Olejek z drzewa herbacianego w pielęgnacji włosów

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najbardziej znanych olejków eterycznych, głównie z uwagi na dobroczynny wpływ na cerę tłustą i objętą trądzikiem. Ale jego kosmetyczne zastosowanie obejmuje również skórę głowy i włosy.

Otrzymywanie olejku z drzewa herbacianego

Olejek (tea tree oil) pozyskiwany jest na drodze destylacji wodnej z liści niewielkiego drzewa Melaleuca alternifolia, należącego do rodziny mirtowatych, rosnącego na terenie Australii. Drzewo, a właściwie drzewokrzew, dorastający do 7 m, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z herbatą i krzewem herbacianym. Skąd więc nazwa olejku?

Sądzi się, że wywodzi się ona z XVIII w., kiedy to kapitan James Cook przybył na kontynent australijski. Z listków Melaleuca alternifolia kolonizatorzy przyrządzali napój, który miał być zamiennikiem herbaty. Na roślinę tę o wiele wcześniej uwagę zwrócili rdzenni mieszkańcy Australii – Aborygeni, którzy rozgniecione liście przykładali do ran, oparzeń, miejsc objętych różnymi infekcjami. Drzewko zyskało większą sławę dopiero w latach 20. XX w., za sprawą australijskiego chemika Arthura Penfolda, który opublikował wówczas serię dokumentów wskazujących na antyseptyczne właściwości pozyskiwanego z niego olejku eterycznego.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego zawiera ok. 100 związków aktywnych, spośród których najważniejszym jest terpinen-4-ol, zaliczany do terpenów. Stanowi on ok. 40% składu olejku.

Olejek ten wyróżnia się silnym działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym i przeciwzapalnym. Reguluje pracę gruczołów łojowych, łagodzi świąd i podrażnienia. Właściwości te zadecydowały o ogromnej popularności olejku jako komponentu kosmetyków zwalczających trądzik, ale nie tylko – pojawia się on również w pastach do zębów i płynach do higieny jamy ustnej, a stosowany w formie aromaterapii i inhalacji pomaga w chorobach górnych dróg oddechowych.

Na uwagę zasługuje także ze względu na korzystne oddziaływanie na skórę głowy i włosy. Preparaty z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego zalecane są w przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy, łupieżu, nadmiernego przetłuszczania się pasm, świądu.

Jego skuteczność w zwalczaniu łupieżu potwierdza badanie, którego wyniki opublikowane zostały w Journal of the American Academy of Dermatology [1]. W badaniu wzięło udział 126 osób zmagających się z łupieżem. Uczestnicy przydzieleni zostali do dwóch grup: w jednej stosowano szampon z 5% zawartością olejku z drzewa herbacianego, w drugiej – placebo. Preparaty aplikowane były codziennie przez cztery tygodnie. Po upływie tego czasu w pierwszej grupie stwierdzono zmniejszenie łupieżu o 41%, w drugiej – o 11%.

  • Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

  • Szampon przeciwłupieżowy z cytryną i olejkiem z drzewa herbacianego

Bezpieczeństwo i sposób używania

W pielęgnacji włosów stosować można gotowe kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego bądź samodzielnie przygotowywać preparaty na jego bazie. Olejek przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego. Stosowanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci musi zostać skonsultowane z lekarzem. Olejek z drzewa herbacianego jest jedynym, który może być aplikowany na skórę w postaci nierozcieńczonej, ale zalecane jest wówczas nakładanie punktowe (np. na wykwity trądzikowe). Trzeba mieć również na uwadze to, że jak w przypadku każdego olejku eterycznego – może on wywoływać reakcję alergiczną i podrażnienie. Przed pierwszą aplikacją konieczne jest przeprowadzenie próby uczuleniowej – niewielką ilość olejku wcieramy za uchem bądź na przedramieniu i obserwujemy skórę przez kilkanaście godzin.

Olejek z drzewa herbacianego można stosować na głowę i włosy w postaci płukanek, jako dodatek do szamponów, odżywek i masek bądź po wymieszaniu z olejem roślinnym. Do 10 ml (łyżka) wybranego oleju, np. oliwy z oliwek, dodajemy ok. 5 kropli olejku i wmasowujemy w skórę i włosy (masaż dodatkowo pobudza krążenie krwi, a tym samym – sprzyja odżywieniu cebulek i wzmocnieniu pasm). Owijamy głowę folią i ręcznikiem i pozostawiamy na co najmniej 30 minut (lub całą noc), po czym zmywamy delikatnym szamponem. Gotowe kosmetyki wzbogacamy, mieszając 5-6 kropli olejku z porcją szamponu, maski bądź odżywki (ilość mieszcząca się w zagłębieniu dłoni). Płukankę przygotujemy, dodając 5 kropli olejku do szklanki letniej wody.

[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12451368