Maseczki nawilżające do twarzy

Nawilżanie to jeden z podstawowych etapów pielęgnacji skóry. Zapewnia cerze młodzieńczy, promienny wygląd i chroni przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej odporna na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Rzadziej ulega podrażnieniom i zaczerwienieniu. Szybciej się regeneruje oraz lepiej wchłania składniki aktywne z kosmetyków.

Oprócz regularnego stosowania kremów, warto przynajmniej raz w tygodniu zafundować skórze ekstra dawkę nawilżenia w postaci maseczki. To natychmiastowy sposób na poprawę wyglądu każdego rodzaju cery. Maska nawilżająca łagodzi podrażnienia i koi zaczerwienienia. Przyspiesza proces regeneracji naskórka. Zwiększa zdolność skóry do wiązania wody, spowalniając tym samym powstawanie zmarszczek i utratę jędrności. Jej działanie nawilżające, rozświetlające i wygładzające sprawia, że to idealny kosmetyk przed “wielkim wyjściem” oraz po opalaniu.

Kiedy nasza skóra potrzebuje maski nawilżającej?

Łuszczący się, zrogowaciały naskórek, poszarzały koloryt, utrata jędrności oraz zmarszczki i podrażnienia to sygnały, że nasza skóra potrzebuje zabiegu nawilżającego. Maseczki warto stosować regularnie, niezależnie od rodzaju cery. W przypadku skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej wybieramy gęste, kremowe formuły, maski na kolagenowym płacie, hydro-żelowe lub na bazie alginatu (maski algowe). Cera mieszana i tłusta dobrze zareaguje na maskę w postaci żelu lub nasączonej mieszanką kwasu hialuronowego i ekstraktów roślinnych tkaniny (maseczki w płachcie).

Najlepsze maseczki nawilżające do twarzy

W poszukiwaniu odpowiedniej maski nawilżającej warto sięgnąć po kosmetyk na bazie naturalnych składników aktywnych takich jak żel z liści aloesu, algi, olejki roślinne i ekstrakty z ziół. Jeśli nasza skóra ma skłonność do przetłuszczania się i trądziku należy unikać kosmetyków na bazie parafiny. W przypadku cery wrażliwej i przesuszonej warto wystrzegać się masek zawierających sztuczne konserwanty oraz syntetyczne barwniki i substancje zapachowe.

Składniki aktywne masek nawilżających

W składzie masek nawilżających znajdziemy humektanty, czyli składniki, które aktywnie wiążą wodę w naskórku. Do tej grupy zaliczamy glicerynę, algi, miód, sorbitol, jedwab hydrolizowany, kolagen, kwas mlekowy, mocznik, niacynamid (witamina B3), kwas hialuronowy oraz allantoinę. Obecne są również emolienty, które poprzez wzmocnienie warstwy lipidowej naskórka, chronią przed utratą wilgoci, wykazując tym samym działanie pośrednio nawilżające. Bardzo dobrym emolientem jest m.in. wosk pszczeli, masło shea, masło mango, olejek rycynowy, olej babassu, olejek migdałowy i ceramidy. Pożądanymi składnikami są także antyoksydanty takie jak:

  • koenzym Q10 – chroni skórę przed utratą naturalnie występującego w niej kwasu hialuronowego, który odpowiada z kolei za wiązanie wody w naskórku. Aktywnie wspiera zachowanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia. Składnik ten występuje w ludzkiej skórze, a jego poziom maleje wraz z wiekiem. Zewnętrzna aplikacja koenzymu Q10 skutecznie wspomaga walkę ze zmarszczki. Znacząco wygładza istniejące bruzdy i spowalnia powstawanie nowych linii.
  • glutation – hamuje działanie melaniny w naskórku, dzięki czemu skutecznie rozjaśnia cerę, wyrównuje koloryt i chroni przed powstawaniem przebarwień. Charakteryzuje się dużą zawartością siarki, dlatego łagodzi trądzik oraz stany zapalne. Reguluje wydzielanie sebum. Wspomaga walkę z bliznami po trądziku. Chroni przed destrukcją włókien kolagenu i elastyny.
  • witamina E – zwiększa zdolność naskórka do wiązania wilgoci, dzięki czemu działa pośrednio nawilżająco. Neutralizuje wolne rodniki, które uszkadzają kolagen oraz powodują przebarwienia i zmarszczki.
  • witamina C – działa złuszczająco, dzięki czemu wyrównuje koloryt oraz wspomaga odnowę komórkową. Aktywnie wspiera skórę w walce z przebarwieniami i zmarszczkami.

W maseczkach nawilżających występują również ekstrakty z ziół takich jak melisa, szałwia, oczar, mięta i rumianek o działaniu kojącym, tonizującym oraz przeciwzapalnym.

Jak nakładać maseczkę nawilżającą?

Maskę nawilżająca stosujemy na oczyszczoną skórę, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu produktu. Aplikacja kosmetyku jest inna w przypadku masek w proszku, który rozrabiamy z wodą, masek w tubce i masek w płachcie (in. masek na tkaninie). Przed zastosowaniem maseczki warto zwilżyć skórę tonikiem lub hydrolatem, dzięki czemu składniki aktywne wnikną głębiej w naskórek.

  • Nawilżająca maska do twarzy z kolagenem i hamamelisem

    Nawilżająca maska do twarzy z kolagenem i hamamelisem