Natura oferuje wiele środków do walki z takimi problemami dermatologicznymi jak trądzik czy łupież. Nierzadko okazuje się, że to właśnie naturalne substancje wykazują się wysoką skutecznością i pomagają uporać się z dolegliwościami. Jednym z takich preparatów jest olejek golteriowy.
Pozyskiwanie olejku golteriowego
Golteria pełzająca (Gaultheria procumbens), nazywana też golterią rozesłaną, to wiecznie zielona krzewinka, należąca do rodziny wrzosowatych, występująca we wschodniej części Ameryki Północnej. Dorasta do zaledwie 15 cm wysokości, posiada charakterystyczne czerwone owoce oraz błyszczące liście, z których na drodze wodnej destylacji otrzymywany jest olejek golteriowy. Ma on żółtawy kolor i dość intensywny, świeży zapach, przypominający miętę. Golteria dobrze znana jest lokalnym plemionom indiańskim, które z jej leczniczych właściwości korzystają już od kilkuset lat.
Skład olejku golteriowego
Najważniejszym i zdecydowanie dominującym (stanowi 98% składu) komponentem olejku eterycznego z golterii jest salicylan metylu – ester metylowy kwasu salicylowego. I to właśnie on decyduje o właściwościach oraz zastosowaniu olejku.
Zastosowanie olejku golteriowego
Olejek golteriowy wykazuje silne działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, ściągające i antyoksydacyjne. Po nałożeniu na skórę pobudza krążenie, powoduje miejscowe przekrwienie, może pojawić się uczucie mrowienia i rozgrzania. Nacierania na bazie olejku golteriowego są powszechnie znaną metodą zmniejszania bólu różnego rodzaju, przede wszystkim bólu związanego z reumatyzmem, bólu pleców, mięśni, głowy czy bólu menstruacyjnego. Olejek golteriowy przenika przez skórę i przedostaje się do krwiobiegu, działając również moczopędnie i wspomagając usuwanie toksyn, a tym samym – dodatkowo przyczyniając się do zmniejszenia dolegliwości związanych z reumatyzmem.
Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem olejku golteriowego ułatwia leczenie infekcji grzybiczych. Z uwagi na właściwości przeciwgrzybicze polecany jest także w przypadku łupieżu. Olejek wzmacnia cebulki włosów, zapobiegając ich wypadaniu, działa tonizująco na skórę, wykazuje się dużą skutecznością w walce z bakteriami, łagodzi stany zapalne, jest więc środkiem pomocnym w leczeniu trądziku. Warto traktować go również jako element profilaktyki przeciwstarzeniowej – dzięki działaniu antyoksydacyjnemu zapobiega uszkadzaniu struktur skóry przez wolne rodniki. Dodany do kominka aromaterapeutycznego poprawia nastrój i relaksuje.
Sposób i bezpieczeństwo stosowania
Olejek golteriowy może być stosowany wyłącznie zewnętrznie. Podany doustnie wykazuje się dużą toksycznością. Nie może też być aplikowany na skórę w formie nierozcieńczonej. Nie zaleca się także nakładania go na skórę przez trzy kolejne dni w ciągu jednego miesiąca. Nie należy go stosować u dzieci poniżej 12. roku życia, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a z uwagi na fakt, że salicylan metylu obecny w olejku przenika do krwiobiegu – również u osób z nadwrażliwością na niego (bądź na aspirynę, która także jest pochodną kwasu salicylowego), u osób stosujących leki rozrzedzające krew i u osób z chorobami wątroby lub nerek.
Przed pierwszym użyciem należy wykonać próbę uczuleniową. Kroplę olejku golteriowego mieszamy z łyżeczką oleju roślinnego i wcieramy za uchem. Jeśli po kilkunastu godzinach nie wystąpi podrażnienie, możemy stosować olejek golteriowy. Pamiętajmy, aby nie wykonywać zabiegów na bazie olejków eterycznych bezpośrednio przed planowaną ekspozycją na słońce – olejki mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV.
Z właściwości olejku golteriowego korzystać można w formie nacierań, masażu, kąpieli czy poprzez wzbogacanie stosowanych kosmetyków. W przypadku kąpieli dodajemy 10 kropli olejku do wanny z wodą. Przygotowując się do masażu bądź nacierania obolałych miejsc, mieszamy 4 krople olejku z łyżką (10 ml) oleju bazowego, np. oliwą z oliwek, olejem z pestek winogron. Kilka kropli olejku można dodać do wybranego kosmetyku: kremu, balsamu, szamponu.
Preparaty z olejkiem golteriowym
Źródło:
M. Nikolič, T. Markovič, M. Mojovič, B. Pejin, A. Savič, T. Perič, D. Markovič, T. Stevič, M. Sokovič, Chemical composition and biological activity of Gaultheria procumbens L. essential oil.
http://units.georgetown.edu/gumc/urbanherbs/Wintergreen.htm
http://articles.mercola.com/herbal-oils/wintergreen-oil.aspx
fot. Alpsdake/Wikimedia Commons
Tagi: aromaterapia
Dodaj komentarz