Jak stosować hydrolaty?

Hydrolaty in. wody kwiatowe są produktem, który powstaje przy okazji pozyskiwania olejków eterycznych z roślin. Niegdyś uważane były w kosmetologii jedynie za bezwartościowy produkt uboczny, dziś coraz częściej doceniamy ich walory.

Wody kwiatowe, dzięki właściwościom nawilżającym, kojącym i odżywczym, doskonale pielęgnują skórę. Są powszechnie wykorzystywane jako tzw. faza wodna w ekskluzywnych kosmetykach takich jak mleczka, kremy, mydła czy lotiony, zastępując wodę.

Właściwości hydrolatów

Hydrolaty to prawdziwe remedium na przesuszoną i podrażnioną skórę. Są uwielbiane za swą naturalność i cudowny aromat. Nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Jednym z najpopularniejszych hydrolatów jest woda różana pozyskiwana z płatków róży damasceńskiej (Rosa damascena). To prawdziwa królowa wśród wód kwiatowych. Dzięki obecności antocyjanów oraz kwasu galusowego, skutecznie oczyszcza pory i rozprawia się z wolnymi rodnikami.

Kolejnym popularnym hydrolatem jest woda pozyskiwana z kwiatów pomarańczy. Kosmetyk ten zawiera hesperydynę – flawonoid o działaniu antyoksydacyjnym i wzmacniającym oraz naturalną betainę o właściwościach nawilżających. Woda z kwiatów pomarańczy doskonale ujędrnia skórę i łagodzi podrażnienia. Przywraca blask zmęczonej, poszarzałej cerze. Jest szczególnie polecana w przypadku cery naczynkowej, gdyż wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne.

  • Organiczny hydrolat z rumianku

  • Organiczny hydrolat z melisy

  • Woda z kwiatów gorzkiej pomarańczy 100ml

  • Organiczny hydrolat oczarowy

  • Organiczny hydrolat z czystka

  • Woda różana z kwiatów róży damasceńskiej

Hydrolaty w codziennej pielęgnacji twarzy

Wody kwiatowej warto używać codziennie do spryskiwania twarzy zamiast toniku. Hydrolat służy również do rozrabiania domowych maseczek z ziół i glinek. Można go też stosować jako kompres na powieki. Wystarczy nasączyć nim płatki kosmetyczne i położyć na powiekach na 10 minut. Taki zabieg niweluje cienie pod oczami i działa przeciwzmarszczkowo.

Jak stosować hydrolaty?

Hydrolaty doskonale sprawdzą się również w codziennym demakijażu twarzy. W celu przygotowania naturalnego płynu do demakijażu twarzy wymieszaj 1 część hydrolatu z jedną częścią naturalnego olejku roślinnego np. macadamia lub migdałowego. Całość przelej do szklanej bądź plastikowej buteleczki i przechowuj w lodówce (okres przechowywania: 2 tygodnie). Przed każdym użyciem energicznie potrząśnij buteleczkę. Przecieraj twarz wacikiem nasączonym płynem.

Tagi: