Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Skóra głowy produkująca nadmiar łoju może być prawdziwym utrapieniem. Włosy często już kilka godzin po myciu stają się nieświeże i pozbawione życia.

Częste mycie głowy a przetłuszczanie włosów

Niestety trzeba pogodzić się z koniecznością częstego, nawet codziennego, mycia głowy. Choć niektóre kosmetyki czy specjalistyczne preparaty mogą ograniczyć przetłuszczanie się włosów, to i tak ich świeżość zostanie przedłużona nieznacznie – najczęściej o jeden dzień bądź zaledwie kilka godzin. Częste mycie może jednak paradoksalnie prowadzić do natężenia problemu, najczęściej na skutek niewłaściwego doboru kosmetyków oraz błędów podczas samego mycia. Najbardziej odpowiednie są szampony naturalne, pozbawione chemicznych konserwantów i barwników, które negatywnie wpływają na kondycję skóry głowy, powodując podrażnienia, objawiające się najczęściej uporczywym świądem. Szampony naturalne zawierają w swoim składzie roślinne wyciągi, wśród których znajdziemy wyciąg z łopianu, pokrzywy, mydlnicy lekarskiej, skrzypu polnego, melisy, mięty, a także wyciągi z owoców cytrusowych. Składniki te pozwalają utrzymać naturalne (kwaśne) pH skóry. Podczas mycia należy korzystać z wody o odpowiedniej temperaturze – zbyt ciepła pobudza gruczoły do produkcji łoju. Pamiętać należy także o rozcieńczaniu szamponu w zagłębieniu dłoni przed aplikacją na włosy.

Szampony do włosów tłustych ↓ ↓ ↓

 • Normalizujący szampon do włosów

  Normalizujący szampon do włosów

 • Wzmacniająco-wygładzający szampon do każdego rodzaju włosów

  Wzmacniająco-wygładzający szampon do każdego rodzaju włosów

 • Szampon regulujący z kwasem salicylowym - do każdego rodzaju włosów

  Szampon regulujący z kwasem salicylowym – do każdego rodzaju włosów

 • Balsam myjący do włosów [rozmaryn]

  Balsam myjący do włosów [rozmaryn]

 • Szampon do włosów [pszenica i owies]

  Szampon do włosów [pszenica i owies]

 • Naturalny-szampon-do-wlosow-tlustych-i-wrazliwej-skory-głowy-500-ml-pierpaoli

  Naturalny szampon do włosów tłustych i wrażliwej skóry głowy 500ml

 • Czarna glinka wulkaniczna - do skóry i włosów

  Czarna glinka wulkaniczna – do skóry i włosów

 • Glinka fioletowa

  Glinka fioletowa

 • Marokański szampon różany - naturalny

  Marokański szampon różany – naturalny

Odpowiednie odżywki do włosów przetłuszczających się

Przy włosach z tendencją do przetłuszczania się lepiej zrezygnować z odżywek bez spłukiwania, które nadmiernie obciążają fryzurę. Sięgnąć można natomiast po lekkie odżywki, które nakłada się na kilka minut i spłukuje. Jednak także w ich przypadku pamiętać należy o zasadzie, aby nie wcierać kosmetyku w skórę głowy, lecz nałożyć go w odległości około 1-2 cm. Najbardziej korzystne dla włosów przetłuszczających się są odżywki w spray’u. Wybierając kosmetyk, należy kierować się indywidualnymi potrzebami – nieraz przy włosach tłustych bardziej odpowiednie są odżywki do włosów suchych, często bowiem przetłuszczaniu ulega skóra głowy oraz włosy w jej pobliżu, natomiast końcówki pasm mogą być silnie przesuszone.

Wielu z nas posiada suche, łamliwe włosy i jednocześnie przetłuszczającą się skórę głowy, borykając się tym samym z doborem odpowiedniej dla siebie pielęgnacji. Bardzo ciężko pogodzić te dwa problemy i wprowadzić taką pielęgnację, aby pozbyć się obydwu przypadłości w jednym czasie i ich wzajemnie nie nasilać. Zasada prawidłowej pielęgnacji skóry głowy i włosów głosi, że szampon należy dobierać do rodzaju skóry głowy, a odżywkę i inne kosmetyki kondycjonujące do rodzaju włosów. Zgodnie z tą zasadą powinniśmy również postępować w tym przypadku. W domowej pielęgnacji należy stosować szampon przeciwłojotokowy, którego celem jest wyregulowanie pracy gruczołów łojowych. Do pielęgnacji suchych łodyg włosów zaleca się odżywki i maski dogłębnie nawilżające. Warto jednak definitywnie unikać, aplikacji odżywki na skórę głowy. Odżywkę lub maskę nakładamy jedynie na łodygi włosów i bardzo obficie ją spłukujemy.

Aby skutecznie jednocześnie pielęgnować skórę łojotokową i suche włosy, powinniśmy więc postępować wg następujących 4 kroków:

 1. Mycie głowy szamponem przeciwłojotokowym
 2. Aplikacja odżywki nawilżającej na łodygi włosów – spłukanie odżywki
 3. Aplikacja na skórę głowy ampułki/lotionu przeciwłojotokowego – bez spłukiwania
 4. Aplikacja na końcówki włosów serum/olejku regenerującego

Odżywki do włosów tłustych ↓ ↓ ↓

 • Normalizująca lekka odżywka do włosów

  Normalizująca lekka odżywka do włosów

 • Normalizująca wcierka do skóry głowy

  Normalizująca wcierka do skóry głowy

 • Nawilżająco-wygładzająca odżywka do każdego rodzaju włosów

  Nawilżająco-wygładzająca odżywka do każdego rodzaju włosów

 • Peeling do skóry głowy

  Peeling do skóry głowy

 • Odżywka-mgiełka do włosów i skóry głowy bez spłukiwania

  Odżywka-mgiełka do włosów i skóry głowy bez spłukiwania

 • Tonik do włosów i skóry głowy

  Tonik do włosów i skóry głowy

 • Woda z oczaru wirginijskiego 100ml

  Woda z oczaru wirginijskiego 100ml

 • Woda z melisy

  Woda z melisy 100ml

 • Woda rumiankowa

  Woda rumiankowa 100ml

Zakwaszanie skóry głowy

Utrzymanie odpowiedniego pH jest warunkiem koniecznym nie tylko w przypadku skóry głowy, ale i całego ciała. Właściwe pH skóry waha się w granicach 4-6, a więc jest to odczyn kwaśny. Zaburzenie tej równowagi powoduje zanik naturalnej, ochronnej flory bakteryjnej (wyjałowienie skóry), zwiększenie podatności na podrażnienia i rozwój grzybicy. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby po myciu głowy zakwaszać jej skórę. Do tego celu najbardziej odpowiednia jest cytryna oraz ocet jabłkowy. Sok z cytryny należy wmasować w skórę i pozostawić na około 15 minut, po czym dokładnie spłukać. Natomiast dodając 2 łyżki octu do 1 litra wody, możemy sporządzić zakwaszającą płukankę.

Modelowanie włosów przetłuszczających się

Sposób modelowania ma bardzo duży wpływ na szybsze przetłuszczanie się włosów. Zbyt duże ilości kosmetyków do stylizacji, suszenie gorącym powietrzem – to najczęściej popełniane błędy. Aby fryzura dłużej zachowała świeżość, włosy należy suszyć chłodnym nawiewem – suszenie zajmie więcej czasu, jednak nie pobudzi gruczołów do pracy w takim stopniu jak w przypadku gorącego nawiewu. Puszystości doda suszenie z opuszczoną głową, co uniesie włosy u nasady i pozwoli dłużej zachować świeżość. W ciągu dnia należy unikać częstego czesania włosów oraz dotykania dłońmi, na których możemy przenosić pot i zanieczyszczenia.

Zaleca się również, aby unikać stosowania suszarek, prostownic, lokówek. Wysoka temperatura jednocześnie wysusza włosy i stymuluje pracę gruczołów łojowych.

Warto mieć na uwadze, że przetłuszczanie się skóry głowy może mieć ścisły związek z naszym trybem życia.

Łojotok skóry głowy może być konsekwencją:

 • złego odżywiania: spożywania tłustych i pikantnych pokarmów, objadania się słodyczami
 • nieodpowiedniej pielęgnacji
 • stresu
 • zaburzeń hormonalnych

Należy uważnie przeanalizować jakie czynniki mogą mieć wpływ na problem przetłuszczania się skóry.

Włosy przetłuszczające się są niezwykle kłopotliwe w pielęgnacji. Nie można jednak mylić „zwykłego” przetłuszczania się z łojotokowym zapaleniem skóry, w przypadku którego pomocy udzielić powinien dermatolog.