi metodami na jego osiągnięcie są m.in. praktykowanie jogi i ćwiczeń oddechowych, aromaterapia, medytacja oraz masaże.

Masaż w ajurwedzie pełni kilka niezwykle istotnych funkcji. Odblokowuje kanały energetyczne, pozwalając na swobodny przepływ energii życiowej. Pobudza metabolizm, wspomaga usuwanie toksyn nagromadzonych w organizmie. Stymuluje układ odpornościowy. Rozluźnia, odpręża, relaksuje. Poprawia samopoczucie, wspomaga pamięć i koncentrację. Zwiększa ukrwienie skóry, odmładza ją, opóźnia proces powstawania zmarszczek, dotlenia i odżywia zarówno jej komórki, jak i komórki budujące narządy wewnętrzne. Wiele zależy jednak od tego, jaką formę masażu wybierzemy: niektóre rytuały obejmują całe ciało, podczas gdy inne wybraną partię, np. głowę. Jakie są najważniejsze rodzaje masażu ajurwedyjskiego?

Abhyanga

Rytuał Abhyanga polega na masażu całego ciała (również głowy, uszu, karku, twarzy, stóp) przy użyciu ciepłego oleju, dobranego w zgodzie z typem konstytucjonalnym osoby poddawanej zabiegowi (charakterystyczną dla danego człowieka „mieszanką” energii, zazwyczaj z jedną dominującą: Vita, Kapha, Pita). U osoby o typie Pita zastosowany może zostać np. olej kokosowy, u osoby typu Kapha – olej jojoba, a w przypadku Vita – olej sezamowy bądź migałowy [1]. Masaż przeprowadzany jest zgodnie z „kierunkiem” funkcjonowania układu krążenia: ruchy skierowane ku sercu są mocniejsze niż te wykonywane w przeciwną stronę.

Oprócz wspomnianych wyżej atutów masażu ajurwedyjskiego, w przypadku Abhyanga warto wymienić również kolejny: masowanie stawów ciepłymi olejami zmniejsza ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych. Zabieg wykonywać można samodzielnie, nawet każdego dnia (automasaż Abhyanga). Masaż całościowy ciała nie jest zalecany w przypadku menstruacji, ciąży, chorób skóry i serca, nadciśnienia.

Shirodhara

Shirodhara to rytuał całkowicie odmienny od Abhyanga. W tym przypadku uwaga skupia się na głowie. Shirodhara polega na polewaniu czoła (punktu między brwiami, tzw. „trzeciego oka” bądź „oka mądrości”) olejem (ale też zamiast oleju bywa stosowana woda kokosowa, zwykła woda czy mleko), a następnie wykonanie masażu głowy i twarzy. Zabieg szczególnie zalecany jest osobom zestresowanym, żyjącym w dużym napięciu emocjonalnym, zmagającym się z depresją czy bezsennością. Doskonale odpręża, wycisza, poprawia pamięć i koncentrację.

Udvartana

O ile rytuał Abhyanga opiera się na zastosowaniu ciepłego oleju, a więc przede wszystkim natłuszcza skórę, o tyle Udvartana, bazująca na mieszance sproszkowanych ziół (czasem z dodatkiem jedynie niewielkiej ilości oleju), polega w głównej mierze na złuszczaniu naskórka. Ciało po takim zabiegu jest wygładzone i oczyszczone, skóra miękka, elastyczna. Masaż pobudza przemianę materii, krążenie krwi i limfy, wspomaga usuwanie toksyn. Rytuał Udvartana szczególnie polecany jest w przypadku cellulitu oraz jako element kuracji odchudzającej.

Garshana

Podczas rytuału Garshana nie są stosowane żadne oleje ani zioła. Jest to masaż suchy, wykonywany jedynie za pomocą dłoni, na które nałożone są jedwabne rękawiczki. Głównym celem jest stymulowanie układu limfatycznego, a tym samym – oczyszczenie organizmu z toksyn. Zabieg również doskonale peelinguje i wygładza skórę. Dla wzmocnienia korzystnych efektów po zakończeniu masażu Garshana wskazane jest przeprowadzenie rytuały Abhyanga.

Champi

Champi, nazywany czasem „champissage” od połączenia słów „champi” i „massage”, to masaż głowy, twarzy, karku i ramion, wykonywany przy użyciu naturalnego olejku. Skupia się na tych miejscach, w których zwykle najczęściej ujawnia się napięcie związane ze stresującym trybem życia. Ból karku to nieraz jeden z głównych objawów świadczących o skumulowaniu negatywnych emocji. Rytuał rozluźnia mięśnie, likwiduje dolegliwości bólowe w obrębie masowanego obszaru (również bóle głowy), relaksuje, odpręża. Dodatkowo masaż głowy pobudza cebulki włosów, a dzięki zastosowaniu oleju – odżywia je, korzystnie wpływając na gęstość i kondycję fryzury.

Pinda Sveda

Pinda Sveda to masaż przy pomocy stemplów, sporządzonych z bawełnianej tkaniny, wypełnionej mieszanką ziół. Stemple zanurzane są w podgrzanym oleju, a masaż nimi polega głównie na wykonywaniu okrężnych ruchów. Masaż relaksuje, pobudza krążenie, wspomaga usuwanie toksyn. Wygładza i odżywia skórę. Przynosi ulgę w bólach kręgosłupa, zmniejsza też napięcie w okolicy karku i ramion.

  • koncentrat-ujedrniajaco-antycellulitowy-bluszcz-magnez

    Koncentrat ujędrniająco – antycellulitowy, bluszcz i magnez

  • naturalny-olej-z-rozmarynu-50-ml

    Olej z rozmarynu 50ml

  • Oliwka do ciała dla niemowląt i dzieci

    Oliwka do ciała dla niemowląt i dzieci

  • Antycellulitowy olejek do ciała – grejpfrut i cytryna 100ml

  • Świeca do masażu – Sweet Mango

  • Świeca do masażu – Cynamon

  • Olej jojoba - organiczny, certyfikowany COSMOS ORGANIC

    Olej jojoba – organiczny, certyfikowany COSMOS ORGANIC

  • Olejek do masażu dla mamy i dziecka, z ekologicznym ekstraktem z owsa

    Olejek do masażu dla mamy i dziecka, z ekologicznym ekstraktem z owsa

  • Olej Mahanarayan Tail

    Mahanarayan Tail – ajurwedyjski olejek na ból mięśni i stawów 100ml

Źródło:

[1] http://ulicaekologiczna.pl/zdrowy-tryb-zycia/masaz-ajurwedyjski-na-zdrowie/

http://www.thehealthsite.com/diseases-conditions/ayurvedic-treatment-7-types-of-ayurvedic-massage-you-should-know-about/

http://www.polkacafe.com/types-of-ayurvedic-massages-1758.html