Wiele znanych i cenionych kosmetyków naturalnych pochodzi z krajów arabskich, a szczególnie „płodne” pod tym względem jest Maroko. Wymienić można chociażby olej arganowy i glinkę ghassoul. Do tego grona należy także savon noir, czyli czarne mydło, powstające na bazie oleju z czarnych oliwek. Jak skorzystać z jego zbawiennego działania na skórę?
Skład i działanie savon noir
Prawdziwe savon noir ma w pełni naturalny skład, w którym zdecydowanie dominuje oliwa z oliwek. Można jednak natrafić na różne wersje czarnego mydła, np. z dodatkiem olejków eterycznych bądź w formie płynnej w połączeniu z olejem sezamowym. Tradycyjne czarne mydło to jednak przede wszystkim olej z czarnych marokańskich oliwek. Pozbawione jest barwników, konserwantów, aromatów. Posiada swój własny charakterystyczny zapach, gęstą konsystencję i kolor, któremu w rzeczywistości raczej bliżej do ciemnej zieleni czy brązu niż do czerni.
Savon noir doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Działa niczym peeling enzymatyczny (czy raczej gommage), złuszczając martwy naskórek, a równocześnie usuwając wszelkie zanieczyszczenia i – w przypadku twarzy – nadmiar sebum. Nazwa może być myląca, nie jest to bowiem klasyczne pieniące się mydło, a przede wszystkim – w przeciwieństwie do zwykłych zasadowych mydeł savon noir nie narusza warstwy hydrolipidowej, lecz uzupełnia ją, zapobiegając utracie wilgoci.
Po użyciu savon noir skóra jest więc oczyszczona, wygładzona i nawilżona. Obecność w oliwie witaminy E sprawia, że czarne mydło przy systematycznym stosowaniu opóźnia proces powstawania zmarszczek. Kosmetyk sprawdzi się nie tylko w przypadku cery suchej i dojrzałej. Pomaga również uregulować produkcję sebum, sprawia więc, że cera tłusta jest „uspokojona”. Dzięki naturalnemu składowi nie podrażnia, nie uczula, może więc być stosowane do skóry wrażliwej (ostrożność należy jednak zachować w przypadku czarnego mydła z dodatkiem olejków eterycznych). Savon noir nałożone na włosy oczywiści je z łoju, ograniczy jego nadprodukcję, nawilży pasma i wygładzi je.
Jak stosować savon noir?
Savon noir warto rozprowadzić na ciele po ciepłym prysznicu, który otworzy pory skóry. Następnie nakładamy warstwę czarnego mydła i pozostawiamy na ok. 5 minut. Po tym czasie spłukujemy ciało wodą bądź dodatkowo wykonujemy mechaniczny peeling za pomocą szorstkiej rękawicy. Taki zabieg nie tylko wzmocni złuszczające działanie savon noir, ale również pobudzi krążenie, odżywiając i dotleniając komórki skóry. Do mydła dodać można kilka kropli olejku eterycznego, np. jeśli zmagamy się z cellulitem, pomocny będzie olejek grejpfrutowy czy lemongrasowy.
Warto wiedzieć, że savon noir jest jednym z kosmetyków stosowanych podczas marokańskiego rytuału hammam, mającego na celu dokładne oczyszczenie całego ciała (przy okazji także zapewniającego odprężenie i relaks). Taki kompleksowy zabieg z powodzeniem przeprowadzić można samodzielnie. Pierwszym etapem jest przygotowanie skóry, poprzez wykonanie sauny parowej czy – w warunkach domowych – ciepłego prysznica. Kolejny etap rytuału to właśnie oczyszczanie skóry za pomocą savon noir i szorstkiej rękawicy – tradycyjnie powinna to być rękawica kessa, ale równie dobrze sprawdzi się rękawica sizalowa czy z luffy.
Na tym nie kończy się jednak proces oczyszczania skóry. Następnym krokiem powinno być rozprowadzenie na ciele marokańskiej glinki ghassoul (po wymieszaniu np. z wodą, w celu uzyskania gęstej papki). Glinka nie tylko usuwa wszelkie zanieczyszczenia, ale także – z uwagi na bogactwo minerałów – odżywia, ujędrnia, rewitalizuje. Ostatnim etapem rytuału jest namaszczenie ciała, czyli rozprowadzenie odżywczego oleju, np. arganowego. Warto równocześnie wykonać masaż.
A co z twarzą i włosami? Savon noir można nałożyć na zwilżoną twarz i masować skórę przez około minutę, a następnie spłukać ciepłą wodą. Podczas kontaktu z oczami mydło może powodować pieczenie, należy więc omijać te delikatne okolice. Z kolei przed nałożeniem na włosy mydło należy lekko spienić w zagłębieniach dłoni, a po wymasowaniu skóry głowy spłukać wodą bądź zmyć łagodnym (np. ziołowym) szamponem.
Dodaj komentarz