Tatarak zwyczajny w kosmetyce

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) porasta podmokłe i bagienne tereny, a w ogrodach ozdabia oczka wodne. Jest również wszechstronną rośliną leczniczą, stosowaną m.in. przy słabych i wypadających włosach.

Tatarak – skład i działanie:

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) zawiera olejek eteryczny (między innymi z eugenolem), garbniki, substancje gorzkie i śluzowe, saponiny, cholinę, witaminę C i sole mineralne. Wyciągi z rośliny wykazują działanie:

 • przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbólowe,
 • napotne i rozgrzewające,
 • ściągające.

Wygląd i występowanie tataraku

Tatarak zwyczajny jest rośliną wieloletnią z rodziny tatarakowatych. Pochodzi z Azji, a obecnie występuje pospolicie również w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju na podmokłych glebach brzegów rzek i jezior, rowów, bagien. Łodyga tataraku, u nasady czerwonawa, nie rozgałęzia się i osiąga wysokość do 150 cm. Liście są wąskie i długie, o zaostrzonych końcach. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, a kwiaty tworzą zielonożółtą kolbę o długości do 8 cm. Tatarak zwyczajny w naszym klimacie nie wydaje nasion, rozmnaża się więc wegetatywnie z kłącza.

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym jest kłącze tataraku, które wykopuje się od marca do sierpnia. Kłącze myjemy, kroimy i suszymy w otwartym piekarniku w temperaturze do 35°C. Znacznie rzadziej w lecznictwie stosowane są kwiaty i liście tataraku.

Zastosowanie zewnętrzne tataraku

Płukanki tatarakowe łagodzą stany zapalne gardła i jamy ustnej. Wyciągi z tataraku wcierane w skórę głowy i włosy wzmacniają pasma oraz wspomagają leczenie łupieżu, natomiast kąpiele z ich dodatkiem uspokajają i rozgrzewają.

Odwar z tataraku

Łyżkę surowca zalewamy szklanką letniej wody i gotujemy pod przykryciem 5 minut, po czym odstawiamy na 20 minut. Odwar można stosować do przemywania skóry.

Nalewka z tataraku

Szklankę kłączy zalewamy 500 ml wódki i odstawiamy na 2 tygodnie. Nalewkę można stosować zewnętrznie – do płukania gardła i jamy ustnej rozcieńczamy łyżkę nalewki w 150 ml ciepłej, przegotowanej wody.

Olej tatarakowy

W celu przygotowania oleju tatarakowego zalewamy pół szklanki surowca podgrzaną oliwą z oliwek (o temperaturze 60°C). Miksturę odstawiamy na 2 tygodnie, a następnie filtrujemy. Olej tatarakowy może służyć do sporządzania maseczek na włosy suche, zniszczone i osłabione, do wcierania przy nerwobólach i bólach stawów, jako dodatek do kąpieli oraz do płukania gardła i jamy ustnej.

Kosmetyki z tatarakiem:

 • Miodowe mydło do rąk i ciała

  Miodowe mydło do rąk i ciała

 • Mydło w płynie do rąk i ciała z ekstraktem z owoców leśnych

  Mydło w płynie do rąk i ciała z ekstraktem z owoców leśnych

 • Naturalny balsam do włosów - objętość i równowaga

  Naturalny balsam do włosów – objętość i równowaga

 • Olejek do włosów Sesa

  9.9028.90

fot. pixabay.com