Kofeina w kosmetyce

Wypijanie filiżanki kawy często jest codziennym nawykiem. Warto, aby takim nawykiem stało się również stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie kofeinę. Systematyczna pielęgnacja takimi preparatami pomoże zredukować cellulit oraz zmniejszyć obrzęki i cienie pod oczami.

Kilka słów o kofeinie

Kofeina jest alkaloidem obecnym w surowcach roślinnych, np. w kawie czy herbacie, ale może być również otrzymywana syntetycznie. Znana jest głównie z pobudzającego oddziaływania na układ nerwowy. Od dawna wiadomo jednak, że po kofeinę warto sięgać nie tylko w postaci kawowego napoju. Doskonale sprawdza się również jako komponent preparatów pielęgnacyjnych, należy wręcz do grona najpopularniejszych składników, po które sięga przemysł kosmetyczny.

Właściwości kofeiny

Kofeina pojawia się przede wszystkim w kosmetykach wyszczuplających i przeznaczonych do skóry objętej cellulitem, czyli pomarańczową skórką. Takie zastosowanie nie jest przypadkowe. Kofeina bowiem odznacza się silnymi właściwościami drenującymi i pobudzającymi mikrocyrkulację. Przyspiesza więc krążenie krwi i limfy, dotleniając tkanki, zwiększając ich odżywienie i ułatwiając usuwanie z nich toksyn. Ale na tym nie kończy się jej działanie – kofeina wzmaga lipolizę, czyli proces rozpadu tłuszczów. Alkaloid przeciwdziała więc wszystkim czynnikom, które bezpośrednio wiążą się z powstawaniem defektu kosmetycznego, jakim jest cellulit: zapobiega obrzękom, ułatwia krążenie, przyspiesza spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Nie można zapominać o tym, że zaawansowany cellulit może przekształcić się w cellulitis, który jest stanem zapalnym tkanki łącznej, a kofeina wykazuje również właściwości przeciwzapalne.

Dodatkowym atutem kofeiny jest działanie antyoksydacyjne. Ogranicza aktywność wolnych rodników, które mogą powstawać w nadmiarze na skutek oddziaływania na skórę promieniowania UV. Rodniki te uszkadzają kolagenowo-elastynową strukturę skóry, w konsekwencji przyspieszając proces jej fotostarzenia się. Co ważne, naruszenie tej struktury zwiększa również podatność skóry na powstawanie wspomnianego cellulitu – charakterystyczne grudki to efekt nierównomiernego rozkładu tkanki tłuszczowej, która deformuje uszkodzoną tkankę łączną, zbudowaną głównie właśnie z kolagenu i elastyny.

Z uwagi na właściwości drenujące kofeina znajduje zastosowanie w preparatach przeznaczonych do likwidacji cieni i obrzęków pod oczami. Jest także cennym dodatkiem do kremów dla cery poszarzałej, zmęczonej, która dzięki kofeinie ulega odżywieniu i dotlenieniu. Ale warto wiedzieć, że kosmetologia idzie o krok dalej – obecnie pod lupą jest korzystny wpływ preparatów z kofeiną w przypadku łysienia, okazuje się bowiem, że kofeina hamuje aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron, odpowiedzialny za łysienie hormonalne.

Kosmetyki z kofeiną

  • Bio żel pod oczy - sophora, kwas hialuronowy i kofeina

    Bio żel pod oczy – sophora, kwas hialuronowy i kofeina

  • la-le-peeling-enzymatyczny-do-skory-glowy-150-ml

    Kawowy peeling enzymatyczny do skóry głowy 150ml

  • Korygujący krem pod oczy z olejem arganowym, żeń szeniem i kofeiną

    Korygujący krem pod oczy z olejem arganowym, żeń szeniem i kofeiną

  • Liftingujący krem pod oczy i na powieki ze śluzem ślimaka Eclat

  • Masło kawowe – antycellulitowe

  • Masło kawowe 60ml

  • Masło kawowe pod oczy

  • Mydło z zieloną herbatą i kawą

  • Naturalna wcierka do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów - dla mężczyzn

    Naturalna wcierka do skóry głowy przeciw wypadaniu włosów – dla mężczyzn

  • Naturalne mydło z borowiną i kawą

    Naturalne mydło z borowiną i kawą

  • Oczyszczający balsam z mniszkiem lekarskim - do skóry głowy z łupieżem

    Oczyszczający balsam z mniszkiem lekarskim – do skóry głowy z łupieżem

  • Olejek kawowy 30ml

Źródło: A. Herman, A.P. Herman, Caffeine’s mechanisms of action and its cosmetic use

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak