Cellulit - domowe sposoby, kosmetyki, zabiegi i dieta

Cellulit… Spędza sen z powiek kobietom zarówno szczupłym, jak i z nadwagą, nastolatkom, jak i kobietom dojrzałym. Walka z cellulitem wymaga ataku z kilku stron – bez odpowiedniej diety, ćwiczeń i kosmetyków sukces nie jest możliwy.

Z cellulitem zmaga się prawie 80% kobiet. Wynika to głównie z charakterystycznej, innej niż u mężczyzn budowy tkanki łącznej. Żeńskie przegrody międzytkankowe są delikatniejsze i układają się w skórze równolegle, przez co łatwiej ulegają odkształceniom. W efekcie, kiedy oczka siatki tkanki łącznej wypełniają się i „puchną”, na powierzchni skóry pojawiają się wybrzuszenia. Ponadto, panie przez całe życie narażone są na wahania hormonalne. To wszystko skutkuje pojawianiem się nieestetycznych zgrubień, porównywanych zazwyczaj do skórki pomarańczy. Walkę z cellulitem ułatwia znajomość mechanizmów i przyczyn jego powstawania oraz wiedza o najnowszych środkach leczenia.

Cellulit (medyczna nazwa to lipodystrofia), potocznie zwany „pomarańczową skórką” jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo – włóknistymi zmianami tkanki podskórnej, czego efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i piersi. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, które czasami mogą powodować ból.

Cellulit – poznaj wroga

Przede wszystkim należy odróżnić cellulit, który jest defektem kosmetycznym spowodowanym nadmiernym rozrostem i nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, a cellulitisem, który jest chorobą bakteryjną, obejmującą zapalenie tkanki podskórnej i wymagającą kuracji antybiotykowej.

Cellulit przyjmuje postać nierówności na skórze, takich jak zgrubienia, guzki czy dołki. Jego powstawanie związane jest z zaburzeniami mikrokrążenia w skórze. Niedostateczne odprowadzanie substancji przemiany materii skutkuje powstawaniem obrzęków, powiększeniem komórek tłuszczowych a z czasem powstawaniem zwłóknień tkanki łącznej. Na szczęście cellulit można pokonać. Należy jednak kurację antycellulitową rozpocząć jak najwcześniej, wtedy da ona najlepsze rezultaty.

Cellulit wodny

W ciele kobiety, zaczynając od okresu dojrzewania odkładają się zapasy wody i tłuszczu. W kolejności postępuje przesunięcie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu organizm wydala tę ,,nadwyżkę”, bardziej lub mniej skutecznie. Jeśli rytm hormonalny zostaje zaburzony, prowadzi to do powstania cellulitu.

Cellulit lipidowy

Występuje w głęboko ułożonych warstwach skóry i w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe i kwasy tłuszczowe dostarczane drogą krwi.

W warunkach prawidłowych dochodzi do ich rozpadu na związki. W sytuacji odwrotnej komórki pęcznieją i zaczynają tworzyć się guzki określane potocznie jako,, skórka pomarańczowa”.

Rozróżniamy się cztery stadia zaawansowania cellulitu:

  • Zmiany pierwszego stopnia występują, kiedy cellulit nie jest jeszcze widoczny gołym okiem, ale mikroskopowo dochodzi już do zastojów i wzrostu objętości tkanek.
  • Cellulit w fazie drugiej to moment, w którym pomarańczowa skórka zaczyna być już widoczna przy złapaniu fałdu skórnego. Poza tym pod mikroskopem oprócz zastoju wyraźnie zauważalne są również zaburzenia struktury tkanki tłuszczowej.
  • W trzecim stopniu zmiany są już widoczne gołym okiem przy pozycji stojącej (bez uciskania skóry) i wyczuwalne są drobne grudkowate zgrubienia tkanki podskórnej. Poza tym mikroskopowo widać już pojawiające się elementy zwłóknienia.
  • Czwarty stopień rozwoju cellulitu charakteryzuje się tym, że nierówności są bardzo nasilone, wyczuwalne są wyraźne guzowate stwardnienia, a mikroskopowo zaobserwowana jest zaawansowana degradacja tkanki łącznej.

Pierwszy i drugi stopień cellulitu jest stosunkowo łatwy do wyeliminowania, trzeci może sprawić wiele trudności. W przypadku czwartego stopnia zmiany są już na tyle zaawansowane i utrwalone, że pozbycie się ich może być niemożliwe.

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit można zaliczyć do przypadłości cywilizacyjnych – „pomarańczową skórkę” w różnym stopniu zaawansowania posiada nawet 80-90% kobiet, a do jego powstania przyczyniają się:

  • Nieprawidłowa dieta (bogata w tłuszcze zwierzęce oraz sól, a uboga w błonnik, witaminy i minerały)
  • Palenie papierosów, picie alkoholu oraz mocnej kawy
  • Siedzący tryb życia
  • Noszenie butów na zbyt wysokim lub zbyt niskim obcasie (najbardziej odpowiednia wysokość obcasów to 2-3 cm)
  • Noszenie zbyt obcisłych spodni, które utrudniają swobodny przepływ krwi
  • Zaburzenia hormonalne, dlatego też cellulit pojawia się przede wszystkim w okresie dojrzewania i ciąży; ryzyko powstania cellulitu zwiększa również stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  • Czynniki genetyczne

Na część czynników powodujących cellulit nie mamy wpływu. To głównie kobieca przypadłość. Defekt ten bardzo rzadko występuje u mężczyzn. Znaczenie mają też czynniki genetyczne, takie jak rasa, typ tkanki łącznej, skłonność do chorób metabolicznych i chorób układu krążenia.

Nadmiar estrogenów jest przyczyną nasilenia zmian, dlatego pomarańczowa skórka często pojawia się w czasie ciąży lub w czasie zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Także inne leki mogą niekorzystnie zmieniać wygląd skóry.

Na powstawanie cellulitu wpływa również tryb życia. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak uboga dieta, nieregularne posiłki, picie dużej ilości kawy, herbaty i alkoholu oraz małej ilości wody także mogą przyczyniać się do powstawania tej nieestetycznej przypadłości. Niekorzystne jest też uciskanie tkanek, na przykład poprzez zakładanie zbyt obcisłych ubrań.

Noszenie wysokich obcasów utrudnia krążenie krwi i limfy. Siedzący tryb życia i brak wysiłku fizycznego skutkuje zwiotczeniem mięśni, zmniejszeniem ukrwienia i tendencjami do zastoju płynów. To wszystko może powodować powstawanie pomarańczowej skórki.

Do powstawania cellulitu przyczyniają się więc wszelkie czynniki, które utrudniają cyrkulację krwi oraz powodują gromadzenie wody w organizmie, a także nadmiar estrogenów, które zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zawartość naczyń przedostaje się wówczas do przestrzeni międzykomórkowych, co z kolei powoduje powstanie mikroobrzęków uciskających na komórki tłuszczowe. Utrudniony dopływ tlenu i substancji odżywczych sprawia, że w komórkach tych gromadzą się zbędne produkty przemiany materii. Efektem są zgrubienia widoczne w postaci „pomarańczowej skórki”.

Sposoby walki z cellulitem

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać pojawieniu się cellulitu niż z nim walczyć. Nawet jeśli nasza skóra jest gładka, należy profilaktycznie stosować kosmetyki antycellulitowe, które ułatwiają przepływ krwi i zapobiegają powstawaniu nierówności. Jeśli jednak cellulit już zagościł na naszej skórze – najczęściej ud, pośladków i brzucha – trzeba podjąć działania na kilku obszarach.

Dieta antycellulitowa

Z jadłospisu należy wykreślić posiłki zawierające dużą ilość soli, obfitujące w kalorie oraz tłuszcze zwierzęce. Omijajmy dania typu „fast food”, słodycze, produkty z dużą zawartością barwników i konserwantów, a więc między innymi zupy z torebki. Zastąpić je należy produktami bogatymi w błonnik, który poprawia przemianę materii i ułatwia usuwanie jej produktów. W naszym menu powinny znaleźć się więc kasze, ryż, pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Należy pić dużo wody mineralnej, która również wspomaga usuwanie toksyn oraz ułatwia krążenie krwi. Spalanie tłuszczów przyspieszają natomiast zielona i czerwona herbata. Uzupełnieniem diety mogą być suplementy, które zawierają substancje przyspieszające metabolizm oraz wspomagające usuwanie jego produktów – algi, zielona herbata, L-karnityna, ginkgo biloba.

Kluczowe znaczenie w skutecznej walce z cellulitem ma zdrowe odżywianie. Należy zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i antyutleniacze. Ze swojego pożywienia trzeba wyeliminować cukry, tłuszcze nasycone i używki.

Zasady żywieniowe w walce z cellulitem:

  • Jeśli chcesz aby twoja skóra pozostała gładka i jędrna zacznij od jej właściwego nawilżania od środka, a wiec przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Zaleca się picie minimum od 1,5 do 2 l wody niegazowanej o niskiej zawartości sodu dziennie oraz zielonych i ziołowych herbat, a także świeżych, owocowych i warzywnych soków bez dodatku cukru.
  • Ogranicz spożywanie kawy oraz mocnej czarnej herbaty, a także picie alkoholu i palenie papierosów (najlepiej całkowicie z nich zrezygnuj!) Używki działają na stan naczyń krwionośnych, zakłócony zostaje proces filtracji oraz obieg limfy.
  • Zrezygnuj również z gotowego, wysoko przetworzonego jedzenia, słonych przekąsek oraz potraw o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu, a wiec jak najmniej słodkich gazowanych napojów, słodyczy, czipsów i podobnego śmieciowego jedzenia. Zamiast tego włącz do swojej diety mnóstwo świeżych warzyw i owoców, bo zawierają łatwo przyswajalne witaminy i mikroelementy oraz błonnik.
  • Potrawy najlepiej przygotowywać gotowane lub pieczone zastępując sól ziołami, co spowoduje, że będą one lekkostrawne, a użyte do ich przygotowania składniki zachowają swoje właściwości odżywcze.
  • Nie zapominajmy o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości błonnika (można go znaleźć w razowym pieczywie, kaszach, otrębach), produktach bogatych w witaminę B (należą do nich między innymi kiełki zbóż, drożdże, jajka, produkty z pełnego ziarna), potasu (dobrym jego źródłem są pomidory, ziemniaki lub sałata), witaminy C (na przykład pietruszka, pomidory, szpinak, owoce cytrusowe, papryka).
  • Pamiętajmy również aby w naszym menu znalazły się potrawy bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3, omega – 6 i omega – 9, dobrze jest więc jeść często ryby, orzechy, a do sałatek i surówek dodawać oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek, olej lniany, słonecznikowy, rzepakowy czy z pestek dyni.
  • Aby skutecznie walczyć z cellulitem spożywaj często małe posiłki o stałych porach oraz zwiększ swoja aktywność fizyczną, a to połączenie na pewno przyniesie doskonałe rezultaty w postaci gładszej i zdrowszej skóry.

Aktywność fizyczna w walce z cellulitem

Bez regularnych ćwiczeń nie osiągniemy sukcesu w walce z cellulitem. Gimnastyka poprawia krążenie krwi, ułatwia dostarczanie tlenu oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Szczególnie zalecane są ćwiczenia aerobowe, a więc między innymi bieganie oraz jazda na rowerze. Korzystne efekty uzyskamy, pływając w basenie – gimnastyka pobudza krążenie, a woda dodatkowo masuje skórę. Jeśli jednak nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia, warto rozpocząć od drobnego wysiłku – spacer, prace w ogrodzie. Żadna gimnastyka, nawet najbardziej intensywna, nie da efektu, jeśli nie będzie regularna. Na ćwiczenia poświęcić należy co najmniej 30 minut 3 razy w tygodniu.

Masaże na cellulit

Masaż poprawia krążenie krwi i limfy, ułatwiając usuwanie toksyn z organizmu. Do jego wykonania posłużyć mogą specjalne akcesoria – np. szorstka rękawica bądź drewniany lub plastikowy przyrząd z wypustkami. Podwójny efekt uzyskamy, masując skórę kolistymi ruchami z użyciem kosmetyku peelingującego. Pobudzając krążenie krwi oraz złuszczając martwy naskórek, ułatwimy wnikanie aktywnych składników z balsamów antycellulitowych. Masaż możemy zakończyć naprzemiennym strumieniem chłodnej i ciepłej wody, skierowanym na miejsca dotknięte „pomarańczową skórką”.

W domu można wykonywać wszelkiego rodzaju masaże, które zwiększą ukrwienie i przepływ limfy. Dobroczynny wpływ mają również prysznice wykonywane na przemian zimną i ciepłą wodą. Z kolei gorące kąpiele w wannie rozleniwiają tkankę łączną, dlatego należy ich unikać.

Olejki do masażu antycellulitowego:

  • koncentrat-ujedrniajaco-antycellulitowy-bluszcz-magnez

    Koncentrat ujędrniająco – antycellulitowy, bluszcz i magnez

  • naturalny-olej-z-rozmarynu-50-ml

    Olej z rozmarynu 50ml

  • Antycellulitowy olejek do ciała – grejpfrut i cytryna 100ml

  • Olej z bluszczu

    Olej z bluszczu 50ml

  • Masło kawowe 60ml

  • Olejek kawowy 30ml

  • Antycellulitowy olejek do masażu 140ml

Kosmetyki antycellulitowe

Po wykonaniu masażu nakładamy balsam antycellulitowy, w składzie którego znajdziemy kofeinę, algi, L-karnitynę, wyciąg z kasztanowca i miłorzębu japońskiego, CLA (kwas linolowy), zieloną herbatę. Jeśli mamy więcej czasu, po nałożeniu kosmetyku możemy owinąć ciało folią spożywczą i przykryć się kocem – ciepło ułatwi wnikanie aktywnych substancji. Wśród kosmetyków znajdziemy również intensywne maseczki antycellulitowe i olejki. Pamiętajmy jednak, że stosując nawet najdroższy kosmetyk, nie uzyskamy efektu, jeżeli nie będziemy go stosować regularnie i równocześnie pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.

Balsamy na cellulit:

  • Modelujący balsam do ciała - Malinowy Chruśniak

    Modelujący balsam do ciała – Malinowy Chruśniak

  • Masło kawowe – antycellulitowe

  • Masło antycellulitowe – shea, jałowiec, bluszcz i rozmaryn

Mydła na cellulit:

  • Naturalne mydło z borowiną i kawą

    Naturalne mydło z borowiną i kawą

  • Naturalne mydło z błotem z Morza Martwego

    Naturalne mydło z błotem z Morza Martwego

  • Mydło borowinowe

  • Mydło Cynamonowe

Peelingi na cellulit:

  • Cukrowy Peeling do Ciała - Espresso Martini

    Cukrowy Peeling do Ciała – Espresso Martini

  • Peeling do ciała Detox

  • Peeling do ciała z organicznym olejkiem z kawy i cukrem

Zabieg body wrap na cellulit

Świetnym sposobem na wyrzeźbienie sylwetki i ujędrnienie swojego ciała oraz zniwelowanie cellulitu jest body wrapping. To zabieg mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej i skórki pomarańczowej, a także poprawę napięcia skóry poprzez smarowanie ciała specjalną mieszanką oraz owijanie go folią spożywczą. Ucisk wywołany owinięciem pobudzi krążenie, a ciepło otworzy pory. Dzięki temu substancje czynne mikstury głęboko wchłoną się przez rozszerzone pory i przyniosą zadowalające efekty w krótkim czasie.

Składniki potrzebne do przygotowania zabiegu body wrap na cellulit:

Mieszanka błota Morza Martwego w kompozycji ze specjalnie dobranymi olejkami eterycznymi pozwoli na uzyskanie idealnej maski przyspieszającej spalanie tkanki tłuszczowej oraz redukcję cellulitu.

Błoto Morza Martwego jest w 100% naturalnym kosmetykiem o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjno – leczniczych i terapeutycznych. Rewitalizuje i oczyszcza skórę. Skutecznie zwalcza tkankę tłuszczową, cellulit, pobudza krążenie krwi i naturalną regenerację komórek oraz nawilża skórę. Oczyszcza organizm z toksyn, zmniejsza rozstępy, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, a także usuwa nadmiar sebum.

Specjalnie dobrane olejki eteryczne wpływają dobroczynnie na ciało i duszę. Przenikając przez powierzchnie skóry pobudzają krążenie krwi, ujędrniają, regenerują oraz relaksują i odprężają.

Sposób przygotowania zabiegu body wrap na cellulit:

Do 30 ml błota morza martwego dodaj 3 krople olejku eterycznego cytrynowego, 3 krople oleju jałowcowego i 3 krople olejku lawendowego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Nałóż specyfik na partie ciała objęte cellulitem, a następnie owiń je folią spożywczą. Przykryj się ciepłym kocem na około 30 – 60 minut. Po upływie wyznaczonego czasu weź zimny prysznic.

Działanie zabiegu body wrap na cellulit:

Zabieg otworzy pory i pobudzi krążenie w tkankach, przez co zniweluje pomarańczową skórkę, a Twoje ciało stanie się jedwabiście gładkie. Body wrapping przyczynia się do usunięcia cellulitu, a także zredukowania tkanki tłuszczowej. Po takim rytuale ciało będzie odżywione i nawilżone. Kosmetyki naturalne idealnie zregenerują skórę i sprawią, że staniesz się pełna energii. Dla uzyskania najlepszych efektów stosuj zabieg dwa razy w tygodniu. Rezultaty zobaczysz już po 2 miesiącach.

Wskazania do zabiegu body wrap na cellulit:

  • nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • cellulit,
  • sylwetka wymagająca wymodelowania,
  • brak jędrności i wiotkość skóry.

Efekty po zabiegu body wrap na cellulit:

  • ogólne wyszczuplanie,
  • utrwalenie efektów kuracji odchudzających,
  • przywrócenie napięcia skóry,
  • usunięcie nadmiaru wody z organizmu,
  • wzmocnienie tkanki łącznej,
  • pielęgnacja skóry,
  • zmniejszenie obwodu ciała,
  • ujędrnienie skóry,
  • wygładzenie skóry,
  • nawilżenie skóry,
  • zredukowanie cellulitu,
  • poprawa stymulacji mikrokrążenia,
  • poprawa ogólnego stanu skóry,
  • detoksykacja.

Ujędrniająca maska antycellulitowa

Z łatwością przygotujemy także domową maskę antycellulitową na bazie olejków. Ujędrniająca maska antycellulitowa to naturalna mieszanka dowolnie dobranego oleju roślinnego oraz odpowiednich olejków eterycznych dzięki, którym skóra stanie się jędrniejsza, bardziej sprężysta, a kłopotliwy cellulit stopniowo będzie redukowany.

Składniki maski ujędrniającej antycellulitowej:

Olejek pomarańczowy przyspiesza regenerację skóry i chroni ją przed wysuszaniem. W preparatach do masażu ma działanie ujędrniające, wzmacnia tkankę łączną i zapobiega pomarańczowej skórce. „Aromaterapia – leksykon roślin leczniczych” Marion Romer

Sposób przyrządzenia maski ujędrniającej antycellulitowej:

Do miseczki wlej 3-4 łyżki stołowe oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, 5 kropli olejku eterycznego grejpfrutowego i 5 kropli olejku eterycznego pomarańczowego. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki.

Po przygotowaniu maski wmasuj ją dokładnie w wybrane partie ciała ( nogi, uda, pośladki, brzuch), następnie owiń je folią spożywczą, tak zwanym stretchem. Pozostaw miksturę na skórze na około 30-60 minut.

Dla uzyskania lepszych efektów przykryj się grubym kocem, tak aby ciało rozgrzało się. Po upływie wyznaczonego czasu zdejmij folię i umyj ciało w letniej lub chłodnej wodzie (ale nie zimnej). Po zakończeniu zabiegu wetrzyj w skórę krem antycellulitowy.

Działanie maski ujędrniającej antycellulitowej

Maseczka stopniowo rozbija cellulit, ujędrnia ciało i sprawia, że staje się ono gładkie i elastyczne. Kurację możesz powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Maski na cellulit kupisz w oily.pl:

  • Błoto z morza martwego 100%

    Błoto z Morza Martwego 100%

  • Glinka niebieska

    Glinka niebieska

Walka z cellulitem w salonie kosmetycznym

Metody domowe niestety nie zawsze są skuteczne. Kiedy cellulit zaczyna przybierać coraz poważniejsze stadia, konieczna może okazać się pomoc specjalisty. Działania antycellulitowe muszą przebiegać wielopłaszczyznowo. Aby skutecznie się go pozbyć, należy: poprawić ukrwienie skóry, doprowadzać do rozpuszczenia tłuszczu, wyregulować hormonalnie organizm albo wyeliminować obrzęki. To, w jakim zakresie powinniśmy zadziałać, zależy od indywidualnych predyspozycji oraz rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia.

Jeśli cellulit nie jest bardzo widoczny, wystarczą domowe zabiegi. Wizyta w salonie kosmetycznym jest niezbędna, gdy zgrubienia widoczne są bez uciskania skóry, a opisane metody nie dają żadnego efektu. Wówczas możemy poddać się profesjonalnym zabiegom, wśród których znajdziemy:

  • Elektrolipolizę – rozbija tkankę tłuszczową i przyspiesza usuwanie toksyn
  • Endermologię – masaż podciśnieniowy ujędrniający skórę wykonywany za pomocą specjalnych rolek
  • Mezoterapię – wprowadzanie na drodze wstrzykiwania substancji aktywnych (np. kofeina, enzymy lipolityczne)
  • Termoterapię – rozszerzanie pod wpływem ciepła naczyń krwionośnych, co ułatwia przepływ krwi i usuwanie toksyn
  • Body wrapping – owijanie ciała folią bądź bandażem po uprzednim wmasowaniu kosmetyku antycellulitowego
  • Drenaż limfatyczny – masaż wspomagający przepływ limfy

Medycyna i kosmetologia oferuje wiele środków działających na różne aspekty powstawania cellulitu. Aby rozpuścić nagromadzony tłuszcz można poddać się zabiegowi mezoterapii. Wprowadzana w skórę l-karnityna lub kofeina rozbija komórki tłuszczowe. Zadziała też kawitacja, kriolipoliza i zimny laser. W kriolipolizie wykorzystywany jest fakt, że komórki tłuszczowe są mniej odporne na zimno niż inne komórki naszego organizmu. Poddane zamrażaniu obumierają. Inaczej działa zimny laser, który nie zabija komórek tłuszczowych, a jedynie zmniejsza ich objętość. Ta metoda jest więc nieco mniej inwazyjna, dlatego trzeba ją częściej powtarzać. Kawitacja niszczy komórki tłuszczowe w wyniku wytworzenia przez urządzenie ultradźwiękowej fali uderzeniowej. Efektywniejsze odprowadzanie produktów przemiany materii i likwidację obrzęków możemy osiągnąć poprzez masaże i drenaże limfatyczne.

Dodatkowo:

  • Warto pomyśleć też o zastąpieniu tabletek hormonalnych innym sposobem antykoncepcji.

Walka z cellulitem nie jest łatwa – wymaga regularnego działania w kilku obszarach, do których należą ćwiczenia fizyczne, odpowiednie żywienie oraz kosmetyki, a w przypadku znacznego zaawansowania „pomarańczowej skórki” także zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Niezbędna jest więc cierpliwość oraz upór.

Należy pamiętać, że z cellulitem boryka się większość kobiet i nie powinien być on przyczyną stresu, mniejszej pewności siebie czy złego samopoczucia. Warto jednak przyjrzeć się swoim nawykom i skorzystać z dobrodziejstw jakie daje nam współczesna kosmetologia, aby problem zmniejszyć i czuć się lepiej w swojej skórze.