Zastosowanie peptydów w formułach kosmetycznych jest obecnie wiodącym trendem w kosmetologii. Składnik ten nazywany jest „nieinwazyjnym botoksem”. Peptydy zapewniają skórze spektakularny efekt odnowy, dlatego producenci kosmetyków chętnie po nie sięgają.
Czym są peptydy?
Peptydy to białka składające się z krótkich łańcuchów aminokwasów (maksymalnie stu). Stanowią podstawowy element budulcowy tkanek. Sprawują ważną funkcję we wszystkich procesach fizjologicznych, gdzie pełnią rolę regulatorów oraz przekaźników. Ich ilość w skórze z wiekiem maleje, co skutkuje powstawaniem zmarszczek.
Peptydy w kosmetykach
Niewielkie rozmiary peptydów warunkują ich możliwość wnikania w głąb skóry. Peptydy znajdują zastosowanie szczególnie w kosmetykach do pielęgnacji cery dojrzałej, jak również z pierwszymi oznakami starzenia. Ich działanie ukierunkowane jest na poprawę elastyczności oraz jędrności skóry. To bezinwazyjny sposób na widoczną poprawę owalu twarzy.
Peptydy mają bezpośredni wpływ na syntezę kolagenu i elastyny oraz macierzy pozakomórkowej. Poprawiają koloryt cery. Intensyfikują procesy regeneracyjne w naskórku i wygładzają zmarszczki. Działanie peptydów nie ogranicza się jednak do redukcji efektów procesów starzenia. Peptydy mają również właściwości wyszczuplające oraz antycellulitowe, stąd wykorzystywane są w formułach balsamów oraz masek do pielęgnacji ciała.
Kiedy sięgnąć po kosmetyki z peptydami?
Po preparaty z peptydami mogą sięgać już osoby po 20 roku życia. Im wcześniej wprowadzimy je do codziennej pielęgnacji tym bardziej spektakularnych efektów możemy się spodziewać. Rezultaty stosowania peptydów widoczne są już po krótkim czasie. To również inwestycja w zdrowie i witalność skóry w przyszłości.
Z czym nie łączyć peptydów?
Peptydy tracą swoje cenne właściwości w środowisku kwaśnym, dlatego warto unikać łączenia kosmetyków z ich zawartością z preparatami, w których znajduje się witamina C oraz kwasy AHA i BHA. Po tonik czy serum z witaminą C najlepiej sięgnąć rano, natomiast krem z peptydami zastosować wieczorem. W przypadku stosowania kwasów kosmetycznych podczas wieczornej pielęgnacji, kosmetyki z peptydami warto wprowadzać w różne dni. Nie ma natomiast przeciwwskazań by łączyć peptydy z retinolem. Kosmetyki z peptydami aplikujemy na suchą skórę, po całkowitym wchłonięciu toniku.
Rodzaje peptydów wykorzystywanych w kosmetyce:
- Peptydy sygnałowe (INCI: Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5) – to komunikatory między komórkami, które przekazują sygnały o rozpoczęciu procesów naprawczych. Ich zadaniem jest pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Pomagają przywrócić zwiotczałej cerze jędrność. Poprawiają nawilżenie w głębszych warstwach naskórka. Przywracają owal twarzy. Peptydy sygnałowe działają na zasadzie komunikatorów między komórkami organizmu. Sygnalizują konieczność rozpoczęcia procesów naprawczych.
- Neuropeptydy (INCI: Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8) – działają niczym botoks. Hamują skurcze mięśni, co skutkuje rozluźnieniem mimiki i wygładzeniem zmarszczek.
- Peptydy transportujące (INCI: Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinat) – to przede wszystkim peptydy miedziowe – stymulują syntezę kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego. Działają przeciwzapalnie (stany zapalne to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry). Regenerują zwiotczałą, zniszczoną cerę. Neutralizują szkodliwy wpływ wolnych rodników. Ułatwiają transport substancji aktywnych w głąb naskórka. Są bardzo pożądane po wszelkiego rodzaju zabiegach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej.
Kosmetyki ze peptydami znajdziesz w oily.pl ↓↓↓
fot. Pixabay
Dodaj komentarz