Olej z amarantusa w kosmetyce

Olej z amarantusa zyskuje coraz większe uznanie nie tylko w diecie, ale również w kosmetyce. Jest chętnie stosowany w wielu formułach kremów, szamponów, maseczek i balsamów. Posiada bardzo dobre właściwości emoliencyjne. Doskonale pielęgnuje zarówno skórę jak i włosy. Wspomaga łagodzenie wielu dolegliwości skórnych.

Jak powstaje olej z amarantusa?

Olej ten jest pozyskiwany w wyniku tłoczenia nasion amarantusa, czyli in. szarłatu, rośliny, którą ze względu na cenne właściwości odżywcze okrzykniętego mianem zboża XXI wieku. Najbardziej wartościowy jest olejek tłoczony metodą “na zimno”, bez rafinacji. W ten sposób zachowuje cenne witaminy, mikroelementy oraz kwasy tłuszczowe. Nie bez znaczenia jest także sposób uprawy amarantusa. Najcenniejszy olejek pozyskuje się z nasion pochodzących z upraw ekologicznych, czyli takich, w których nie stosowano standardowych środków ochrony roślin oraz chemicznych nawozów. Olejek pochodzenia ekologicznego nie posiada w swym składzie pozostałości pestycydów. Uprawa ekologiczna jest również bardziej korzystna dla środowiska naturalnego – m.in pszczół, ptaków oraz ryb. Wybierając zatem kosmetyki zawierające ekologiczne składniki nie tylko dbamy o siebie, ale również o naszą planetę.

Właściwości oleju z amarantusa

Olejek pozyskiwany z nasion szarłatu charakteryzuje się bardzo korzystnym składem kwasów tłuszczowych. Zawiera wysokie stężenie kwasu linolowego. To naturalny składnik ludzkiego sebum, którego, jak wykazały badania naukowe, jest zbyt mało w łoju osób z trądzikiem i zaskórnikami. Aplikacja na skórę olejków z dużą ilością kwasu linolowego rozrzedza sebum oraz zmniejsza jego lepkość, co pomaga odblokować zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Kwas linolowy posiada ponadto właściwości antyoksydacyjne, nawilżające oraz regenerujące. Olej z amarantusa to również cenne źródło witamin A i E i oraz witamin z grupy B. Zawiera także skwalen – składnik spoiwa międzykomórkowego naskórka, zapewniający prawidłowy poziom nawilżenia i mający decydujący wpływ na odporność skóry na chorobotwórcze patogeny takie jak wirusy, bakterie czy grzyby. Zawartość skawlenu w oleju amarantusowym warunkuje również jego działanie przeciwzapalne i łagodzące.

Działanie olejku amarantusowego na skórę

Olej z amarantusa działa odżywczo i nawilżająco. Posiada właściwości przeciwzmarszczkowe. Świetnie spisuje się w pielęgnacji zarówno cery suchej i dojrzałej, jak i tłustej oraz trądzikowej. Wykazuje korzystny wpływ na skórę wrażliwą i atopową. Przyspiesza proces gojenia drobnych uszkodzeń naskórka. Łagodzi wszelkie zaczerwienienia oraz stany zapalne. Spowalnia proces formowania się zmarszczek. Pobudza naturalne zdolności obronne skóry, w wyniku czego zwiększa ochronę przed drażniącym wpływem trudnych warunków atmosferycznych, zanieczyszczeń środowiska i detergentów. Pomaga przywrócić równowagę hydro-lipidową naskórka. Wygładza, zmiękcza i uelastycznia szorstką, łuszczącą się skórę.

Działanie oleju z amarantusa na włosy

Olejek pozyskiwany z nasion szarłatu posiada zbawienny wpływ na suche i zniszczone włosy. Dogłębnie regeneruje uszkodzenia i przywraca matowym pasmom zdrowy blask. Nie powoduje nadmiernego obciążenia delikatnych kosmyków. Jest dobrze tolerowany nawet przez wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę głowy. Reguluje wydzielanie sebum, a także wzmacnia osłabione cebulki. Sprawia, że włosy mniej się przetłuszczają i stają się bardziej podatne na rozczesywanie oraz modelowanie.

Kosmetyki z olejem z amarantusa