Propolis (łac. Propolis cera), czyli inaczej kit pszczeli znany jest w medycynie oraz kosmetyce od wieków. Stosowany był już w Starożytnym Egipcie jako środek wspomagający odporność organizmu oraz lekarstwo na wiele chorób skóry. Ten niezwykły dar natury wykorzystywany był do przyrządzania okładów, maseczek i kąpieli.
Propolis to lepka substancja, o barwie od pomarańczowej, poprzez czerwoną do ciemno brunatnej, stosowana przez pszczoły do uczelniana i zabezpieczania wewnętrznej części ula przed drobnoustrojami. Stanowi mieszankę żywic drzew, wosków i olejków eterycznych z wydzielinami pszczół.
W składzie propolisu znajdziemy aż 250 związków aktywnych biologicznie takich jak; aminokwasy, flawonoidy, kwasy tłuszczowe, estry, sterole, witaminy z grupy B, karoteny oraz składniki mineralne m.in. potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, miedź i kobalt.
Propolis nie bez powodu nazywany jest pszczelim antybiotykiem. Wykazuje bowiem bardzo szerokie spektrum działania na drobnoustroje. Liczne badania potwierdziły jego skuteczność w walce z paciorkowcami, gronkowcami oraz wirusami.
Właściwości propolisu
- łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia
- wzmacnia system immunologiczny
- hamuje rozwój bakterii odpornych na działanie antybiotyków
- łagodzi stany zapalne jamy ustnej i dziąseł
- wspomaga leczenie grzybic, oparzeń i odmrożeń
- przyspiesza gojenie się ran
- działa przeciwłupieżowo i przeciwtrądzikowo
- zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry
- regeneruje włosy
- wspomaga odnowę komórkową skóry
Zastosowanie propolisu w kosmetyce
Propolis stosowany jest w preparatach do higieny jamy ustnej oraz kosmetykach do pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Znajdziemy go w szamponach przeciwłupieżowych oraz kremach i maściach przeciwzapalnych. Bywa także z powodzeniem wykorzystywany w preparatach regeneracyjnych do cery suchej, zmęczonej i dojrzałej, jako środek antyoksydacyjny i przeciwdziałający starzeniu się skóry.
Propolis to naturalny antybiotyk, który wpływa korzystnie na nasze zdrowie, urodę i samopoczucie.
Uczulenie na propolis
Propolis może wywoływać alergie, dlatego przed zastosowaniem produktów z dodatkiem propolisu wskazane jest wykonanie testu skórnego, w tym celu należy posmarować niewielką ilością preparatu z propolisem fragment skóry, by sprawdzić, czy po 2-3 dniach od posmarowania kosmetykiem nie pojawiła się reakcja alergiczna np. pieczenie, świąd lub wysypka. W przypadku skłonności do alergii warto zasięgnąć porady lekarza na temat stosowania propolisu.
Dodaj komentarz