Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów dotyka co trzeciego Polaka. Pojawia się, gdy powierzchnia korzeni zębów zostaje odsłonięta przez cofające się dziąsła oraz w wyniku nadmiernej erozji szkliwa. Jej objawem jest ból przy spożywaniu gorących oraz zimnych napojów i potraw.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów

Recesja dziąseł prowadzi do uwidocznienia zębiny i otwarcia kanalików zębinowych, które reagują na zimno, gorąco, dotyk oraz wysokie stężenie cukrów w jamie ustnej. Dochodzi do stymulacji zakończeń nerwowych w miazdze zęba. W ten sposób pojawia się ból oraz znaczny dyskomfort.

Do nadwrażliwości dziąseł przyczynia się również spożywanie kwaśnych napojów oraz pokarmów, bowiem zawarte w pożywieniu kwasy osłabiają szkliwo i prowadzą do jego erozji co skutkuje nadwrażliwością. Wzrost kwasowości śliny i demineralizację szkliwa powodują nie tylko cytrusy, ale również mięso, marynaty, napoje gazowane i słodycze.

Przyczyną pojawienia się problemu bywa również wybielanie zębów, które może prowadzić do nadwrażliwości zębów.

Pielęgnacja zębów przy nadwrażliwości

Odpowiednia pielęgnacja zębów pomoże zniwelować problem nadwrażliwości zębów oraz zapobiec pogłębianiu się dolegliwości.

Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie

Myj zęby po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie. Szczotkuj ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zębów.

Specjalnie z myślą o problemie nadwrażliwości zębów opracowana została formuła nowej pasty do zębów Himalaya Herbals Gum Expert. Pasta ta zawiera ekstrakt z drzewa arakowego oraz naturalne wyciągi roślinne m.in. z łupi migdałów i liści szpinaku, które zapewniają ochronę wrażliwych zębów oraz zdrowie dziąseł. Substancje aktywne pasty blokują odkryte kanaliki zębowe niwelując tym samym problem nadwrażliwości zębów.

  • Pasta do zębów wrażliwych

Stosuj miękką szczoteczkę

Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów do szczotkowania używaj szczoteczek o miękkim włosiu

Uważaj na kwaśne potrawy

Po spożyciu owoców cytrusowych lub wypiciu napojów gazowanych czy kwaśnych sków wypłucz zęby wodą i odczekaj przynajmniej godzinę zanim umyjesz zęby, gdyż są one wtedy pozbawione warstwy ochronnej i szczotkowanie może doprowadzić do nadmiernego ścierania szkliwa.

Udaj się do stomatologa

Warto udać się do dentysty by usunąć kamień nazębny. Zabieg przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębów. Pomocne może okazać się także polakierowanie przez specjalistę odsłoniętych części korzenia płynem zawierającym fluor i substancje uszczelniające, które zamkną kanaliki, chroniąc przed bólem.

Uwaga: nadwrażliwości zębów nie powinno się diagnozować samodzielnie, tylko podczas wizyty u lekarza. Stomatolog oceni przyczyny bólu i zalecić odpowiednie leczenie (jeśli to koniecznie) oraz wyjaśni, jak powinny wyglądać zabiegi higieniczne w przypadku nadwrażliwości zębów.