Żel aloesowy – pogromca trądziku, zmarszczek i podrażnień

Aloes to prawdziwa skarbnica pielęgnujących skórę składników aktywnych. Zawiera ponad 200 substancji o działaniu nawilżającym, odżywczym i kojącym. W jego gruboszowatych liściach skrywa się naturalny żel, który przynosi ulgę w przypadku podrażnień oraz stanów zapalnych. Jest również pomocny w walce z przebarwieniami, nierównomiernym kolorytem, zmarszczkami i trądzikiem.

Zastosowanie żelu aloesowego

Żel z aloesu to niezwykle uniwersalny kosmetyk, który można stosować na wiele sposobów. Sprawdzi się dobrze zarówno w pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Możesz go stosować np. jako maseczkę , serum do twarzy lub wcierkę do włosów.

Żel z aloesu na suchą skórę

Aloes wykazuje bardzo dobre właściwości nawilżające, dlatego jest polecany do stosowania w przypadku skóry przesuszonej i odwodnionej. Łagodzi szorstkość i zapobiega pęknięciom naskórka. Poprzez działanie kojące i przeciwzapalne zwalcza także częste przyczyny suchości skóry, którymi są podrażnienia wywołane przez detergenty i alergeny. Warto jednak mieć na uwadze, że aloesowy żel nie spełni wszystkich potrzeb suchej skóry. To bardzo dobry „nawilżacz”, który działa jak serum – szybko wnika w głębsze warstwy naskórka, jednak nie tworzy warstwy okluzyjnej, która chroni przed utratą nawilżenia. Tymczasem brak zdolności do zatrzymywania wody to główny problem, z którym zmaga się skóra sucha. Dlatego dla zapewnienia jej długotrwałego komfortu, po zastosowaniu żelu aloesowego, warto zaaplikować dobry krem nawilżający. Gdy cera wchłonie kosmetyk, wmasowujemy kilka kropli pielęgnującego olejku np. makadamia, babassu lub marula. Taka wieloetapowa pielęgnacja to skuteczny sposób na uporanie się z przesuszeniem i odwodnieniem skóry, a także opóźnienie powstawania zmarszczek.

  • Ajurwedyjski żel aloesowy z szafranem i drzewem sandałowym

    Ajurwedyjski żel aloesowy z szafranem i drzewem sandałowym

Żel z aloesu na podrażnienia i stany zapalne

Aloesowy żel skutecznie koi zaczerwienioną skórę. Przynosi ulgę w przypadku oparzeń słonecznych. Łagodzi podrażnienia po depilacji i goleniu. Redukuje stany zapalne i przyspiesza gojenie drobnych ran oraz zadrapań. Wspomaga proces regeneracji naskórka. Niweluje pieczenie oraz swędzenie skóry. Zmniejsza dolegliwości skórne towarzyszące ukąszeniom owadów.

Żel z aloesu na trądzik

Przetłuszczanie się cery to często efekt jej odwodnienia i podrażnień. Brak odpowiedniego nawilżenia może skutkować tym, że skóra zaczyna produkować dużą ilość sebum, próbując w ten sposób sama bronić się przed dalszą utratą wody. Przesuszenie cery sprawia, że odnowa komórkowa nie przebiega prawidłowo. Ujścia nadreaktywnych gruczołów łojowych zostają blokowane przez zrogowaciały naskórek. Gromadzący się w porach łój staje się pożywką dla bakterii, które wywołują stany zapalne – tak powstają pryszcze i bolesne cysty. Dlatego podstawę pielęgnacji cery trądzikowej powinno stanowić nawilżanie. W tej roli doskonale spełni się żel aloesowy, bowiem nie zapycha porów, działa antybakteryjne i przeciwzapalne, a także pomaga zachować lekko kwaśny odczyn skóry, dzięki czemu stwarza niesprzyjające środowisko do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Na uwagę zasługują również jego właściwości rozjaśniające przebarwiania po trądziku i wyrównujące koloryt. Żel aloesowy wspomaga proces gojenia skóry, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania nieestetycznych blizn. Kosmetyk nakładamy na oczyszczoną cerę. Następnie stosujemy lekki krem np. matujący lub olejek (w pielęgnacji cery tłustej dobrze sprawdzi się m.in. olejek z pestek malin, owoców dzikiej róży i czarnuszki). Żel aloesowy jest delikatny dla skóry, dlatego może być z powodzeniem stosowany także w przypadku trądziku u osób bardzo młodych.

Żel aloesowy na zmarszczki

Aloes przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Sprawia, że cera na dłużej zachowuje promienny, młodzieńczy wygląd. Stanowi cenne źródło witaminy C, która chroni przed destrukcją włókna kolagenu i elastyny, dzięki czemu spowalnia proces powstawania zmarszczek. Zawiera również witaminę E, cenioną za właściwości antyoksydacyjne, kojące i nawilżające.