Naturalne olejki eteryczne, bez sztucznych dodatków zapachowych czy konserwujących. Przeznaczone do stosowania w kominkach do aromaterapii, a także w kosmetyce.
Czytaj cały tekst
100% naturalne olejki eteryczne
Najwyższą jakość i skuteczność olejków eterycznych w aromaterapii i kosmetyce potwierdza zgodność z normami IFRA (International Fragrance Association). Taką zgodność posiadają, obecne w ofercie oily.pl, olejki eteryczne Bamer. Olejki te są dodatkowo zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Kosmetyków.
Olejki eteryczne to naturalny sposób na regeneracje duszy i ciała!
Aromaterapia odnawia siły witalne, wspomaga leczenie wielu dolegliwości i wspiera rekonwalescencje po chorobie.
Oddziaływanie olejków eterycznych na nasze ciało
“Większość olejków eterycznych wykazuje znane właściwości terapeutyczne. Olejki mogą przedostawać się bezpośrednio do wnętrza organizmu różnymi drogami. Na przykład przenikają przez powierzchnię skóry, by pobudzić krążenie kapilarne i sieć nerwów obwodowych. Przyczyniają się do miejscowego odżywienia komórek tkanki i ich regeneracji przez eliminację odpadów pochodzących z komórek martwych. Ułatwiają również miejscowy drenaż, oczyszczając naskórek z nagromadzonych w nim toksyn. Dlatego też stosowanie olejków eterycznych do masażu ma wielkie znaczenie.” – Olejki eteryczne – Pierre Vican
O naszych olejkach eterycznych
Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane w procesie destylacji roślin z parą wodną lub poprzez proces wytłaczania części roślin.
Olejki przeznaczone są do stosowania w aromatyzacji powietrza (kominki aromaterapeutyczne, nawilżacze powietrza, odkurzacze, potpourri itp.) oraz kosmetyce.
Zastosowanie olejków eterycznych
Bogactwo zastosowań olejków eterycznych sprawia, że aromaterapia jest naprawdę przyjemna formą korzystania z dobrodziejstw natury.
Zastosowanie olejków eterycznych w masażu
Kilka kropel olejku eterycznego (5-10 kropli) mieszamy z olejem bazowym (naturalnym olejem roślinnym np. awokado, słonecznikowym, arganowym, oliwą z oliwek).
Sauna na twarz z olejkami eterycznymi
Do miski z ciepłą wodą wkraplamy kilka kropel olejku eterycznego (5-7 kropli). Nachylamy się nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Uwalniające się olejki lotne w połączeniu z parą wodną rozpulchniają skórę, otwierają pory i pomagają usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Zabieg powinien trwać 15 minut. Powtarzać 1 raz w tygodniu w przypadku cery tłustej i mieszanej i raz na dwa tygodnie w przypadku cery normalnej i suchej.
Maseczka z glinki z olejkami eterycznymi
Maseczka z glinki z olejkami eterycznymi to doskonały sposób na dogłębne oczyszczenie i odżywienie cery oraz zahamowanie stanów zapalnych. Do zielonej glinki dodajemy 5-15 kropli olejku eterycznego. Maseczkę z glinki nakładamy na twarz na 10 minut, następnie spłukujemy ciepłą wodą i smarujemy kremem.
Kąpiel z olejkami eterycznymi
Kąpiel aromaterapeutyczna zapewnia nie tylko upragniony relaks ale również ma działanie terapeutyczne, ponieważ każdy z olejków eterycznych wykazuje swoiste właściwości lecznicze i jest wykorzystywany pomocniczo we wspieraniu leczenia różnych dolegliwości.
Sposób przygotowania kąpieli z olejkami eterycznymi
Kilka kropel olejku eterycznego (5-12 kropli) wkraplamy do garści mleka w proszku, dodajemy łyżkę olejku roślinnego, całość mieszamy i dodajemy do wanny z wodą. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38 stopni C. Kąpiel aromaterapeutyczna powinna trwać około 20 minut. Po kąpieli nie spłukujemy już ciała wodą i nie myjemy skóry. W przypadku kąpieli wyłącznie stóp możemy zastosować większą dawkę olejku eterycznego (30-40 kropli).
Kąpiel aromaterapeutyczna na trądzik
Do łyżki miodu lub mleka w proszku dodajemy 5 kropli olejku z drzewa herbacianego, 2 krople olejku lawendowego i 2 krople olejku bergamotowego oraz 1 kroplę olejku cytrynowego. Całość mieszamy z ciepłą wodą w wannie.
Kąpiel aromaterapeutyczna na łojotok i łupież
Do łyżki naturalnego miodu lub mleka w proszku dodajemy 4 krople olejku z drzewa herbacianego, 2 krople olejku rozmarynowego, 2 krople olejku cytrynowego i 2 krople olejku bergamotowego. Całość dokładnie rozpuszczamy w ciepłej wodzie w wannie.
Aromatyzacja powietrza olejkami eterycznymi
Kilka kropel olejku eterycznego dodajemy do kominka aromaterapeutycznego napełnionego wodą. Kominek podgrzewamy świeczką by uwolnić olejki lotne. Aromatyzacja powietrza usuwa nieprzyjemne zapachy z pomieszczenia, dezynfekuje powietrze i pozostawia przyjemny aromat we wnętrzu.
Inhalacje z zastosowaniem olejków eterycznych
Inhalacje są nieocenione w przypadku przeziębienia. Skutecznie walczą z katarem, zapaleniem zatok i kaszlem. 5-10 kropli olejku eterycznego dodajemy do 1/2 litra gorącej wody, przykrywamy głowę ręcznikiem i przez ok. 10 min. wdychamy parę z olejkami lotnymi.
Zastosowanie olejków eterycznych na włosy
Niektóre olejki eteryczne wpływają korzystnie na kondycję skóry głowy i włosów. Olejki eteryczne można wkroplić do szamponu (zazwyczaj stosuje się 20-30 kropli olejku na 200 ml łagodnego, neutralnego szamponu) lub zastosować w postaci maski do włosów np. w połączeniu z maseczką z naturalnej glinki kosmetycznej.
Naturalne perfumy z olejków eterycznych
Bez trudu stworzysz za niewielką cenę, samodzielnie naturalne, luksusowe perfumy na bazie olejków roślinnych i eterycznych. Domowe perfumy przygotowujemy z 1 łyżki stołowej olejku roślinnego (najlepiej jojoba, kokosowego, migdałowego lub masła shea) wymieszanej z około 15 – 20 kroplami ulubionego olejku eterycznego. Naturalny nośnik jakim jest olejek roślinny zapewnia dobre rozprowadzenie zapachu i jego długą trwałość na skórze. Aromat perfum na bazie oleju utrzymuje się bowiem znacznie dłużej niż zapach perfum na bazie alkoholu.
Naturalne perfumy nie tylko wspaniale pachną ale wykazują również właściwości aromaterapeutyczne. W zależności od użytego olejku eterycznego domowe perfumy mogą działać uspokajająco, pobudzająco a nawet erotyzująco.
Początkowo zacznij opracowywanie swojej receptury perfum od mniejszego stężenia olejków eterycznych, tak by sprawdzić jak Twoja skóra reaguje na dany specyfik i nie doprowadzić do jej podrażnienia. Naturalne perfumy przechowuj w szklanych buteleczkach, najlepiej z ciemnego szkła, w miejscu osłoniętym od promieni słonecznych.
Perfumy na bazie oleju aplikujemy poprzez wcieranie w skórę (za uszami, na szyi oraz na wewnętrznej stronie nadgarstka).
Przykładowe receptury na perfumy z olejków eterycznych:
Perfumy bergamotowo-pomarańczowe dla kobiet
10 ml (1 łyżkę stołową) olejku bazowego mieszamy z 8 kroplami olejku pomarańczowego i 8 kroplami olejku bergamotowego
Zmysłowe perfumy dla mężczyzn
10 ml (1 łyżkę stołową) olejku bazowego mieszamy z 4 kroplami olejku lawendowego, 7 kroplami olejku sandałowego i 9 kroplami olejku cedrowego.
Aromaterapia w Twoim domu
Z aromaterapeutycznej mocy olejków eterycznych możesz korzystać codziennie podczas robienia porządków i innych prac domowych.
- Skrop olejkiem eterycznym wycieraczkę przed drzwiami.
- Do wody do prasowania dodaj kilka kropli olejku eterycznego.
- Skrop olejkiem eterycznym kompozycje sztucznych kwiatów lub potpourri.
- Aby zdezynfekować i odświeżyć obuwie włóż do buta chusteczkę nasączoną olejkiem eterycznym.
- Umieść kawałek tkaniny lub chusteczkę nasączona olejkiem eterycznym w szafie, by Twoje ubrania pachniały świeżością. Polecamy olejek lawendowy, który dodatkowo skutecznie odstraszy mole.
- Dodaj kilka kropli olejku eterycznego do nawilżaczy powietrza zawieszonych na grzejniku.
- Do butelki ze spryskiwaczem nalej wodę i dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Delikatnie spryskaj mgiełką dywany, chodniki i materiałową tapicerkę mebli. Olejek eteryczny zdezynfekuje i na długo pozostawi w pomieszczeniu przyjemny, odświeżający zapach. Polecamy olejek miętowy, który dodatkowo odstraszy roztocza.
- Nasącz olejkiem eterycznym mały wacik, lub gazik i wciągnij do odkurzacza na początku odkurzania. Wychodzące z odkurzacza powietrze będzie aromatyzowało pomieszczenie.
- Przed snem skrop poduszkę naturalnym olejkiem lawendowym lub grejpfrutowym, który zapewni Ci spokojny sen i ukojenie nerwów po ciężkim dniu w pracy.
- Dodaj ulubiony olejek eteryczny do proszku do prania. Twoje pranie będzie ładnie pachnieć.
- Olejkami eterycznymi można aromatyzować również powietrze w samochodzie. Wystarczy umieścić w aucie chusteczkę nasączoną olejkiem eterycznym lub skropić nim dywaniki samochodowe. Szczególnie polecamy do tego celu olejki eteryczne poprawiające koncentrację umysłu czyli olejek miętowy, eukaliptusowy i cytrynowy.
- Olejek eteryczny warto dodać do wody, którą myjemy podłogi, dzięki czemu zdezynfekujemy czyszczone powietrze i na długo zapewnimy w pomieszczeniu piękny zapach.
Zastosowanie poszczególnych olejków eterycznych w przypadku wybranych dolegliwości
- Afty: olejek z drzewa herbacianego, goździkowy
- Apatia: olejek cytrynowy
- Artretyzm: olejek jałowcowy
- Bolesne miesiączki: olejek bazyliowy
- Brak apetytu: olejek cytrynowy, imbirowy, grejpfrutowy, pomarańczowy
- Cellulit: olejek lemongrasowy, cytrynowy, bergamotowy, jałowcowy
- Stany zapalne skóry: olejek cedrowy, jałowcowy, tymiankowy, oregano
- Przeziębienie i osłabienie: olejek eukaliptusowy, kamforowy, tymiankowy
- Oziębłość seksualna: olejek anyżowy, imbirowy, ylang ylang, cynamonowy, rozmarynowy, sandałowy, goździkowy
- Kaszel: olejek eukaliptusowy, kamforowy, rozmarynowy, tymiankowy
- Katar: olejek eukaliptusowy, kamforowy, miętowy
- Łojotok skóry: olejek bergamotowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego, rozmarynowy
- Migreny, ból głowy: olejek bazyliowy, cytronellowy, kamforowy,
- Reumatyzm: olejek cytrynowy, imbirowy, jałowcowy, kamforowy, lawendowy, rozmarynowy, sosnowy
- Rwa kulszowa: olejek jałowcowy
- Stany lękowe: olejek bazyliowy, majerankowy
- Stres: olejek lemongrasowy, sandałowy, jałowcowy, tymiankowy, lawendowy
- Trądzik: olejek z drzewa herbacianego, jałowcowy, tymiankowy
- Ukąszenia owadów: olejek bazyliowy, cedrowy, lawendowy
- Upławy: olejek bergamotowy
- Wypadanie włosów: olejek cedrowy, rozmarynowy, tymiankowy
- Problemy ze snem: olejek bazyliowy, bergamotowy, lemongrasowy, mandarynkowy, lawendowy
- Zmęczenie: olejek kamforowy, świerkowy, tymiankowy
- Znużenie: olejek cynamonowy, pomarańczowy, grejpfrutowy
- Łupież tłusty: olejek rozmarynowy, z drzewa herbacianego
- Ospałość: olejek miętowy, eukaliptusowy
- Brak koncentracji: olejek rozmarynowy, cytrynowy, miętowy, eukaliptusowy
- Wzdęcia: olejek miętowy, jałowcowy, pomarańczowy
- Nadmierna potliwość: olejek bergamotowy, cytrynowy
- Zmarszczki: olejek lawendowy, melisowy, sandałowy
- Otyłość: olejek lawendowy, rozmarynowy, jałowcowy
- Nadpobudliwość: olejek lawendowy, sandałowy, melisowy, cytrynowy, jałowcowy
- Grzybica: olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, goździkowy, cynamonowy, grejpfrutowy, lawendowy
- Opryszczka: olejek kajeputowy, niaouli, melisowy, kamforowy, z drzewa herbacianego, bergamotowy
Działania uboczne olejków eterycznych i środki ostrożności
Niektóre olejki eteryczne mogą wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Pewnych olejków bezwzględnie nie należy stosować w przypadku osób chorych, kobiet w ciąży i dzieci.
Większość olejków eterycznych należy rozcieńczyć przed zastosowaniem na skórę. Tylko nieliczne olejki takie jak olejek eteryczny z drzewa herbacianego można stosować bezpośrednio na skórę.
Dużej ostrożności w zastosowaniu olejków do celów kosmetycznych (kąpiel, maseczki, wzbogacanie kosmetyków) wymagają olejki cytrusowe (mandarynka, bergamota, pomarańcza, grejpfrut), które w zetknięciu ze skórą mogą wywołać podrażnienie.
Olejki eteryczne podnoszące wrażliwość na działanie promieni słonecznych
Niektóre olejki eteryczne mogą wywołać reakcje alergiczne w kontakcie skóry z promieniami słonecznymi (reakcja fototoksyczna). Dlatego jeśli mamy w planach kąpiel słoneczną lub pobyt na solarium nie należy stosować na skórę olejków eterycznych: z trawy cytrynowej, melisy i wszystkich olejków cytrusowych.
Olejki eteryczne, których nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią
W okresie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować olejków eterycznych: tymiankowego, bazyliowego, cyprysowego, majerankowego, miętowego, jałowcowego, rozmarynowego, imbirowego, goździkowego, cedrowego, kamforowego, lawendowego i cynamonowego.
Olejki eteryczne, których nie należy stosować w przypadku dzieci poniżej 6 roku życia
W przypadku niemowląt i małych dzieci należy bezwzględnie unikać stosowania olejków eterycznych: miętowego, eukaliptusowego, kamforowego, rozmarynowego i tymiankowego. Przed zastosowaniem olejków eterycznych w przypadku dzieci należy zasięgnąć wcześniej porady lekarza.
Olejki eteryczne, których nie należy stosować w przypadku chorych na epilepsję
W przypadku epilepsji nie należy stosować olejków eterycznych: anyżowego, rozmarynowego, tymiankowego, cedrowego, kamforowego, cyprysowego.
Olejki eteryczne, których nie należy stosować w przypadku nadciśnienia
Osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi powinny unikać stosowania olejku rozmarynowego, tymiankowego i jałowcowego.
Olejki eteryczne, których nie należy stosować w przypadku astmy
Astmatycy powinni ze szczególną ostrożnością stosować i dobierać olejku eteryczne. Chorzy na astmę powinni unikać olejków eterycznych zawierających substancje takie jak mentol, eukaliptol, borneol (kamfora), które mogą wywołać atak duszności.
Olejki eteryczne, których nie należy stosować w przypadku jednoczesnego leczenia homeopatycznego
W trakcje trwania homeopatii należy unikać stosowania olejku miętowego, kamforowego i eukaliptusowego.
Środki ostrożności w przypadku stosowania olejków eterycznych cytrusowych
Olejki cytrusowe mogą wywołać podrażnienie na skórze, dlatego pożądana jest wyjątkowa ostrożność przy ich stosowaniu w aromaterapii. Do kąpieli lub 200 ml kosmetyku (żelu do kąpieli, balsamu czy olejku do masażu) wystarczy na początek dodać 1-3 krople olejku cytrusowego by osiągnąć pożądany efekt.
Reakcje alergiczne i podrażnienia w wyniku zastosowania olejków eterycznych
W razie wystąpienia reakcji alergicznej lub podrażnienia na skórze, należy niezwłocznie zetrzeć olejek eteryczny za pomocą czystego oleju roślinnego np. słonecznikowego z powierzchni skóry. Następnie zmyć ciało wodą i delikatnym, nieperfumowanym mydłem.
Zasady stosowania aromaterapii
- Aromaterapia ma sprawiać przyjemność, dlatego stosuj tylko te olejki, których zapach Ci odpowiada.
- Nie stosuj olejków eterycznych doustnie (niektóre olejki po spożyciu stanowią prawdziwe zagrożenie dla zdrowia a nawet życia).
- Przygotowując mieszankę aromaterapeutyczną np. do masażu, inhalacji czy kąpieli, nie mieszaj więcej niż 5 olejków eterycznych.
- Nie stosuj nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę.
- Przed przystąpieniem do aromaterapii wykonaj test uczuleniowy. W tym celu rozpuść kropelkę olejku eterycznego w łyżce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem lub w zgięciu ręki w łokciu.
- Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawią się objawy podrażnienia bądź alergii takie jak zaczerwienienie, rumień, wypryski lub swędzenie oznacza to, iż możesz stosować dany olejek.
- Stosując olejki eteryczne w kąpieli nie używaj dodatkowo kosmetyków wytwarzających obfitą pianę np. pianotwórczych płynów do kąpieli, gdyż olejki eterycznie w połączeniu z pianą mogą doprowadzić do podrażnienia skóry.
- Zachowaj szczególną ostrożność w stosowaniu aromaterapii w przypadku małych dzieci, osób skłonnych do uczuleń i kobiet w ciąży.
- Olejki należy przechowywać w miejscu chłodnym i nienasłonecznionym, w dokładnie zakręconych buteleczkach. Przechowuj olejki eteryczne tak, by nie trafiły do rąk dzieci.
- Nie dopuszczaj do kontaktu olejku eterycznego z oczami. W przypadku dostania się olejku eterycznego do oczu należy niezwłocznie przemyć powieki wacikiem nasączonym naturalnym olejem roślinnym np. słonecznikowym. Uwaga: nie przemywać wodą! W razie potrzeby należy się skontaktować z lekarzem lub specjalistą.
- Nie aplikuj olejków eterycznych w miejscu zakażenia, stanu zapalnego, żylaków i złamań, a także w przypadku wystąpienia gorączki.
- Prowadź higieniczny tryb życia. Podczas stosowania aromaterapii niewskazane jest palenie papierosów i picie alkoholu.
- Dla uzyskania zamierzonego efektu stosuj olejki eteryczne regularnie.
- Regularnemu stosowaniu olejków powinno towarzyszyć umiarkowanie (co za dużo to niezdrowo!)
tekst: Patrycja Bydlińska