Ziemia okrzemkowa w kosmetyce

Ziemia okrzemkowa in. diatomit to rodzaj miękkiej skały osadowej składającej się głównie z krzemu. Powstała przede wszystkim ze skamieniałych pancerzyków okrzemek – jednokomórkowych glonów, tworzących osad w zimnych morzach i jeziorach. Ze względu na swe niezwykłe właściwości, jest stosowana zarówno w celach leczniczych jak i kosmetycznych. Jej działanie uwarunkowane jest składem chemicznym. To bogactwo cennych dla zdrowia, łatwo przyswajalnych składników mineralnych.

Skład mineralny ziemi okrzemkowej:

  • 33% krzemu
  • 19% wapnia
  • 5% sodu
  • 3% magnezu
  • 2% żelaza

Właściwości ziemi okrzemkowej

Ziemię okrzemkową znajdziemy w produktach spożywczych dla ludzi i zwierząt, lekarstwach, preparatach przeciwpasożytniczych oraz insektobójczych, środkach ochrony roślin, filtrach wody, kosmetykach do pielęgnacji skóry oraz włosów, a także pastach do zębów i suplementach diety.

To naturalny produkt o właściwościach oczyszczających i detoksykujących. Cząsteczki ziemi okrzemkowej posiadają mikropory o silnym, ujemnym ładunku elektrycznym, co sprawia, że wykazują zdolność przyciągania mniejszych cząsteczek np. zanieczyszczeń, toksyn, metali czy lipidów. Ta właściwość diatomitu jest wykorzystywana np. w kosmetykach oczyszczających pory oraz w preparatach przeciwpasożytniczych – ziemia okrzemkowa „wyciąga” lipidy z egzoszkieletu co powoduje wysuszenie pasożytów i w konsekwencji ich wyginięcie. Diatomit nie jest w żaden sposób trujący czy toksyczny.

Ziemia okrzemkowa to naturalny przeciwutleniacz, który wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, głównymi sprawcami procesu starzenia. Zawarty w diatomicie krzem pobudza produkcję kolagenu. Wpływa korzystnie na stan skóry oraz włosów.

Ziemia okrzemkowa jest szczególnie polecana w pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej oraz trądzikowej. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Oczyszcza pory skórne, pochłania wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Przywraca poszarzałej, „świecącej się” cerze świeży, matowy wygląd. Delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu wyrównuje koloryt i pobudza procesy odnowy komórkowej. Sprawia, że skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona. Działa uszczelniająco i wzmacniająco na kruche naczynka krwionośne, dlatego znajduje zastosowanie w preparatach do cery naczynkowej.

Produkuje się z jej udziałem maseczki, kremy, żele antybakteryjne, balsamy do ciała oraz kosmetyki do higieny jamy ustnej. Znajdziemy ją również w szamponach i odżywkach do włosów. Ziemia okrzemkowa wspomaga walkę z łupieżem. Jest stosowana w kosmetykach przeciw nadmiernemu wypadaniu włosów. Występuje w preparatach do kąpieli stóp. To naturalny sposób na pękające pięty.

Kosmetyki z ziemią okrzemkową