Kremy pod oczy

Skóra w okolicach oczu jest wyjątkowo cienka – ma zaledwie 0,5 mm grubości. Zajmuje niewielką powierzchnię twarzy, ale to właśnie w tym obszarze powstaje często wiele defektów niekorzystnie wpływających na nasz wygląd, takich jak obrzęki, cienie czy zmarszczki. Co robić, by opóźnić pojawienie się tych zmian oraz jak je zredukować?

Czytaj cały tekst

Przede wszystkim należy wiedzieć, że skóra w okolicach oczu różni się od skóry na pozostałej części twarzy. Jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, a do tego bardzo wiotka i cienka. Łatwo ulega podrażnieniu. Łzy, zmywanie makijażu, wkładanie i usuwanie soczewek, słone jedzenie, alergie – to wszystko sprawia, że skóra wokół oczu może się zaczerwienić, wysuszyć, rozciągać, a w rezultacie wyglądać nieestetycznie.

Dlatego powinniśmy o skórę wokół oczu szczególnie dbać, m.in. poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych właśnie do pielęgnacji tego obszaru twarzy.

Stosowanie tego samego kremu co do twarzy nie jest optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli mamy cerę tłustą bądź mieszaną. Nawet typowe kremy nawilżające do twarzy mogą być zbyt ciężkie dla okolic oczu bądź po prostu nie zawierać odpowiednich substancji aktywnych.

Dobry krem pod oczy

Dobry krem pod oczy to podstawa właściwej pielęgnacji. Należy go nakładać dwa razy dziennie, delikatnie wmasowując w odpowiednim kierunku: na dolnej powiece od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, a na górnej powiece na odwrót. Dzięki temu nie rozciągamy skóry.

Jeśli mamy problem z zastojami limfatycznymi, objawiającymi się cieniami pod oczami, możemy przy okazji nakładania kremu zrobić masaż drenujący. Zaczynając od obszaru pod oczami (od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka), należy, nie odrywając palca od skóry, przeciągnąć go płynnym ruchem po łuku brwiowym aż za uszy. W ten sposób odprowadzamy limfę, usprawniamy mikrokrążenie i redukujemy cienie pod oczami.

Odpowiedni krem pod oczy – łatwo powiedzieć, trudniej dobrać. W jaki sposób to zrobić? Na pewno krem taki powinien być dobrany do wieku i stanu skóry. Jeśli skóra w okolicach oczu nie jest jeszcze zwiotczała i nie ma na niej licznych zmarszczek, nie należy używać kremów silnie liftingujących.

Młodsze osoby, ok. 25 – 30. roku życia powinny wybierać kosmetyki nawilżające, osoby po trzydziestce powinny się skłaniać do tych o właściwościach przeciwzmarszczkowych, zaś osoby ok. pięćdziesiątki powinny sięgnąć po te najmocniejsze – liftingujące.

Najbardziej wartościowe składniki aktywne, które można znaleźć w kremach pod oczy to m.in. kwas hialuronowy (właściwości silnie nawilżające), retinol – witamina A (właściwości przeciwzmarszczkowe), koenzym Q10 (spowolnienie procesów starzenia), argirelina (blokuje przewodnictwo nerwowe, rozluźnia mięśnie w okolicach oczu), antyoksydanty np. wit. E, ekstrakt z zielonej herbaty (regeneracja, wzmocnienie naczynek, detoksykacja).

W kremach pod oczy często można spotkać także substancje rozświetlające jak np. witamina C czy kwas mlekowy oraz drenujące, usprawniające mikrokrążenie jak np. ekstrakt z chmielu czy ruszczyka.