Glutation to prawdziwa gwiazda wśród stosowanych w kosmetyce składników aktywnych. W walce ze stresem oksydacyjnym nie ma sobie równych. Budzi ogromne zainteresowanie świata nauki, o czym świadczy ogrom publikacji (ponad 80 tys.) oraz prac medycznych prowadzonych na jego temat. W 2008 roku dr Luc Montagnier, słynny francuski naukowiec, otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad właściwościami glutationu. Upatruje się w nim nadzieję na skuteczną walkę z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Ma szansę stać się prawdziwym eliksirem młodości.
Glutation to organiczny związek chemiczny należący do grupy peptydów (składa się z trzech aminokwasów cysteiny, glicyny i glutaminy). Występuje we wszystkich organizmach żywych. Jego rolą jest ochrona komórek przed wolnymi rodnikami oraz toksynami. Dodatkowo wspiera produkcję koenzymów, białek oraz hormonu wzrostu. Odpowiada także za transport aminokwasów, proces detoksykacji oraz prawidłowe działanie witaminy E i C w organizmie.
Wpływa na zwiększenie produkcji białych krwinek, co warunkuje prawidłowe działanie układu immunologicznego, dzięki czemu umożliwia walkę z patogenami i uruchamia proces samoleczenia. Szczególnie cenną właściwością glutationu we współczesnym świecie jest jego działanie detoksykacyjne. Niweluje szkodliwy wpływ zanieczyszczeń środowiska. Umożliwia wydalanie toksyn z organizmu.
Wraz z wiekiem, produkcja glutationu maleje, co skutkuje spadkiem odporności oraz przyspieszeniem procesu starzenia się. Negatywny wpływ na jego poziom mają także czynniki takie jak stres, zanieczyszczenia środowiska, infekcje, niehigieniczny sposób życia (np. brak dostatecznej ilości snu) oraz nieprawidłowa dieta (głównie brak odpowiedniej ilości cysteiny w diecie – składnika będącego prekursorem do produkcji glutationu).
Glutation w pielęgnacji skóry oraz włosów
Glutation aplikowany na skórę działa rozjaśniająco. Hamuje działanie melaniny w naskórku, dzięki czemu skutecznie chroni przed powstawaniem przebarwień i pomaga wyeliminować już powstałe plamy pigmentacyjne. Ujednolica koloryt i sprawia, że cera odzyskuje zdrowy odcień. To skuteczny sposób na redukcję piegów, blizn potrądzikowych oraz melazmy czyli zwiększonej pigmentacji skóry.
Posiada zbawienny wpływ na cerę tłustą i trądzikową. Dzięki dużej zawartości siarki wykazuje właściwości antybakteryjne. Zwalcza towarzyszące trądzikowi ogniska zapalne. Reguluje wydzielanie sebum. Przywraca cerze świeży, matowy wygląd. Chroni włosy przed przetłuszczaniem. Zapobiega występowaniu łupieżu tłustego. Zmniejsz ryzyko zakażenia skóry przez grzyby (chroni przed łupieżem).
Eliminuje procesy oksydacyjne w skórze, dzięki czemu ogranicza szkodliwy wpływ wolnych rodników. Stosowany jako składnik aktywny kremów, maseczek i balsamów chroni przed uszkodzeniami włókna kolagenu, dzięki czemu opóźnia proces powstawania zmarszczek. Dba o zachowanie prawidłowej jędrności i elastyczności skóry.
Jest stosowany w preparatach antiaging, na przebarwienia oraz trądzik. Podnosi efektywność kosmetyków o wysokim stężeniu witaminy C i E (witamina C dodatkowo potęguje działanie glutationu).
Dodaj komentarz