Jak poprawić elastyczność skóry?

Wraz z wiekiem  nasza skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna. Spowolnieniu ulega produkcja kolagenu – jednego z najważniejszych białek budulcowych naszego organizmu. Pojawiają się zmarszczki, problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu nawilżenia w naskórku, oraz utrata owalu twarzy.

Kolagen stanowi aż 70% suchej masy skóry. Odpowiada za elastyczność, jędrność oraz prawidłowe nawilżenie. Włókna kolagenowe stanowią podporę dla elastyny oraz kwasu hialuronowego. Utrata kolagenu w skórze następuje już po 30 roku życia. W wieku 35 lat tracimy ok. 20% kolagenu. Znaczny spadek syntezy tego kluczowego białka budulcowego obserwuje się po 40 roku życia. To właśnie wtedy widzimy znaczące zmiany w elastyczności oraz jędrności skóry. Około 50-tki utrata kolagenu sięga już 40%.

Czy można powstrzymać utratę kolagenu i przywrócić skórze elastyczność?

W każdym wieku możesz powstrzymać utratę kolagenu a nawet zwiększyć jego ilość w skórze. Im wcześniej zaczniesz działać tym lepsze efekty osiągniesz. Ważna jest wytrwałość i regularność w dążeniu do celu. Działaj na wielu płaszczyznach. Zadbaj o odpowiednią dietę, pielęgnację, sen i ćwiczenia, a skóra odwdzięczy Ci się młodzieńczym wyglądem. Twarz odmłodzona o 5-10 lat leży w Twoim zasięgu!

Jeśli chcesz realnie poprawić elastyczność skóry zastosuj się do naszych wskazówek. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów. Pierwsze efekty, takie jak wygładzenie drobnych zmarszczek, poprawa nawilżenia oraz ujednolicenie kolorytu zauważalne są już po 3-4 tygodniach. Jednak potrzeba aż 3 miesięcy do odbudowy kolagenu w skórze. Wówczas zaobserwujesz realną poprawę napięcia i jędrności.

Proces odbudowy kolagenu w skórze można porównać do pracy nad sylwetką. Jeśli chcesz być fit musisz działać regularnie. Nie tylko ćwiczyć, ale również zdrowo się odżywiać i zadbać o sen. Efektów nie zobaczysz od razu, ale po wielu tygodniach intensywnych starań. Utrzymanie rezultatów również wymaga regularnego wysiłku. Podobnie jest ze skórą. Trzeba ją stale stymulować, ćwiczyć, by utrzymać ją w najlepszej kondycji.

Pielęgnacja skóry – kosmetyki, które przywracają elastyczność

Świadoma pielęgnacja skóry to podstawa! Poniżej przedstawiamy gotowy program pielęgnacyjny, który pomoże przywrócić Twojej skórze jędrność oraz elastyczność.

Pielęgnacja poranna:

  1. Pianka lub żel myjący dostosowany do potrzeb skóry dojrzałej. Zobacz nasze propozycje »
  2. Tonik przeciwzmarszczkowy np. na bazie kwasu hialuronowego, betainy, aloesu (jednak bez kwasów AHA, gdyż będziemy stosować witaminę C)
  3. Kwas hialuronowy w żelu – nakładaj na wilgotną skórę. Kwas hialuronowy zapewnia intensywne, długotrwałe nawilżenie. Przy regularnym stosowaniu zauważysz poprawę jędrności i gęstości skóry oraz znaczące spłycenie zmarszczek.
  4. Serum z witaminą C – stosuj na suchą skórę, jak tylko wchłonie się żel hialuronowy. Witamina C chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, rozświetla, zwalcza przebarwienia, poprawia koloryt i pobudza produkcje kolagenu.
  5. Booster z bakuchiolem – badania naukowe potwierdzają, że bakuchiol pobudza przebudowę skóry równie dobrze jak retinol, przy czym może być stosowany także w pielęgnacji porannej i łączony z witaminą C. Nie powoduje skutków ubocznych charakterystycznych dla retinolu. Działa synergicznie z retinolem – przy mniejszym stężeniu retinolu osiągamy lepsze rezultaty pielęgnacyjne, bez ryzyka podrażnień.
  6. Krem z wysokim filtrem (spf 40-50) – stosuj nawet zimą, nawet gdy nie wychodzisz z domu. To obowiązkowy etap porannej pielęgnacji.

Pielęgnacja wieczorna:

  1. Demakijaż – wybierz kosmetyk dostosowany do potrzeb cery dojrzałej.
  2. Tonik przeciwzmarszczkowy
  3. Kwas hialuronowy w żelu
  4. Serum z retinolem – stosowany regularnie, zapewnia spektakularny efekt odmłodzenia. Znacząco redukuje wszelkie zmarszczki oraz przebarwienia. Powoduje zagęszczenie i pogrubienie skóry właściwej oraz złuszczenie martwego naskórka. Retinol warto wprowadzać do codziennej pielęgnacji powoli, gdyż na początku mogą pojawić się na skórze podrażnienia, zaczerwienienia oraz łuszczenie naskórka, w szczególności w środkowej części twarzy, wokół nosa, ust i brody. Serum aplikujemy 2-3 razy w tygodniu i stopniowo zwiększamy ilość dni, w których stosujemy retinol. Podrażnienia w początkowym etapie zdarzają się bardzo często. Warto jednak ze spokojem przeczekać ten etap. Skóra z czasem się przyzwyczaj. W przypadku bardzo wrażliwej cery lepiej może sprawdzić się retinol w postaci retinalu. Retinal to pochodna retinolu. Jest stosunkowo dobrze tolerowany przez skórę i również bardzo skuteczny w terapii przeciwzmarszczkowej.
  5. Serum z peptydami – stanowi doskonałe uzupełnienie kuracji retinolem. Peptydy, w zależności od zastosowanych łańcuchów aminokwasów, wysyłają do skóry bodźce sygnałowe pobudzające procesy regeneracyjne bądź działają na skórę niczym botoks, powodując tymczasowe rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni twarzy.
  6. Krem przeciwzmarszczkowy – warto sięgnąć po krem z kwasem hialuronowym, zieloną herbatą, koenzymem Q10, peptydami czy beta-glukanem. W przypadku cery mieszanej bądź tłustej możemy pominąć krem w wieczornej pielęgnacji. Przy jednoczesnym stosowaniu retinolu nie używamy kremu z witaminą C oraz kwasami AHA i BHA. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by np. witaminę C stosować rano a retinol wieczorem. Ważne jedynie, by nie łączyć tych składników podczas jednego rytuału pielęgnacyjnego.
  7. Booster z bakuchiolem

Kolejność stosowania poszczególnych kosmetyków nie jest przypadkowa. Dla uzyskania najlepszych efektów aplikuj produkty w określonej wyżej kolejności.

Pielęgnacja specjalna:

  • Raz w tygodniu stosuj peeling kwasowy, enzymatyczny lub mechaniczny.
  • 3-4 razy w tygodniu używaj maski w płachcie, na bazie kwasu hialuronowego.

Kosmetyki poprawiające elastyczność skóry:

Masaż i yoga twarzy

Wraz z wiekiem skóra staje się coraz gorzej ukrwiona. Regularny masaż działa pobudzająco na mięśnie twarzy. Stymuluje krążenie i usprawnia przepływ limfy, co znacząco wpływa na redukcję obrzęków oraz odżywienie skóry. Wykonuj masaż twarzy 3-4 razy w tygodniu. Bardzo dobre efekty przynosi masaż próżniowy np. za pomocą bański chińskiej. Badania  naukowe potwierdzają, że masaż próżniowy zwiększa ilość fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu przywraca skórze elastyczność oraz jędrność. Sprawia, że twarz odzyskuje młodzieńczy owal, zmniejszają się tzw. chomiki (obwisłe policzki) oraz worki pod oczami. Masaż przyczynia się również do poprawy równowagi w napięciu mięśniowym twarzy. W raz z wiekiem mięśnie twarzy tzw. obniżacze ulegają wzmocnieniu, z kolei mięśnie dźwigacze ulegają osłabieniu – to powoduje zmiany w mimice twarzy m.in. obniżenie kącików ust, niesymetryczny uśmiech oraz ściąganie skóry w dół i powstawanie m.in. tzw. chomików i indyczej szyi. Oprócz systematycznego stosowania masażu warto również wykonywać regularną jogę twarzy – badania naukowe potwierdzają, że ćwiczenie mięśni twarzy potrafi odmłodzić wizerunek nawet o 6 lat. Trening twarzy pomaga przywrócić mięśniom równowagę poprzez wzmocnienie tzw. mięśni uśpionych, czyli dźwigaczy, które wraz z wiekiem ulegają znacznemu osłabieniu. Dzwigacze ulegają rozciągnięciu i tracą swą siłę m.in. przez rozciąganie skóry, na skutek ubytku kolagenu. Mięśnie twarzy są przyczepione bezpośrednio do skóry. Gdy ta traci jędrność i rozciąga się, podążają za nią mięśnie dźwigacze. Dlatego tak ważne jest stymulowanie produkcji kolagenu w skórze. To nie tylko prewencja zmarszczek, ale również sposób na zachowanie pięknego, młodzieńczego wyrazu twarzy, owalu i mimiki.

Do masażu twarzy polecamy olejki o działaniu przeciwzmarszczkowym. Bardzo dobrze sprawdzi się olejek z pestek moreli, kiełków pszenicy czy jojoba. Olejek do masażu twarzy możesz wzbogacić kolagenem i elastyną. To skuteczny sposób na poprawę sprężystości oraz nawilżenia skóry.

Mezoterapia mikroigłowa – derma roller

Mezoterapia mikroigłowa, czyli tzw. mikro-nakłuwanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na indukcję syntezy kolagenu oraz znaczącą poprawę elastyczności nawet mocno zwiotczałej skóry. Zabieg jest mało inwazyjny. Stosowany regularnie, potrafi cofnąć czas nawet o kilka lat. Zauważalnie odmładza. Wygładza zmarszczki, redukuje blizny oraz rozstępy, poprawia owal twarzy. Może być z powodzeniem stosowany również na szyi, dekolcie czy dłoniach. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można taki zabieg wykonywać w domu.

Mezoterapia mikroigłowa, poprzez kontrolowane mikro-uszkodzenia skóry, pobudza syntezę kolagenu przez fibroblasty. W efekcie następuje znaczna redukcja zmarszczek, rozstępów, przebarwień oraz blizn, jak również pogrubienie skóry właściwej. Pierwsze rezultaty stosowania mezoterapii mikroigłowej zauważalne są już po 3-4 zabiegach, wykonywanych co 2-3 tygodnie.

Ćwiczenia a elastyczność skóry

Jak wskazują badania [1] naukowe aktywność fizyczna korzystnie wpływa na naszą skórę. Podczas wysiłku następuje poprawa ukrwienia, co sprzyja lepszemu odżywieniu fibroblastów, które odpowiadają za syntezę kolagenu w skórze. Ćwiczenia redukują także poziom stresu, który indukuje proces starzenia. Podwyższają poziom oksytocyny – hormonu, który przeciwdziała starzeniu się i bierze udział m.in w regeneracji tkanek oraz obniżają poziom kortyzolu (tzw. hormon stresu), który przyczynia się do stanów zapalnych i przesuszenia skóry oraz powstawania zmarszczek.

Dieta a elastyczność skóry

Bez wątpienia zdrowy styl życia przekłada się na piękną, pełną witalności skórę. Zrównoważoną dietę, w szczególności po 40-tym roku życia, warto wzbogacić o suplementy o działaniu anti-aging. Na szczególną uwagę zasługuje hydrolizowany kolagen oraz olej z kryla. Hydrolizowany kolagen stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Olej z kryla stanowi bogactwo kwasów omega 3, wspierających utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia w naskórku oraz astaksantyny – silnego antyoksydantu.

[1] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/acel.12341