Olejek rozmarynowy w kosmetyce

Charakterystyczne gałązki rozmarynu, z wąskimi listkami, nadają potrawom niepowtarzalny aromat i nieodłącznie kojarzą się z kuchnią śródziemnomorską. Z tych samych listków pozyskiwany jest wyjątkowo cenny olejek eteryczny, pomocny przy bólach mięśniowych i reumatycznych czy infekcjach dróg oddechowych. Ten sam olejek z powodzeniem może być stosowany w celach kosmetycznych.

Skład i właściwości olejku rozmarynowego

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to wiecznie zielony krzew osiągający do 1,5 metra wysokości. Z jego drobnych listków, na drodze destylacji wodnej, otrzymywany jest olejek eteryczny o świeżym ziołowym zapachu. Głównymi składnikami olejku są m.in. 1,8-cyneol, kamfora, alfa-pinen, werbenon i limonen [1, 2]. W aromaterapii szczególnie zalecany jest w przypadku dolegliwości bólowych mięśni i stawów oraz podczas infekcji górnych dróg oddechowych, jako środek ułatwiający oddychanie i odkrztuszanie. Coraz częściej pojawia się jednak również w kontekście pielęgnacji skóry i włosów.

Olejek rozmarynowy działa silnie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie [1, 2, 3]. Ponadto ogranicza produkcję łoju oraz pobudza krążenie krwi. Warto sięgnąć po niego w przypadku cery problematycznej, trądzikowej. Olejek pomoże zmniejszyć łojotok i złagodzić stany zapalne. Przysłuży się jednak także innym typom cery, z uwagi na właściwości przeciwutleniające – regularnie stosowany opóźni proces powstawania zmarszczek.

Olejek rozmarynowy warto włączyć również do pielęgnacji włosów. Zalecany jest w przypadku łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się pasm. Ze względu na zdolność do pobudzania krążenia, wmasowywanie olejku w skórę głowy przyczynia się do dotlenienia i odżywienia cebulek, a tym samym – do wzmocnienia włosów i ograniczenia ich wypadania. Olejek może okazać się pomocny, jeśli zmagamy się z łysieniem plackowatym [4].

  • Vatika Kokosowy olejek do włosów wzbogacony henną, amlą i cytryną

  • Olejek do masażu ciała i skóry głowy Navratna

    15.9032.90
  • Olejek rozmarynowy

Zastosowanie kosmetyczne nie ogranicza się wyłącznie do skóry twarzy i głowy. Olejek rozmarynowy będzie stanowił cenny dodatek do oleju bazowego stosowanego podczas masażu ciała. Taki zabieg zwiększy efektywność kuracji antycellulitowej. Warto mieć na uwadze, że masaż z dodatkiem olejku rozmarynowego zadziała relaksująco, rozluźni napięte mięśnie i zmniejszy dolegliwości bólowe w ich obrębie.

Jak stosować olejek rozmarynowy?

Olejek rozmarynowy należy stosować na skórę w formie rozcieńczonej. Przed pierwszym użyciem warto wykonać próbę uczuleniową, wcierając np. za uchem kroplę olejku wymieszaną z olejem roślinnym, np. oliwą z oliwek. Jeśli po upływie 24 godzin nie wystąpi reakcja alergiczna, olejek może być włączony do zabiegów pielęgnacyjnych. Olejku nie należy stosować u małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Olejek może służyć do wzbogacania gotowych kosmetyków, takich jak kremy i maski do twarzy, balsamy do ciała czy szampony i odżywki do włosów. Można również 3–4 krople olejku dodać do łyżki oleju roślinnego nakładanego na pasma podczas zabiegu olejowania. Mieszankę należy wmasować w skórę głowy i rozprowadzić na całej długości włosów, a po upływie co najmniej godziny zmyć delikatnym szamponem.

Kąpiel z dodatkiem olejku rozmarynowego nie tylko odpręży, ale pomoże także zmniejszyć trądzik występujący na plecach czy ramionach. Do wody wystarczy wlać 10 kropli olejku. Pamiętajmy, że taka aromaterapeutyczna kąpiel powinna trwać 15–30 minut. Z kolei w celu przygotowania mieszanki do masażu, np. antycellulitowego, łączymy 4 krople olejku rozmarynowego z łyżką (10 ml) oleju bazowego, np. ze słodkich migdałów lub jojoba.

[1] Abdullah Ijaz Hussain, Rosmarinus officinalis essential oil: antiproliferative, antioxidant and antibacterial activities.

[2] M. Moghtader, H. Salari, A. Farahmand, Evaluation of the antifungal effects of rosemary oil and comparison with synthetic borneol and fungicide on the growth of Aspergillus flavus.

[3] I. Takaki, Anti-Inflammatory and Antinociceptive Effects of Rosmarinus officinalis L. Essential Oil in Experimental Animal Models.

[4] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867