Pękająca skóra pięt to bardzo często nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej, który może prowadzić do uporczywego bólu i niebezpiecznych zakażeń. Dzieje się tak, gdy pęknięcia są głębokie i sięgają aż skóry właściwej. Wówczas pięty mogą krwawić i ropieć, czemu towarzyszy ból przy każdym kroku. Poraniona skóra to łatwy cel dla bakterii, wirusów i grzybów. Na szczęście w większości przypadków udaje się zaradzić tej uporczywej dolegliwości dzięki naturalnym metodom terapii.
Przyczyny pękania skóry pięt
Nadwaga
Nadwaga oraz otyłość bardzo często prowadzą do problemów ze stopami. Sucha i zgrubiała skóra po prostu pęka na skutek zbytniego nacisku i ciężaru. Niewłaściwy sposób odżywiania skutkuje nie tylko nadwagą, ale także bardzo często przyczynia się do powstania chorób układu krążenia oraz cukrzycy – kolejnych czynników powodujących uciążliwe problemy ze stopami.
Niewłaściwe obuwie
Źle dobrane, ciasne, ciężkie i obcierające obuwie to prawdziwa zmora dla naszych stóp. Problemy z piętami może także powodować brak odpowiedniej amortyzacji podeszwy buta. Jeśli doskwiera nam popękana skóra na stopach wybierzmy wygodne obuwie z miękką, elastyczną podeszwą.
Brak odpowiedniej pielęgnacji stóp
Przesuszona, zgrubiała skóra łatwiej ulega pęknięciom i trudniej się goi. Dlatego brak odpowiedniej pielęgnacji stóp, czyli regularnego zmiękczania i złuszczania naskórka oraz nawilżania skóry prowadzi do problemu pękających pięt.
Złe nawyki żywieniowe
Dieta oparta na wysokokalorycznej żywność ubogiej w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty skutkuje pogorszeniem stanu skóry, która traci swą elastyczność oraz naturalny płaszcz hydro-lipidowy naskórka, przez co staje się sucha, zrogowaciała i podatna na pęknięcia oraz uszkodzenia.
Siedzący tryb życia
Brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia może prowadzić do problemów z krążeniem. Niedostateczne ukrwienie stóp przyczynia się do powstania zaburzeń czynności gruczołów łojowych i potowych, co skutkuje niedostatecznym nawilżeniem oraz natłuszczeniem naskórka.
Choroby przewlekłe takie jak cukrzyca i schorzenia układu krwionośnego
Osoby cierpiące na cukrzycę mają bardzo wrażliwą i podatna na uszkodzenia skórę na stopach. Często na skutek niewłaściwego krążenia krwi w kończynach nie odczuwają bólu, przez co łatwo o przeoczenie drobnych ran, które szybko stają się poważnym problemem z piętami.
Źle przeprowadzony zabieg pedicure
Zbyt intensywne złuszczanie martwego naskórka oraz brak odpowiedniego nawilżenia stóp po zabiegu moczenia w roztworze soli prowadzą do pogłębienia problemu pękającej skóry pięt.
Pielęgnacja popękanych pięt
Krok I moczenie stóp w rozworze soli
Do miski z ciepłą wodą wsypujemy garść soli kamiennej lub morskiej. Dobrze sprawdzi się także specjalny puder kosmetyczny na bazie soli do zabiegów pedicure. W tak przygotowanej kąpieli moczymy stopy kilkanaście minut. Zabieg ten zmiękcza martwy naskórek, pobudza krążenie i działa detoksykująco na skórę. Dobrze namoczone i wytarte stopy są gotowe na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.
Krok II Złuszczanie martwego naskórka
Za pomocą pumeksu lub tarki złuszczamy martwy naskórek i likwidujemy zgrubienia w okolicach pięt. Nie należy także zbyt mocno złuszczać martwego naskórka, bowiem zbyt delikatna skóra na stopach łatwiej ulega uszkodzeniom, co może skutkować pogłębieniem problemu z piętami. Jeśli pęknięcia na stopach są głębokie ich całkowite usunięcie będzie możliwe dopiero po kilku zabiegach.
Uwaga:
Ważne jest aby przyrządy, które stosujemy były wcześniej odpowiednio zdezynfekowane. Tarkę do stóp warto spryskać płynem do dezynfekcji, a pumeks wymoczyć w wodzie z solą.
Krok III odżywcza maska na stopy
Rytuał pielęgnacyjny kończy kilkuminutowy masaż z zastosowaniem naturalnego masła shea 100% lub świecy do masażu na bazie wosku pszczelego. Taki zabieg usprawni krążenie oraz wpłynie korzystnie na wnikanie substancji odżywczych w głąb skóry. Następnie owijamy stopy folią stretch i ciepłym kocem. Po 30 minutowym relaksie zdejmujemy folię, wycieramy resztki kosmetyku i nakładamy bawełniane skarpetki. Zabieg należy powtarzać raz na dwa tygodnie.
Odżywczy krem do stóp
Codziennie po kąpieli, przed snem, warto wmasowywać w stopy odżywczy krem lub balsam. Na pękające pięty szczególnie warte polecenia są regenerujące maści; propolisowa lub nagietkowa. W roli lekkiego, nawilżającego balsamu dobrze sprawdzi się żel aloesowy. Uniwersalnym kosmetykiem, który możemy z powodzeniem stosować także na stopy jest naturalne masełko shea. Kremy warto dodatkowo wzbogacić kroplą witaminy E, która przyspiesza procesy regeneracyjne w skórze i działa zmiękczająco na zrogowaciały naskórek.
Pęknięcia i ranki na stopach możemy smarować naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego rozcieńczonym pół na pół z olejkiem migdałowym lub oliwa z oliwek. Olejek z drzewa herbacianego przyspiesza proces gojenia, łagodzi swędzenie skóry oraz działa dezynfekująco. To silny antyseptyk o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych, przeciwwirusowych i antygrzybiczych.
Dodaj komentarz