Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Skóra głowy produkująca nadmiar łoju może być prawdziwym utrapieniem. Włosy często już kilka godzin po myciu stają się nieświeże i pozbawione życia.

Częste mycie głowy a przetłuszczanie włosów

Niestety trzeba pogodzić się z koniecznością częstego, nawet codziennego, mycia głowy. Choć niektóre kosmetyki czy specjalistyczne preparaty mogą ograniczyć przetłuszczanie się włosów, to i tak ich świeżość zostanie przedłużona nieznacznie – najczęściej o jeden dzień bądź zaledwie kilka godzin. Częste mycie może jednak paradoksalnie prowadzić do natężenia problemu, najczęściej na skutek niewłaściwego doboru kosmetyków oraz błędów podczas samego mycia. Najbardziej odpowiednie są szampony naturalne, pozbawione chemicznych konserwantów i barwników, które negatywnie wpływają na kondycję skóry głowy, powodując podrażnienia, objawiające się najczęściej uporczywym świądem. Szampony naturalne zawierają w swoim składzie roślinne wyciągi, wśród których znajdziemy wyciąg z łopianu, pokrzywy, mydlnicy lekarskiej, skrzypu polnego, melisy, mięty, a także wyciągi z owoców cytrusowych. Składniki te pozwalają utrzymać naturalne (kwaśne) pH skóry. Podczas mycia należy korzystać z wody o odpowiedniej temperaturze – zbyt ciepła pobudza gruczoły do produkcji łoju. Pamiętać należy także o rozcieńczaniu szamponu w zagłębieniu dłoni przed aplikacją na włosy.

Szampony do włosów tłustych ↓ ↓ ↓

 • Mydło dziegciowe - do ciała i włosów 155ml

  Mydło dziegciowe – do ciała i włosów 155ml

 • Czarna glinka wulkaniczna - do skóry i włosów

  Czarna glinka wulkaniczna – do skóry i włosów

 • Glinka fioletowa

  Glinka fioletowa

 • Marokański szampon różany - naturalny

  Marokański szampon różany – naturalny

 • Szampon z niebieską glinką i jonami srebra

  Szampon z niebieską glinką i jonami srebra

 • Szampon dziegciowy - przeciwłupieżowy

  Szampon dziegciowy – przeciwłupieżowy

 • Szampon z glinką rhasoul i olejem arganowym - do skóry wrażliwej głowy

  Szampon z glinką rhasoul i olejem arganowym – do wrażliwej skóry głowy

 • Szampon do włosów przetłuszczających – wzmacniający cebulki

 • Mydło do włosów i ciała z błękitną glinką bajkalską

  Mydło do włosów i ciała z błękitną glinką bajkalską

Odpowiednie odżywki do włosów przetłuszczających się

Przy włosach z tendencją do przetłuszczania się lepiej zrezygnować z odżywek bez spłukiwania, które nadmiernie obciążają fryzurę. Sięgnąć można natomiast po lekkie odżywki, które nakłada się na kilka minut i spłukuje. Jednak także w ich przypadku pamiętać należy o zasadzie, aby nie wcierać kosmetyku w skórę głowy, lecz nałożyć go w odległości około 1-2 cm. Najbardziej korzystne dla włosów przetłuszczających się są odżywki w spray’u. Wybierając kosmetyk, należy kierować się indywidualnymi potrzebami – nieraz przy włosach tłustych bardziej odpowiednie są odżywki do włosów suchych, często bowiem przetłuszczaniu ulega skóra głowy oraz włosy w jej pobliżu, natomiast końcówki pasm mogą być silnie przesuszone.

Wielu z nas posiada suche, łamliwe włosy i jednocześnie przetłuszczającą się skórę głowy, borykając się tym samym z doborem odpowiedniej dla siebie pielęgnacji. Bardzo ciężko pogodzić te dwa problemy i wprowadzić taką pielęgnację, aby pozbyć się obydwu przypadłości w jednym czasie i ich wzajemnie nie nasilać. Zasada prawidłowej pielęgnacji skóry głowy i włosów głosi, że szampon należy dobierać do rodzaju skóry głowy, a odżywkę i inne kosmetyki kondycjonujące do rodzaju włosów. Zgodnie z tą zasadą powinniśmy również postępować w tym przypadku. W domowej pielęgnacji należy stosować szampon przeciwłojotokowy, którego celem jest wyregulowanie pracy gruczołów łojowych. Do pielęgnacji suchych łodyg włosów zaleca się odżywki i maski dogłębnie nawilżające. Warto jednak definitywnie unikać, aplikacji odżywki na skórę głowy. Odżywkę lub maskę nakładamy jedynie na łodygi włosów i bardzo obficie ją spłukujemy.

Aby skutecznie jednocześnie pielęgnować skórę łojotokową i suche włosy, powinniśmy więc postępować wg następujących 4 kroków:

 1. Mycie głowy szamponem przeciwłojotokowym
 2. Aplikacja odżywki nawilżającej na łodygi włosów – spłukanie odżywki
 3. Aplikacja na skórę głowy ampułki/lotionu przeciwłojotokowego – bez spłukiwania
 4. Aplikacja na końcówki włosów serum/olejku regenerującego

Odżywki do włosów tłustych ↓ ↓ ↓

 • Woda z oczaru wirginijskiego 100ml

  Woda z oczaru wirginijskiego 100ml

 • Woda z melisy

  Woda z melisy 100ml

 • Woda rumiankowa

  Woda rumiankowa 100ml

 • Naturalny balsam do włosów - objętość i równowaga

  Naturalny balsam do włosów – objętość i równowaga

 • Odżywka do włosów w sprayu z mleczkiem pszczelim 270 ml

  Odżywka do włosów w sprayu z mleczkiem pszczelim

 • Woda lawendowa 100ml

 • Woda z zielonej herbaty

  Woda z zielonej herbaty 100ml

 • Woda Ylang Ylang

  Woda Ylang Ylang 100ml

 • Maska do włosów dziegciowa, regenerująca - z efektem keratynowego prostowania 155ml

  Maska do włosów dziegciowa, regenerująca – z efektem keratynowego prostowania 155ml

Zakwaszanie skóry głowy

Utrzymanie odpowiedniego pH jest warunkiem koniecznym nie tylko w przypadku skóry głowy, ale i całego ciała. Właściwe pH skóry waha się w granicach 4-6, a więc jest to odczyn kwaśny. Zaburzenie tej równowagi powoduje zanik naturalnej, ochronnej flory bakteryjnej (wyjałowienie skóry), zwiększenie podatności na podrażnienia i rozwój grzybicy. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby po myciu głowy zakwaszać jej skórę. Do tego celu najbardziej odpowiednia jest cytryna oraz ocet jabłkowy. Sok z cytryny należy wmasować w skórę i pozostawić na około 15 minut, po czym dokładnie spłukać. Natomiast dodając 2 łyżki octu do 1 litra wody, możemy sporządzić zakwaszającą płukankę.

Modelowanie włosów przetłuszczających się

Sposób modelowania ma bardzo duży wpływ na szybsze przetłuszczanie się włosów. Zbyt duże ilości kosmetyków do stylizacji, suszenie gorącym powietrzem – to najczęściej popełniane błędy. Aby fryzura dłużej zachowała świeżość, włosy należy suszyć chłodnym nawiewem – suszenie zajmie więcej czasu, jednak nie pobudzi gruczołów do pracy w takim stopniu jak w przypadku gorącego nawiewu. Puszystości doda suszenie z opuszczoną głową, co uniesie włosy u nasady i pozwoli dłużej zachować świeżość. W ciągu dnia należy unikać częstego czesania włosów oraz dotykania dłońmi, na których możemy przenosić pot i zanieczyszczenia.

Zaleca się również, aby unikać stosowania suszarek, prostownic, lokówek. Wysoka temperatura jednocześnie wysusza włosy i stymuluje pracę gruczołów łojowych.

Warto mieć na uwadze, że przetłuszczanie się skóry głowy może mieć ścisły związek z naszym trybem życia.

Łojotok skóry głowy może być konsekwencją:

 • złego odżywiania: spożywania tłustych i pikantnych pokarmów, objadania się słodyczami
 • nieodpowiedniej pielęgnacji
 • stresu
 • zaburzeń hormonalnych

Należy uważnie przeanalizować jakie czynniki mogą mieć wpływ na problem przetłuszczania się skóry.

Włosy przetłuszczające się są niezwykle kłopotliwe w pielęgnacji. Nie można jednak mylić „zwykłego” przetłuszczania się z łojotokowym zapaleniem skóry, w przypadku którego pomocy udzielić powinien dermatolog.