Co szkodzi naszym włosom?

Mimo, że poświęcasz swoim włosom dużo uwagi, one wcale nie odpłacają Ci się pięknym i zdrowym wyglądem? Być może popełniasz jakieś błędy podczas ich pielęgnacji. Sprawdź czego nie lubią Twoje włosy.

Mycie w zbyt ciepłej wodzie

Stosowanie zbyt ciepłej wody do mycia włosów to zdecydowanie jeden z najczęściej popełnianych błędów w codziennej pielęgnacji włosów. Gorąca woda działa niekorzystnie na skórę głowy, gdyż pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum, co prowadzi do przetłuszczania włosów. Zbyt wysoka temperatura wpływa również niekorzystnie na kondycję pasm, które stają się matowe i pozbawione elastyczności.

Wycieranie włosów ręcznikiem

Mokre włosy są dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie należy ich pocierać ręcznikiem. Znacznie lepszym rozwiązaniem dla kondycji naszej czupryny jest odciśnięcie nadmiaru wody i zawinięcie głowy w turban.

Rozczesywanie mokrych włosów

Zaleca się dokładne rozczesywanie włosów przed ich myciem, co ma szczególne znaczenie w przypadku długich pasm. Po myciu, gdy struktura włosa jest narażone na uszkodzenia, warto poczekać aż kosmyki porządnie przeschną, nim zaczniemy je rozczesywać.

Modelowanie włosów bez termoochrony

Przed modelowaniem fryzury przy użyciu suszarki lub prostownicy należy pamiętać o nałożeniu na pasma kilku kropli ochronnego serum, które zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem wysokiej temperatury, wygładzi łodygi włosów oraz znacząco ułatwi stylizację.

Nadmierna stylizacja włosów

Pozwól swoim włosom od czasu do czasu odpocząć. Niech przynajmniej w weekend wyschną swobodnie w temperaturze pokojowej.

Nadmierne czesanie i modelowanie uszkadza strukturę włosa, co prowadzi do sytuacji odwrotnej do naszych oczekiwań – mimo wielu starań i poświęceń kosmyki stają się przesuszone, zniszczone i niesforne.

Pokochaj swoje włosy takimi jakie są 🙂 Dobierz kolor, ciecie oraz upięcie do ich rodzaju. Nie próbuj za wszelką cenę, „na siłę” zmienić włosów prostych w kręcone a kręconych w proste, lejących w puszyste a puszystych w gładkie. Warto np. zrobić sobie zdjęcie z profilu oraz en fance i popatrzeć na siebie z dystansu. Wówczas będzie nam łatwiej dopasować odpowiednią fryzurę do naszego kształtu głowy, urody oraz rodzaju włosów.