Miód w kosmetyce

Właściwości lecznicze miodu były znane i cenione już wiele wieków temu. Pierwsze dokumenty wskazujące na jego stosowanie pochodzą sprzed 4000 lat.

1550 lat p.n.e. miód zalecano w przypadku chorób dróg moczowych oraz schorzeń układu pokarmowego. Stosowany był jako środek moczopędny, przeczyszczający i wzmacniający siły witalne. Polecano go w chorobach żołądka i w stanach zapalnych oczu oraz do gojenia ran i oparzeń. Przyrządzano z niego maści i lecznicze balsamy. Odżywcze oraz zdrowotne walory miodu doceniali już starożytni Rzymianie, Grecy, Asyryjczycy i Egipcjanie.

Hipokrates leczył miodowymi maściami rany. Królowa Kleopatra zażywała regularnie kąpieli z mleka i miodu. Poppea, żona cesarza Nero stosowała okłady z miodu i mleka dla podtrzymania pięknego, młodzieńczego wyglądu skóry. Arabski uczony Awicenna w dziele “Canon medicinae” zaliczył miód do jednych z najważniejszych leków. Grecki filozof i przyrodnik Demokryt z Abdery zalecał dla zachowania zdrowia namaszczanie ciała olejkami i spożywanie dużej ilości miodu.

Miód stanowi cenny surowiec kosmetyczny. Znajduje zastosowanie w preparatach nawilżających, łagodzących i przeciwzmarszczkowych. Zawiera wiele cennych składników aktywnych mających korzystny wpływ na kondycję skóry i włosów, w śród których dominują cukry proste (glukoza 30%, fruktoza 38%) i dwucukry (maltoza 5,4%) oraz kwasy organiczne (0,05-1,2%) m.in. glukonowy, jabłkowy, cytrynowy, mlekowy, bursztynowy, winowy, szczawiowy, masłowy, propionowy, mrówkowy, octowy, a także białka (0,5%), w tym albuminy i globuliny.

Miód jest również źródłem enzymów (inwertaza, alfa- i beta-amylaza, oksydaza glukozydowa) i flawonoidów (kemferol, kwercetynę, katechinę, antocyjany) oraz substancji aromatycznych, witamin i związków mineralnych.

To doskonały, naturalny kosmetyk. Oczyszcza pory, odżywia skórę i działa antybakteryjnie. Zawiera wiele cennych składników aktywnych takich jak enzymy i oligosacharydy pełniące rolę prebiotyków, czyli naturalnych substancji stymulujących rozwój korzystnej dla człowieka flory bakteryjnej i równocześnie hamującej namnażanie się flory patogennej (chorobotwórczej), dzięki którym dogłębnie pielęgnuje cerę, zapewnia naturalną barierę ochronną m.in. przed detergentami, alergenami czy czynnikami środowiskowymi oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia.

Miód stymuluje naturalne funkcje skóry. Przyspiesza proces regeneracji naskórka, gojenie ran i zadrapań, a także skutecznie łagodzi stany zapalne.

miód w kosmetyce

Oczyszczanie twarzy miodem

Oczyszczanie cery miodem (The Honey Cleaning Method), podobnie jak oczyszczanie olejami (Oil Cleansing Method) stało się ostatnimi czasy bardzo popularne w blogosferze. Ten naturalny sposób mycia skóry poleca m.in. blogerka Wellness Mama. Pisze o nim również Ekocentryczka, Freaky Gyal i BlondHairCare. Oczyszczanie skóry miodem jest znacznie delikatniejsze niż mycie zwykłym mydłem czy antybakteryjnym żelem. Miód dogłębnie czyści pory nie zaburzając przy tym naturalnych funkcji skóry oraz nie niszcząc płaszcza hydro-lipidowego naskórka.

Stosowanie miodu do codziennego mycia skóry jest szczególnie wskazane w przypadku cery tłustej i trądzikowej, gdyż wpomaga odbudowę właściwego pH skóry oraz hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii.

Miód warto dodatkowo wymieszać z kilkoma kroplami olejku eterycznego np. z drzewa herbacianego lub lawendy, by wzmocnić jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

  • Naturalny olejek eteryczny z wiesiołka

    Naturalny olejek eteryczny z wiesiołka

  • Naturalny olejek eteryczny, rumiankowy

    Naturalny olejek eteryczny rumiankowy

  • Naturalny olejek eteryczny kadzidłowy

  • Naturalny olejek eteryczny cyprysowy

    Naturalny olejek eteryczny cyprysowy

Jak myć twarz miodem?

Metoda mycia twarzy miodem jest bardzo prosta. Wystarczy zmoczyć twarz ciepłą wodą i wmasować w skórę okrężnymi ruchami niewielką ilość naturalnego miodu. Do jednorazowego umycia twarzy wystarcza niecała łyżeczka miodu. Po 5-10 minutach zmywamy skórę wodą.

Do mycia twarzy miodem najbardziej polecane jest stosowanie tzw. miodu RAW, czyli surowego, niepasteryzowanego miodu, który jest znacznie bogatszy w witaminy oraz enzymy, odpowiedzialne za jego cenne właściwości lecznicze.

Maseczki z miodem

Miód nawilża, oczyszcza, wygładza i odżywia cerę, dlatego stanowi doskonały składnik domowych maseczek.

Maseczka miodowo-żółtkowa

Wymieszaj żółtko z łyżeczką miodu i łyżką twarogu. Utartą masę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu z pominięciem okolic oczu oraz ust. Po 15-20 minutach zmyj ciepłą wodą.

Maseczka miodowo-cytrynowa

Wymieszaj dwie łyżki miodu z jedną łyżką soku z cytryny. Delikatnie wmasuj mieszankę w oczyszczoną skórę twarzy z pominięciem okolic oczu i ust. Po 10 minutowym masażu twarzy zmyj kosmetyk ciepła wodą.

Maseczka Kleopatry

Wymieszaj łyżkę miodu z łyżką pełnotłustego mleka i białkiem jaja. Nanieść maseczkę na umytą twarz, szyję oraz dekolt. Po 30 minutach zmyj letnią wodą.

Maseczka oczyszczająco-peelingująca

Wymieszaj jedną łyżkę miodu z  kilkoma kroplami soku cytrynowego oraz dwoma łyżeczkami mielonych migdałów. Mieszankę wmasuj kolistymi ruchami w skórę twarzy. Po 10 minutach zmyj letnią wodą.

Maseczka miodowa z jabłkiem

Wymieszać jedną łyżkę miodu z 3 łyżkami tartego jabłka oraz kilkoma kroplami soku z cytryny. Nałóż powstała maseczkę na twarz. Po 15 minutach zmyj wodą.

Peelingi z miodem

Peelingi z miodem

Miód to również świetny dodatek do domowych peelingów. Bez trudu przygotujesz scrub do ciała z odżywczym miodem lub delikatny miodowy peeling do twarzy.

Peeling do ciała z miodem

Wymieszaj garść brązowego cukru z łyżką miodu i 4 łyżkami oliwy z oliwek. Dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego np. pomarańczowego, grejpfrutowego lub cynamonowego. Wmasuj scrub w wilgotną skórę ze szczególnym uwzględnieniem łokci, kolan oraz pięt. Następnie spłucz ciało ciepłą wodą.

Peeling miodowy wygładzi i nawilży nawet silnie zrogowaciałą skórę.

Peeling do twarzy z miodem

Wymieszaj garść płatków owsianych z kilkoma łyżkami gorącego mleka. Gdy mieszanka ostygnie dodaj łyżkę miodu oraz ½ łyżeczki soku z cytryny. Wmasuj peeling w oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po 10 minutach zmyj ciepłą wodą.

Peeling dogłębnie oczyści i wygładzi cerę.

Miód w pielęgnacji włosów

Miód regeneruje, wzmacnia i wygładza pasma. Przywraca włosom witalność i blask, dlatego warto przygotowywać z niego domowe maseczki oraz stosować jako dodatek do odżywek do włosów (dodajemy 2-3 łyżki miodu do maseczki na włosy).

Miodowa odżywka wzmacniająca cebulki włosów

Przygotuj mieszankę z 3 łyżek soku z aloesu, 3 łyżek soku z cytryny oraz 2 łyżek miodu. Odżywkę wetrzyj dokładnie w skórę głowy. Po 30 minutach spłucz wodą.

Kosmetyki z miodem

  • Balsam myjący do włosów [rozmaryn]

    Balsam myjący do włosów [rozmaryn]

  • Dudu-Osun – czarne mydło afrykańskie że

  • Kostka do mycia twarzy z organicznym miodem, bez mydła, dla nastolatków

    Kostka do mycia twarzy z organicznym miodem, bez mydła, dla nastolatków

  • Krem do ciała z ceramidami owsa

    Krem do ciała z ceramidami owsa

  • Mydło z mlekiem i miodem

  • Naturalny żel do mycia ciała – Korzenna Pomarańcza

    Naturalny żel do mycia ciała – Korzenna Pomarańcza

  • Naturalny żel pod prysznic – sosnowe spa 270ml

  • Organiczny krem do twarzy - miód i olejek arganowy BIO, Ecocert

    Organiczny krem do twarzy – miód i olejek arganowy BIO, Ecocert

  • Regulujący fluid do twarzy z aloesem, dla nastolatków

    Regulujący fluid do twarzy z aloesem, dla nastolatków

  • Szampon z proteinami jajecznymi i miodem

    Szampon z proteinami jajecznymi i miodem

  • Żel aloesowy bio - do skóry i włosów

    Żel aloesowy bio – do skóry i włosów

    28.5049.90