Drobne pomarańczowe owoce gęsto zbite na gałęziach nie pozwalają pomylić rokitnika z żadną inną rośliną. Te niepozorne kuleczki skrywają w sobie prawdziwe bogactwo składników odżywczych, a pozyskiwany z nich olej powszechnie uznawany jest za jeden z najcenniejszych surowców stosowanych w kosmetologii.

Występowanie rokitnika

Sięganie po cudowne właściwości wyciągów z rokitnika (Hippophae) nie jest nowym trendem. A wręcz przeciwnie – pierwsze wzmianki o rokitniku jako roślinie mającej zbawienny wpływ na zdrowie pochodzą już ze starożytności. Chętnie korzystała z nich – i wciąż korzysta – tradycyjna medycyna Chin czy Tybetu.

Ale nie tylko w Azji spotkać można rokitnika – silnie rozgałęziony krzew, sięgający nawet kilku metrów, porasta tereny umiarkowanej strefy w Europie i Ameryce Północnej. Najbardziej sprzyjają mu lekkie i przewiewne gleby piaszczyste, dlatego też w Polsce najłatwiej natrafić na niego na wybrzeżu Bałtyku. Coraz częściej rokitnik pojawia się również w parkach i przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna.

Skład oleju rokitnikowego

Olej rokitnikowy pozyskiwany jest z samych nasion bądź z całego owocu (pulpy owocowej). Pod względem składu nie ma sobie równych. Najważniejszym bogactwem surowca są zawarte w nim kwasy tłuszczowe nienasycone, a wśród nich kwas linolowy (omega-6), alfa-linolenowy (omega-3), oleinowy (omega-9) i – prawdziwa perełka – kwas palmitooleinowy (omega-7), bardzo rzadko spotykany w innych olejach roślinnych, a szczególnie ważny z uwagi na fakt, że jest komponentem lipidów skóry.

Bardzo istotnym składnikiem oleju z rokitnika – w szczególności tego pozyskiwanego z pulpy owocowej – są karotenoidy, m.in. beta-karoten, likopen, luteina, zeaksantyna. Obecne są również flawonoidy, m.in. kwercetyna i rutyna, sterole, witaminy, przede wszystkim witaminy E, C, K i B, a spośród minerałów m.in. potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor.

Rokitnik w medycynie

Olej rokitnikowy, choć znany głównie z zastosowania kosmetycznego, doceniany jest także w świecie medycyny. Decydują o tym wybitne właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Surowiec włączany jest w terapię mającą na celu zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego, wykazano bowiem, że jego doustna suplementacja obniża poziom złego cholesterolu i wzmacnia naczynia krwionośne. Działa osłonowo na układ pokarmowy, z tego powodu zalecany jest osobom z chorobą wrzodową bądź pacjentom poddającym się chemioterapii.

Przynosi ulgę w oparzeniach o różnym źródle, od oparzeń słonecznych, po te związane z wystawieniem skóry na działanie promieniowania jonizującego, np. podczas radioterapii. Aplikacja oleju z rokitnika regeneruje uszkodzone tkanki, łagodzi stan zapalny oraz działa przeciwbólowo. Właściwości te wykorzystane zostały po awarii reaktora w Czarnobylu w 1986 roku do leczeniu osób, które uległy oparzeniom w wyniku oddziaływania promieniowania radioaktywnego.

Olej z rokitnika zalecany jest także przy trudno gojących się ranach, atopowym zapaleniu skóry, rumieniu i łuszczycy.

Rokitnik w kosmetologii

Współczesna kosmetologia chętnie czerpie z natury, a olej rokitnikowy już na stałe wszedł do kanonu surowców kosmetycznych, szczególnie tych o działaniu anti-aging. Rokitnik spełnia wszystkie wymagania stawiane preparatom do skóry starzejącej się.

Regeneruje i nawilża, a to właśnie przyspieszona utrata nawilżenia, objawiająca się nadmierną suchością naskórka, jest jednym z głównych symptomów pojawiających się wraz z upływem lat. Dzięki swoim właściwościom kosmetyki z rokitnikiem przywracają skórze elastyczność i odpowiedni poziom wilgoci. Co ważne, składniki obecne w oleju z rokitnika działają jak naturalny filtr przeciwsłoneczny oraz likwidują wolne rodniki, które uszkadzają strukturę skóry, a które powstają w nadmiarze właśnie pod wpływem promieniowania UV. Chroniąc przed promieniami słońca, kosmetyki z rokitnikiem zapobiegają również powstawaniu przebarwień, a nawet – z uwagi na wysoką zawartość witaminy C – rozjaśniają już istniejące. Zmiany barwnikowe związane z fotostarzeniem się skóry mogą uwidaczniać się nie tylko na twarzy, ale też na dłoniach.

Preparaty na bazie rokitnika polecane są także dla cery suchej oraz cery naczynkowej, a zwłaszcza w przypadku trądziku różowatego. Warto też po niego sięgać, aby zmniejszyć widoczność blizn i rozstępów.

Kosmetyki z olejkiem rokitnikowym

  • Naturalna wybielająca pasta do wrażliwych zębów z szałwią i rokitnikiem

    Naturalna wybielająca pasta do wrażliwych zębów z szałwią i rokitnikiem

  • Naturalna pasta do wrażliwych zębów z fluorem

    Naturalna pasta do wrażliwych zębów z fluorem

  • Mus rokitnikowy, słodkie nawilżanie ciała

    Mus rokitnikowy, słodkie nawilżanie ciała

  • Odżywczy krem do twarzy z retinolem

    Odżywczy krem do twarzy z retinolem

  • Przeciwstarzeniowe serum do twarzy z retinolem

    Przeciwstarzeniowe serum do twarzy z retinolem

  • Naturalny żel do mycia ciała – Korzenna Pomarańcza

    Naturalny żel do mycia ciała – Korzenna Pomarańcza

  • Naturalny płyn do płukania jamy ustnej z aloesem, szałwią i olejkiem miętowym

    Naturalny płyn do płukania jamy ustnej z aloesem, szałwią i olejkiem miętowym

  • Naturalna, wybielająca pasta do zębów z aktywnym węglem

    Naturalna, wybielająca pasta do zębów z aktywnym węglem

  • Odżywcza pomadka ochronna

    Odżywcza pomadka ochronna

  • Peeling do ust z olejem rokitnikowym

  • Serum [witamina C]

    Rozjaśniające serum z witaminą C

  • Lekki krem rokitnikowy

    Lekki krem rokitnikowy

  • feedskin-sylveco-serum-na-zmarszczki-przebarwienia-time-machine-30-ml

    Serum na zmarszczki i przebarwienia 30ml

  • Naturalny szampon sosnowy – do włosów zniszczonych 270ml

    Naturalny szampon sosnowy – do włosów zniszczonych 270ml

  • Serum do skóry głowy na porost włosów

    Serum do skóry głowy na porost włosów

  • Eko ONKO krem do skóry poddawanej radioterapii, chemioterapii oraz z poparzeniami i bliznami

    ONKO krem do skóry poddawanej radioterapii i chemioterapii

  • Eko krem do cery naczynkowej – rokitnik, arnika i forsycja

  • Olejek rokitnikowy 30ml

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak

Źródło:

Alam Zeb, Important therapeutic uses of sea buckthorn (Hippophae): a review.

Raj Kumar, G. Phani Kumar, O.P. Chaurasia, Shashi Bala Singh, Phytochemical and pharmacological profile of seabuckthorn oil: a review.

Fot. Jürgen Howaldt/Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA-2.0-de