Mydlnica lekarska w kosmetyce

Mydlnica lekarska to nie tylko ceniona roślina lecznicza, stosowana w chorobach dróg oddechowych, ale i popularny składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów czy skóry.

Mydlnica – skład i działanie

Najważniejszym składnikiem mydlnicy lekarskiej (Saponaria officinalis) są saponiny, a więc związki, które działają działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Należą do związków odtruwających organizm. W mydlnicy znajdują się również fitosterole oraz żelazo, mangan i wapń.

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym jest korzeń, znacznie rzadziej ziele mydlnicy.

Zastosowanie zewnętrzne mydlnicy

Okłady i przemywania z naparów z korzenia mydlnicy są pomocne w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, egzemy, owrzodzenia, opryszczka, a także przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy, łupieżu i wypadaniu włosów.

Zastosowanie kosmetyczne mydlnicy

Ze względu na zawartość pieniących się i łatwo rozpuszczalnych w wodzie saponin o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, mydlnica stosowana jest jako składnik szamponów do włosów (zarówno przetłuszczających się, jak i suchych i normalnych), płynów do kąpieli, płynów do higieny intymnej, a także preparatów do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Napar z mydlnicy do płukania włosów

2 łyżki suszonego i rozdrobnionego surowca zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 15-20 minut. Następnie odcedzamy i dodajemy kilka kropli soku z cytryny. Napar stosujemy do ostatniego płukania włosów po umyciu.

Kosmetyki z mydlnicą lekarską:

  • Lekki krem nagietkowy

    Lekki krem nagietkowy

  • Lekki krem rokitnikowy

    Lekki krem rokitnikowy

  • Mydło organiczne z nanosrebrem

  • Naturalny szampon przeciwłupieżowy z propolisem

Zastosowanie wewnętrzne mydlnicy w medycynie naturalnej

W lecznictwie wykorzystywane są przede wszystkim wykrztuśne i moczopędne właściwości korzenia mydlnicy. Stosowany jest w nieżytach dróg oddechowych – np. przy kaszlu, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu tchawicy – jako środek upłynniający wydzielinę i ułatwiający jej odkrztuszanie. Natomiast ze względu na działanie moczopędne i odtruwające, mydlnica zalecana jest przy chorobach związanych z zaburzeniami metabolizmu, np. skazie moczanowej i reumatyzmie.

Odwar z mydlnicy

Pół łyżki suszonego i rozdrobnionego korzenia mydlnicy zalewamy szklanką letniej wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem 5 minut. Następnie odstawiamy na 15 minut i odcedzamy. Pijemy 2 łyżki odwaru 2-3 razy dziennie. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Nalewka z mydlnicy

100 g świeżego surowca zalewamy 500 ml wódki i odstawiamy na tydzień. Po 7 dniach odcedzamy nalewkę i przelewamy do butelki. Pijemy 2 razy dziennie łyżeczkę nalewki rozcieńczoną w 100 ml przegotowanej wody.

Bezpieczeństwo stosowania mydlnicy

Zbyt duże dawki mydlnicy działają drażniąco na układ pokarmowy, co może prowadzić do wymiotów i biegunek. Nie należy stosować zioła w przypadku choroby wrzodowej, krwawień z przewodu pokarmowego oraz przy nieżytach żołądka i jelit.

fot. pixabay.com