Sposoby na szorstkie łokcie

Szorstka, przesuszona i zgrubiała skóra na łokciach to problem, który dotyka nas najczęściej zimą. Centralne ogrzewanie oraz trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że wilgoć szybciej odparowuje  z naskórka. Do pogorszenia stanu naszych łokci przyczynia się także noszenie, grubych, wełnianych swetrów, które podrażniają tę newralgiczną strefę. Szorstkie łokcie to prawdziwa zmora wielu kobiet. Niestety z problemem nie upora się zwykły balsam do ciała. Tutaj potrzebne są bardziej radykalne środki oraz intensywna i systematyczna pielęgnacja.

Poznaj sprawdzone sposoby na szorstkie łokcie.

Peeling

Przynajmniej raz w tygodniu zastosuj gruboziarnisty peeling, który usunie martwy naskórek i zmiękczy skórę. Najlepiej sprawdzi się scrub z drobinkami soli lub cukru wzbogacony olejkami roślinnymi.

Masaż gąbką

Podczas codziennej kąpieli pod prysznicem lub w wannie warto zastosować gąbkę z włókien sizalowych, frotte lub loofah. Taki masaż gąbką pobudzi krążenie, poprawi ukrwienie oraz usunie zrogowaciały naskórek i znacząco wygładzi skórę.

Kąpiel w olejkach

Szczególnie jesienią i zimą zalecane jest dodawanie do kąpieli naturalnego olejku, który nawilży i natłuści skórę oraz zniweluje szorstkość.

Łagodne mydło

Nie bez znaczenia jest także odpowiedni dobór mydła. Mocne detergenty podrażniają skórę i pozbawiają ją naturalnego płaszcza ochronnego. Dlatego do codziennej pielęgnacji ciała warto wybrać łagodne środki myjące, które dodatkowo zawierają aktywne substancje pielęgnujące. Szczególnie warte polecenia są naturalne mydełka z dużą zawartością gliceryny oraz naturalnych olejków roślinnych bez zbędnych, sztucznych substancji konserwujących, utwardzających czy wybielających.

Intensywnie regenerujący krem

Do codziennej pielęgnacji przesuszonej skóry łokci wybierz krem o właściwościach odżywiających np. krem Evolet, który dzięki zawartości masy perłowej oraz olejku z nasion dzikiej róży przyspiesza odnowę komórkową, wspomaga zdolności regeneracyjne tkanki skórnej oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia w naskórku.

Pielęgnacja pod prysznicem

Jeśli jesteś zwolenniczką brania prysznica, wypróbuj zabieg z mydłem savon noir. Ta znana i ceniona od stuleci mydlana pasta na bazie oliwy z oliwek w połączeniu z masażem za pomocą rękawicy kessa, złuszcza martwy naskórek, pobudza krążenie oraz wygładza skórę. Skutecznym zabiegiem wygładzającym szorstkie łokcie może okazać się także szczotkowanie skóry pod prysznicem.

Kuracja olejem rycynowym

Smaruj łokcie olejem rycynowym przynajmniej 2 razy dziennie. Olejek warto wmasować w szorstką skórę także przed kąpielą.

Kuracja woskiem pszczelim

Szczególnie dobrze z szorstką, zrogowaciałą skórą łokci radzi sobie naturalny wosk pszczeli, który działa niczym leczniczy kompres. Systematyczne stosowanie kosmetyków na bazie wosku pszczelego wyraźnie zmiękcza naskórek, wygładza i zabezpiecza przed utratą wilgoci.

Kuracja masłem shea

Masło shea to skuteczna metoda na szorstkie łokcie. Naturalne masełko wyraźnie wygładza, regeneruje i zmiękcza naskórek. Kosmetyk polecany jest szczególnie w przypadku bardzo wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry.

Masło shea

Kuracja olejkiem awokado

Przyczyną szorstkiej, łuszczącej i pękającej skóry na łokciach może być niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olejek awokado stosowany zewnętrznie na zrogowacenia uzupełnia niedostatek tych składników. Jest również bogatym źródłem witaminy A, która reguluje proces odnowy naskórka oraz witaminy E, cenionej za właściwości regenerujące i wygładzające.

Olejek awokado w kosmetyce

Dla osiągnięcia pożądanych rezultatów warto stosować olejek kilka razy dziennie. Kosmetyk bardzo dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Doskonale wygładza i zmiękcza wszelkie zrogowacenia. Nie wywołuje podrażnień i jest bardzo dobrze tolerowany nawet w przypadku wrażliwej, skłonnej do alergii skóry. Więcej informacji na temat właściwości kosmetycznych awokado znajdziesz tutaj KLIK.

Nawilżające kosmetyki z aloesem

W codziennej pielęgnacji skóry warto skorzystać z niezwykłych właściwości aloesu. Naturalne kosmetyki aloesowe złagodzą podrażnienia i sprawią, ze zaczerwienione, szorstkie łokcie nie będą już problemem. Aloes dogłębnie nawilża, koi i wygładza skórę.

Szorstkie łokcie jako objaw choroby

Warto mieć na uwadze, że sucha, zrogowaciała skóra na łokciach, może świadczyć także o chorobie np. niedoczynności tarczycy. Jeśli towarzyszą Ci również inne dolegliwości takie jak nadwaga, senność, ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją uwagi, koniecznie udaj się do lekarza.