Cytryna w kosmetyce

Cytryna to owoc, który zwykle służy jako dodatek podkreślający smak dań, sałatek, orzeźwiających napojów. To jednak również naturalne źródło składników, które poprawiają koloryt skóry, wygładzają ją i tonizują, odświeżają i nabłyszczają włosy, likwidują łupież, trądzik i przebarwienia. W jaki sposób cytrynę można włączyć do codziennej pielęgnacji?

Cytryna na przebarwienia, trądzik i łupież

Cytryna (Citrus limon) swój kwaśny smak zawdzięcza wysokiej zawartości witaminy C (ok. 50 mg/100 g) i kwasu cytrynowego, zaliczanego do stosowanych w kosmetyce alfa-hydroksykwasów (AHA). Obecne są również flawonoidy, witaminy z grupy B, potas, wapń, kwas foliowy [1].

Wyciągi z cytryny cenione są głównie z uwagi na właściwości złuszczające i rozjaśniające, które są zasługą wspomnianej witaminy C i kwasu cytrynowego. Pomagają wybielić przebarwienia skórne o różnym podłożu, m.in. powstałe na dłoniach pod wpływem działania słońca czy będące pozostałością po trądzikowych wykwitach. Dzięki złuszczaniu martwych komórek cytryna poprawia koloryt skóry, która – na skutek nagromadzenia zrogowaciałego naskórka – może wyglądać na szarą i zmęczoną. Odświeża ją i wygładza.

Cytryna zajmuje ważne miejsce w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Reguluje pH skóry, oczyszcza, działa ściągająco, ograniczając nadmierną produkcję sebum i formowanie się zaskórników. Posiada ponadto, potwierdzone badaniami, właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców z Usmanu Danfodiyo University w Sokoto w Nigerii wynika, że sok z cytryny wyróżnia się wysoką aktywnością przeciwbakteryjną wobec Propionibacterium acnes, a więc bakterii, która odgrywa istotną rolę w patogenezie trądziku [2].

Witamina C i flawonoidy decydują z kolei o właściwościach antyoksydacyjnych cytrynowych ekstraktów. Hamując aktywność wolnych rodników, minimalizują wywoływane przez nie uszkodzenia w obrębie struktury kolagenowo-elastynowej. Tym samym opóźniają proces fotostarzenia się skóry i tworzenia się zmarszczek. Warto wiedzieć, że cytryna – głównie pod postacią pozyskiwanego z jej skórki olejku cytrynowego, który pobudza mikrocyrkulację – polecana jest również jako element kuracji antycellulitowej.

Ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze działanie cytryny sprawia, że jest surowcem powszechnie stosowanym w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając przetłuszczanie się włosów. Odświeża pasma, nadaje im blask, łagodzi świąd skóry. Co ważne, badania potwierdzają skuteczność wyciągów z cytryny w leczeniu łupieżu (naturalne sposoby na łupież KLIK), hamują bowiem wzrost drożdżaków Malassezia furfur, obwinianych o udział w jego powstawaniu [3].

Jak stosować cytrynę w pielęgnacji włosów i skóry?

Najwygodniejszą formą korzystania z właściwości cytryny jest stosowanie gotowych kosmetyków zawierających ją w składzie. Warto zwrócić uwagę, czy w wybranym szamponie i masce obecne są również inne naturalne surowce wzmacniające włosy, hamujące łojotok i zmniejszające łupież, takie jak henna, amla (Emblica officinalis), olejek z drzewa herbacianego. Blask i zdrowie włosom przywrócą też preparaty w postaci olejku, w których obok cytryny znajduje się także olejek kokosowy, olejek rycynowy czy – polecany szczególnie w przypadku pasm osłabionych i wypadających – wyciąg z czosnku.

O cerę zadbają natomiast odświeżające i łagodnie oczyszczające żele przeciwbakteryjne na bazie cytryny, kurkumy, neem (Azadirachta indica), aloesu. Do masażu skóry dłoni i ciała wykorzystać można cytrynową świecę z wosku pszczelego i masła kokosowego. Należy ją zapalić i odczekać ok. 15 minut, aż wosk się roztopi. Powstały w ten sposób ciepły olejek wmasowujemy w dłonie, ciało czy stopy.

  • Antycellulitowy olejek do ciała – grejpfrut i cytryna 100ml

  • Dezodorant w sztyfcie FOREVER FRESH, Certyfikowany, bez aluminium

    Dezodorant w sztyfcie FOREVER FRESH, Certyfikowany, bez aluminium

  • Dudu-Osun – czarne mydło afrykańskie że

  • Duetus żel pod prysznic i szampon 2w1 500ml

  • Sylveco-enzymatyczny-peeling-do-twarzy.jpg

    Enzymatyczny peeling do cery wrażliwej i naczynkowej 75ml

  • Krem do układania włosów kręconych, z kwiatem pomarańczy

    Krem do układania włosów kręconych, z kwiatem pomarańczy

  • Krem do układania włosów, suchych i kręconych

    Krem do układania włosów, suchych i kręconych

  • Krem matujący do skóry tłustej

    Krem matujący do skóry tłustej

  • Mieszanka Olejków Eterycznych - Energetyzująca

    Mieszanka Olejków Eterycznych – Energetyzująca

  • Mieszanka Olejków Eterycznych - Odstresowująca

    Mieszanka Olejków Eterycznych – Odstresowująca

  • Mydło NEEM I KURKUMA

  • Naturalne mydło Greenman - Peeling Ogrodnika

    Naturalne mydło Greenman – Peeling Ogrodnika

  • Naturalny dezodorant na bazie sody PERSIAN LIME - sztyft kartonowy

    Naturalny dezodorant na bazie sody PERSIAN LIME – sztyft kartonowy

  • Naturalny olejek Legendarny mix – stop wirusom

  • Naturalny szampon do włosów przetłuszczających się - werbena i cytryna

    Naturalny szampon do włosów przetłuszczających się – werbena i cytryna

  • Odżywka do włosów normalnych ułatwiająca rozczesywanie - z nagietkiem, rumiankiem i nostrzykiem

    Odżywka do włosów normalnych ułatwiająca rozczesywanie – z nagietkiem, rumiankiem i nostrzykiem

  • Olejek cytrynowy

  • Olejek do włosów Sesa

    9.9029.90
  • Olejek Eteryczny do Samochodu - Lekka Podróż

    Olejek Eteryczny do Samochodu – Lekka Podróż

  • Organiczny peeling do twarzy - orientalna słodycz

    Organiczny peeling do twarzy – orientalna słodycz

  • Preparat zamykający łuski włosa - z kwiatem geranium

    Preparat zamykający łuski włosa – z kwiatem geranium

  • Rewitalizująca maska do włosów suchych i zniszczonych

    Rewitalizująca maska do włosów suchych i zniszczonych

  • Baroness-Rozswietlajaca-maska-w-plachcie-z-witamina-C-21-g

    Rozświetlająca maska w płachcie z witaminą C

  • Stymulujący balsam z liści oliwnych - do włosów z tendencją do wypadania

    Stymulujący balsam z liści oliwnych – do włosów z tendencją do wypadania

  • Stymulujący szampon do włosów z tendencją do wypadania

    Stymulujący szampon do włosów z tendencją do wypadania

  • Szampon przeciwłupieżowy z cytryną i olejkiem z drzewa herbacianego

  • Szampon rumiankowy - do włosów suchych

    Szampon rumiankowy – do włosów suchych

  • Vatika Kokosowy olejek do włosów wzbogacony henną, amlą i cytryną

  • Żel aloesowy bio - do skóry i włosów

    Żel aloesowy bio – do skóry i włosów

    28.5049.90
  • Zmysłowy olejek do masażu Ylang Ylang i Cytryna 150ml

Cytrynowe, naturalne kosmetyki można przyrządzić również samodzielnie. Wyciśnięty z owocu sok może stać się bazą do przygotowania płukanki do włosów. Wystarczy wymieszać go z naparem ziołowym, np. z rumianku czy pokrzywy. Sok można również wetrzeć w skórę głowy, pozostawić na ok. 30 minut i spłukać ciepłą wodą. Można również połączyć go z olejkiem roślinnym, np. z czarnuszki, i wykorzystać do olejowania włosów. Regularnie wykonywany zabieg ograniczy łojotok, wzmocni pasma, nada im blask i elastyczność.

Wacikiem nasączonym sokiem z cytryny przecierać można twarz. Pamiętajmy jednak, że jeśli stosujemy cytrynę na cerę w postaci nierozcieńczonej, najlepiej sięgać po nią wieczorem. Cytryna – z uwagi na obecność złuszczającego kwasu AHA – może zwiększać fotowrażliwość skóry. Aby rozcieńczyć sok, można wymieszać go np. z wodą różaną, która tonizuje, odświeża, wspomaga regenerację skóry. Sok można połączyć również z zieloną glinką i nałożyć w postaci maseczki na twarz – pory zostaną dokładnie oczyszczone, sebum wchłonięte, a zrogowaciały naskórek złuszczony.

Kąpiel dla dłoni można przygotować poprzez dodanie soku z cytryny do ciepłej wody bądź ziołowego naparu. Z kolei po wymieszaniu go z olejem roślinnym, np. oliwą bądź olejkiem ze słodkich migdałów, otrzymamy doskonały kosmetyk do pielęgnacji skóry dłoni i całego ciała. Taka mikstura cytrynowo-olejowa wzbogacona dodatkowo o gruboziarnisty cukier posłuży jako peeling, szczególnie polecany do miejsc, w których naskórek jest poszarzały i zrogowaciały (np. do łokci).

[1] www.drugs.com

[2] Shinkafi S.A., Ndanusa H., Antibacterial activity of Citrus limon on Acne Vulgaris (Pimples).

[3] Kumar S., Analysis on the natural remedies to cure dandruff/skin disease-causing fungus – Malassezia furfur.

Tagi: ,