Naturalne sposoby na siwienie włosów

Naturalny, fizjologiczny proces siwienia włosów rozpoczyna się już między 30. a 40. rokiem życia. Przyczyną jest wygasanie aktywność melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, czyli pigmentu włosa.

Włosy osób w średnim wieku tracą swój kolor w wyniku nagromadzenia nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych. U osób młodszych enzym zwany katalazą rozkłada nadtlenek wodoru na wodę i tlen, jednak wraz z wiekiem poziom katalazy ulega redukcji, co prowadzi do nagromadzenia nadtlenku wodoru. Akumulacja tego składnika w mieszkach włosowych przyczynia się do powstania stresu oksydacyjnego, który skutkuje siwieniem włosów.

Problem siwiejących włosów dotyka osoby w coraz młodszym wieku. Zdarza się, iż pierwsze białe kosmyki dostrzegamy na swojej głowie już przed 30-tką. Siwienie w wieku dwudziestu, dwudziestu-kilku lat możemy określić mianem przedwczesnego (dotyczy rasy białej). Co zatem wpływa na proces siwienia włosów? Dlaczego jednych ten problem dotyka wcześniej niż innych?

Naukowcy nadal nie są zgodni jakie czynniki mają wpływ na przedwczesne siwienie włosów. Bezsprzecznie jednak istnieje związek między siwieniem włosów a genami, które znacząco warunkują wiek, w jakim siwienie zaczyna się oraz tempo, z jakim postępuje. Oprócz czynnika genetycznego na proces siwienia włosów może mieć wpływ m.in. stres, nieodpowiednia dieta, niektóre choroby oraz niezdrowy styl życia.

Przyczyny siwienia włosów:

  • proces starzenia się
  • geny
  • stres
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów
  • zanieczyszczenie środowiska
  • palenie papierosów
  • niedobór witaminy B5
  • niedobór miedzi
  • niedoczynność tarczycy
  • anemia złośliwa
  • genetyczna choroba Wernera
  • choroba Addisona-Biermera

Domowe sposoby na siwienie włosów

Procesu siwienia nie da się obecnie zatrzymać, jednak jest wiele naturalnych metod mających na celu jego spowolnienie oraz przywrócenie dobrej kondycji włosom.

Amla (Indyjski Agrest)

Amla od wieków stosowana jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej (ajurwedzie). Maseczki z amli oraz olejki do włosów na bazie amli uważane są za jedne z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na spowolnienie procesu siwienia. Owoce amli to bogactwo flawonoidów, polifenoli, witaminy A, B oraz C, a także wielu składników mineralnych takich jak wapń, chrom, magnez i żelazo.

Imbir z miodem

Codzienne spożywanie łyżeczki mieszanki sporządzonej z miodu i tartego kłącza imbiru to tradycyjny sposób zaczerpnięty z medycyny chińskiej mający na celu opóźnienie procesu siwienia.

Olejek kokosowy

Wmasowywanie olejku kokosowego w skórę głowy i włosy na kilka godzin przed ich myciem kondycjonuje włosy i wpływa korzystnie na cebulki włosowe. Zdaniem wielu zwolenników naturalnych terapii to doskonały, domowy sposób na opóźnienie procesu siwienia włosów.

Jak wskazują badacze z Research and Development Department, Nature Care Division, Marico Industries Ltd. (Bombaj, Indie) olej kokosowy w przeciwieństwie do np. parafiny czy oleju słonecznikowego ma zdolność redukcji ubytku protein z włosów. Wyjątkowe właściwości oleju kokosowego zawdzięczamy obecności w jego składzie trójglicerydu kwasu laurynowego, który jest bardzo podobny do protein naturalnie występujących we włosach. Składnik ten dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w głąb struktury włosa.

Czarna herbata

Płukanka z czarnej herbaty to znany w Indiach domowy sposób na powstrzymania siwienia włosów. Szklankę naparu z czarnej herbaty mieszamy ze szczyptą soli i wmasowujemy w skórę głowy oraz włosy. Po godzinie płuczemy głowę wodą. Nie myjemy włosów szamponem.

Sok z cebuli

Stosowanie wcierki z soku z cebuli może być pomocne w przypadku wielu problemów z włosami. To m.in. znany od setek lat, domowy sposób na siwienie czupryny. Sok z cebuli wcierany w skórę głowy sprzyja wytwarzaniu katalazy, która rozkłada nadtlenek wodoru – bezpośrednią przyczynę degeneracji barwnika we włosach. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów sok z cebuli należy wcierać w skórę głowy codziennie, 1 godzinę przed myciem włosów. Ze względu na ryzyko wywołania podrażnień i reakcji alergicznych, warto przed zastosowaniem tego sposobu wykonać test skórny.

Brahmi

Bacopa monnieri, czyli brahmi to roślina powszechnie stosowana w ajurwedzie (staroindyjskiej medycynie ludowej) jako środek na wiele różnych dolegliwości. Od setek lat ziele wykorzystywane jest również z powodzeniem do wzmocnienia włosów oraz powstrzymania siwienia. Jak sugerują najnowsze badania naukowe * [1] brahmi test bogatym źródłem antyoksydantów, które chronią przed stresem oksydacyjnym, czyli niekorzystną działalnością wolnych rodników.

Bhringraj (Eclipta alba)

Bhringraj nazywany „królem włosów” to kolejne cenione w ajurwedzie ziele. Zawarte w roślinie związki aktywne wykazują działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne, dzięki czemu stosowanie bhringraj w postaci maseczek i olejków na skórę głowy może okazać się pomocne w walce z siwieniem włosów.

[1] Shinomol GK, Muralidhara. Bacopa monnieri modulates endogenous cytoplasmic and mitochondrial oxidative markers in prepubertal mice brain. Phytomedicine. 2011 Feb 15;18(4):317-26. doi: 10.1016/j.phymed.2010.08.005.