Jak wybrać dobry krem nawilżający?

Krem nawilżający stanowi podstawę codziennej pielęgnacji skóry. Jego regularne stosowanie chroni przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek. Nawilżanie jest istotne nie tylko w przypadku cery suchej i dojrzałej, ale również mieszanej i tłustej. Trądzik i zaskórniki to bardzo często efekt odwodnienia skóry. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje, że skóra próbuje ograniczyć dalszą utratę wilgoci, co prowadzi do nadprodukcji sebum oraz nadmiernego rogowacenia naskórka, który zapycha ujścia gruczołów łojowych, powodując pryszcze.

Składniki aktywne w kremach nawilżających

Dobry krem nawilżający z jednej strony aktywnie wiąże wodę w naskórku, z drugiej wzmacnia naturalną barierę hydro-lipidową skóry, a także zapewnia odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jego wielokierunkowe działanie jest możliwe dzięki zastosowaniu składników aktywnych, które możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: antyoksydanty, humekanty i emolienty.

Antyoksydanty

Niszczycielski wpływ wolnych rodników, promieni UV oraz zanieczyszczeń powietrza powoduje, że skóra traci wilgoć. Uszkodzeniu ulega naturalna bariera ochronna naskórka, której zadaniem jest przeciwdziałanie utracie nawilżenia. Dlatego wybierając krem do codziennej pielęgnacji twarzy sięgnij po kosmetyk z przeciwutleniaczami, które neutralizują wolne rodniki i wzmacniają naturalną odporność skóry. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nie istnieje jeden antyoksydant, który zwalcza wszystkie wolne rodniki, stąd w celu zapewnienia cerze odpowiedniej pielęgnacji należy sięgać po kosmetyki, które zawierają kompleks antyutleniaczy. Pożądanymi składnikami o działaniu przeciwrodnikowym są m.in. flawonoidy, witamina E i C. Silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi wyróżnia się ekstrakt z zielonej herbaty, lukrecji oraz granatów.

Humekanty

Humekanty to składniki aktywne, które działają intensywnie nawilżająco (higroskopijnie) poprzez aktywne wiązanie wody w naskórku. Do tej grupy zaliczamy kwas hialuronowy, glicerynę, alantoinę oraz mocznik.

Emolienty

Emolienty wzmacniają warstwę lipidową naskórka i przeciwdziałają utracie nawilżenia. Działają ochronnie, regenerująco oraz kojąco. Pomagają przywrócić skórze miękkość i gładkość. Do tej grupy składników zaliczamy lanolinę, ceramidy i wosk pszczeli, a także masła roślinne m.in. masło shea, mango oraz babassu i oleje roślinne takie jak; olejek migdałowy, makadamia, jojoba, kokosowy czy awokado.

Jak wzmocnić działanie kremu nawilżającego?

Jeśli po aplikacji kremu skóra mimo wszystko szybko traci wilgoć, warto wzmocnić emoliencyjne działanie kosmetyku poprzez wmasowanie w twarz kilku kropli olejku roślinnego zaraz po nałożeniu emulsji nawilżającej. W przypadku cery wrażliwej, bardzo suchej i odwodnionej dobrze sprawni się masło shea, olejek awokado, z ogórecznika i babassu. Do skóry mieszanej i tłustej polecany jest olejek z pestek malin i czarnuszki, natomiast do dojrzałej olejek z opuncji figowej i rokitnika. To skuteczny sposób na wzmocnienie naturalnej bariery hydro-lipidowej naskórka.

Jeśli natomiast mamy wrażenie, że krem niewystarczająco nawilża cerę, warto pobudzić jego działanie poprzez wcześniejsze zastosowanie żelu aloesowego lub serum z kwasem hialuronowym, które dzięki lekkiej, wodnistej konsystencji szybko wnika i wiąże wodę w głębszych warstwach naskórka.

  • Krem do twarzy 84% Aloes