babka zwyczajna

Babka zwyczajna jest bardzo popularnym chwastem – niemal każdy zetknął się z rośliną o charakterystycznych okrągłych liściach. Liście te stanowią bardzo ważny surowiec leczniczy, stosowany zewnętrznie i wewnętrznie, przede wszystkim w dolegliwościach układu oddechowego, pokarmowego oraz w chorobach skóry.

Skład i działanie babki zwyczajnej

Babka zwyczajna (Plantago major) zawiera garbniki, flawonoidy, substancje śluzowe, pektyny, krzemionkę, cynk, potas, magnez, witaminy A, K, C oraz glikozydy irydoidowe – aukubinę i katalpol. Glikozydy te w znacznej mierze decydują o leczniczych właściwościach babki. Aukubina ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antyhepatoksyczne (działa osłaniająco na wątrobę). Z kolei katalpol ma właściwości moczopędne i rozkurczowe. Dzięki zawartości witamin C i K babka zwiększa krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.

Surowiec leczniczy

Najczęściej stosowane są liście babki zwyczajnej, lecz surowcem leczniczym są również nasiona i ziele.

Zastosowanie zewnętrzne babki zwyczajnej

Okład bądź napar z liści jest skutecznym lekarstwem w przypadku wszelkich ran, owrzodzeń, ukąszeń, oparzeń, otarć, wysypek, stłuczeń i opuchlizn. Babka łagodzi również stany zapalne gardła i jamy ustnej.

Ekstrakt z babki zwyczajnej jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry oraz włosów. Znajdziemy go także w produktach przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Wspomaga walkę z łupieżem oraz wypadaniem włosów.

Kosmetyki z babką znajdziesz w oily.pl ↓↓↓

  • Naturalna odżywka przeciw wypadaniu włosów – łopian i pokrzywa

    8.90
  • Naturalny szampon przeciw wypadaniu włosów – łopian i pokrzywa

  • Jałowcowy krem do stóp - odżywczy

    Jałowcowy krem do stóp – odżywczy

Odwar z liści babki

Łyżkę suszonych liści babki zalewamy wrzątkiem i gotujemy pod przykryciem przez 3-5 minut. Odstawiamy na około 15 minut i przecedzamy. Odwar stosujemy do przemywania chorych miejsc na skórze, ale może być również stosowany wewnętrznie.

Okład z liści babki

Świeże liście babki rozgniatamy i umieszczamy na gazie. Gazę przykładamy do chorego miejsca i mocujemy przy użyciu plastra. Okład taki zmieniamy po około 5 godzinach.

babka zwyczajna w kosmetyce

Zastosowanie wewnętrzne babki zwyczajnej

Babka zalecana jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych (przede wszystkim przy kaszlu), nieżytach żołądka, dwunastnicy i jelit (np. przy biegunce). Babka łagodzi infekcje dróg moczowych i pęcherza, a także hamuje krwawienia wewnętrzne – jest pomocna między innymi w przypadku obfitych menstruacji. Babka stosowana jest również w leczeniu przeziębień i kataru.

Babka zwyczajna a babka lancetowata

Babka zwyczajna należy do rodziny babkowatych, do której należy również babka lancetowata. Rośliny te różnią się przede wszystkim wyglądem liści (babka zwyczajna ma liście okrągłe, babka lancetowata – podłużne). Babka zwyczajna zawiera także mniej garbników oraz ma słabsze działanie wykrztuśne.

Napar z nasion babki

Łyżeczkę nasion babki zalewamy wrzątkiem. Napar pijemy razem z nasionami. Szczególnie zalecany jest w przypadku zatwardzeń.