Rozstępy mają postać wrzecionowatych zmian na skórze. Podobnie jak blizny, początkowo przybierają kolor czerwony, z czasem bledną. Są efektem zerwania włókien kolagenowych. Powstają najczęściej na podłożu różnego rodzaju zmian hormonalnych oraz w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry. Mogą pojawić się podczas szybkiego wzrostu, w trakcie dojrzewania i przybierania na wadze. Często towarzyszą ciąży. Zdarzają się u osób trenujących wyczynowo sport. Czasem są efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków (np. glikokortykosteroidów). Można je zaobserwować m.in na brzuchu, plecach, biuście, pośladkach czy biodrach. Zdecydowanie częściej dokuczają kobietom niż mężczyznom.
Nie zawsze udaje się zapobiec rozstępom, jednak właściwa pielęgnacja skóry pomaga znacznie ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Gdy niechciane pręgi już się pojawią, niestety nie można ich zupełnie usunąć za pomocą preparatów kosmetycznych. Można natomiast znacznie ograniczyć ich widoczność poprzez wzmocnienie skóry i wyrównanie kolorytu. W walce z rozstępami pomocne będą naturalne olejki roślinne takie jak olejek migdałowy, rokitnikowy, tamanu, marula, makadamia czy sacha inchi. W połączeniu z systematycznym masażem w widoczny sposób poprawiają elastyczność i jędrność skóry. Sprawiają, że staje się lepiej odżywiona i nawilżona. Szybciej się regeneruje i jest bardziej odporna na uszkodzenia. Dobroczynny wpływ na skórę mają zawarte w olejkach roślinnych nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i składniki mineralne.
W oily.pl znajdziesz najlepsze olejki na rozstępy ↓ ↓ ↓
Masaż olejkiem pobudza mikrokrążenie. Pomaga rozjaśnić blizny i rozstępy oraz wyrównać koloryt. Działa detoksykująco. Poprawia dotlenienie komórek skóry. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Wspomaga procesy regeneracyjne w naskórku. Łagodzi stany zapalne oraz wszelkie zaczerwienienia. Wspiera walkę z wolnymi rodnikami, dzięki czemu skóra jest mniej podatna na proces starzenia.
Jaki olejek na rozstępy wybrać?
Przy wyborze kosmetyku warto kierować się jego składem, który powinien być podany na etykiecie produktu. Najwyższej jakości olejki nie zawierają parafiny oraz innych pochodnych ropy naftowej. Są wolne od parabenów i innych syntetycznych dodatków np. zapachowych czy barwiących. Godne polecenia są olejki nierafinowane, tłoczone na zimno. Zamiast olejków perfumowanych, warto wybrać te wzbogacone naturalnymi olejkami eterycznymi.
Olejki na rozstępy dla kobiet w ciąży
Nie wszystkie olejki, nawet te najbardziej naturalne, sprawdzą się u kobiet w ciąży. Należy wystrzegać się mieszanek aromaterapeutycznych. Bezpiecznym wyborem będzie olejek migdałowy, makadamia, arganowy, z nasion malin i dzikiej róży. Przed zastosowaniem warto sprawdzić jak dany specyfik działa na niewielkim fragmencie skóry.
W walce z rozstępami niezwykle ważna jest systematyczność. Zalecane jest stosowanie masażu olejkami codziennie, najlepiej wieczorem, po rozgrzewającym prysznicu lub kąpieli. Najlepsze efekty osiągniemy wmasowując wybrany specyfik w jeszcze wilgotną skórę. Aplikację olejku ułatwi nam masażer. Olejki na rozstępy można stosować nie tylko do codziennego masażu, ale także jako dodatek do kąpieli.
Ja uważam, że najlepszy jest olejek makadamia! Ja używałam ale w konfiguracji z kremem 🙂
A jaki kremik byś najbardziej poleciła? Chodzi mi o składniki jakieś, bo resztę sama sobie posprawdzam. Lubię wybierać najbardziej świadomie jak to możliwe 🙂
Ja ostatnio świra złapałam na naturalne kremy i w ogóle kosmetyki. Najlepsze w tym wszystkim są różne roślinne ekstrakty. Jak będziesz sobie sprawdzać to warto zwrócić uwagę np. na ekstrakt z ruszczyka, bylicy, zeńszenia, bluszczu i można byłoby długo tak wymieniać 🙂