Orzeźwiający zapach trawy cytrynowej przysporzył jej popularności nie tylko wśród smakoszy azjatyckich potraw, ale też wśród poszukiwaczy naturalnych surowców kosmetycznych. Za ten niezwykły aromat odpowiada obecny w jej liściach olejek eteryczny, nazywany olejkiem lemongrasowym. Jakimi właściwościami się wyróżnia?
Charakterystyka trawy cytrynowej
Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) to krzew dorastający do 1 metra, posiadający charakterystyczne, długie („trawiaste”) liście. Często nazywana jest też palczatką trawiastą. Sądzi się, że gatunek ten pochodzi z południowych Indii i Sri Lanki. Obecnie występuje głównie w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, ale z powodzeniem uprawiany jest też w tropikalnych rejonach Ameryki.
Trawa cytrynowa lokalnym społecznościom znana jest od wieków. Stanowi m.in. dodatek do potraw, nadający im świeży, cytrynowy aromat – lecz palczatka ma tę przewagę nad cytryną, że pozbawiona jest typowej dla niej cierpkości i gorzkiego posmaku. Trawa cytrynowa bardzo często pojawia się także jako dodatek do herbat, m.in. yerba mate, a nieraz zaparzana jest w wersji solo. Dobrze znana jest w medycynie ludowej, np. jako środek wspomagający pracę układu pokarmowego. Uzyskiwany z niej olejek lemongrasowy (z ang. lemongrass – trawa cytrynowa) ceniony jest w aromaterapii, ajurwedzie i kosmetologii.
Skład i właściwości ekstraktów z trawy cytrynowej
Choć współczesna nauka interesuje się również wyciągami wodnymi czy alkoholowymi z trawy cytrynowej, to jednak najczęściej zastosowanie znajduje otrzymywany z jej liści olejek eteryczny. Nawet 80% jego składu stanowi cytral, związek zaliczany do terpenów, który nadaje palczatce orzeźwiający aromat. Oprócz niego obecne są także m.in. terpineol, geraniol, mircen, limonen.
Olejek lemongrasowy pojawia się głównie jako składnik dezodorantów i perfum, ale działa on nie tylko orzeźwiająco.
Posiada silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pobudza krążenie, rozgrzewa, redukuje obrzęki. Ściąga rozszerzone pory, hamuje nadprodukcję łoju. Działa antyoksydacyjnie. W aromaterapii zalecany jest w depresji i stresie jako środek poprawiający nastrój i koncentrację.
Olejek z trawy cytrynowej szczególnie zalecany jest w walce z grzybicą, np. stóp. Pomaga też zwalczyć łupież, wzmacnia i odżywia cebulki włosów. Ogranicza łojotok, zalecany jest więc w przypadku przetłuszczania się skóry głowy i w pielęgnacji cery tłustej, szczególnie jeśli dodatkowo objęta jest trądzikiem. Ujędrnia skórę – warto włączyć go do kuracji antycellulitowej. Trzeba wspomnieć, że olejek przydatny jest także przy bólach mięśni i stawów, z uwagi na fakt, że działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie.
Stosowanie olejku lemongrasowego
Przed pierwszym użyciem olejku należy przeprowadzić test uczuleniowy. Kroplę olejku aplikujemy na przedramię bądź za uchem (najlepiej po zmieszaniu z odrobiną oleju roślinnego, np. oliwy) i czekamy co najmniej kilkanaście godzin. Jeśli po tym czasie nie pojawiło się zaczerwienienie ani uczucie swędzenia, można stosować olejek. W jakiej formie?
Olejku lemongrasowego nie należy aplikować na skórę w formie nierozcieńczonej. Można natomiast stosować go jako dodatek (2-3 krople na porcję preparatu) do kosmetyków, np. balsamów do ciała, kremów do twarzy, szamponów i odżywek. Warto wzbogacić nim roślinny olej bazowy (w proporcji ok. 4 krople na 10 ml oleju), np. ze słodkich migdałów czy jojoba, którego następnie użyjemy do masażu antycellulitowego czy do nacierania obolałych mięśni i stawów. Przy nadmiernej potliwości lub pomarańczowej skórce zażywać można kąpieli z olejkiem lemongrasowym (ok. 10 kropli na wannę napełnioną wodą). Jeśli zmagamy się z grzybicą, warto dodać kilka kropli olejku do miski z ciepłą wodą i zanurzyć w niej stopy na kilkanaście minut.
Kosmetyki z olejkiem z trawy cytrynowej
Źródło:
Karkala Manvitha, Bhushan Bidya, Review on pharmacological activity of Cymbopogon citratus.
Boukhatem MN, Lemon grass (Cymbopogon citratus) essential oil as a potent anti-inflammatory and antifungal drugs. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25242268)
http://articles.mercola.com/herbal-oils/lemongrass-oil.aspx#_edn20
Dodaj komentarz