Tygrysie oko - właściwości i symbolika

Tygrysie oko stanowi rzadką, nieprzezroczystą odmianę kwarcu. Charakteryzuje się obecnością lśniącego pasa sunącego po kamieniu, gdy obracamy go w dłoni. Migotanie to efekt powodowany przez krokidolit, tremolit i crossyt, które występują w tygrysim oku w postaci włóknistych wrostków biegnących w jednym kierunku.

Trzymając kamień w świetle słonecznym, lśni niczym kocie oko. Przyciąga uwagę i fascynuje.

Tygrysie oko wydobywa się przede wszystkim w RPA, USA, Meksyku, Indiach, w Namibii i Ukrainie.

Historia Tygrysiego oka

Tygrysie oko napędzało ludzką wyobraźnię już w starożytności. Kamień był kojarzony z tajemniczością, potęgą i władzą. Amulety z tygrysiego oka nosili przy sobie m.in. Rzymianie. Kamień miał dodawać siły oraz odwagi na polu walki.

W starożytnym Egipcie wierzono, że złociste pasy charakteryzujące ten piękny kamień to zatopione promienie boga słońca, którego ucieleśnieniem jest czczony i szanowany tygrys. Tygrysie Oko stanowiło jeden z najcenniejszych klejnotów Doliny Nilu. Według egipskiej legendy kamień posiada moc południowego słońca i symbolizuje szczyt siły życiowej. Władcy Egiptu chętnie nosili biżuterię wykonaną z tygrysiego oka. Kamień miał dodawać im siły oraz wzmacniać witalność. Tygrysie oko umieszczano również w grobowcach faraonów. Według koncepcji wszechpotężnego oka, miał pomóc poruszać się w życiu pozagrobowym.

W niezwykłą moc tygrysiego oka wierzono również w Starożytnych Chinach. Tygrys to jedno z mitycznych, chińskich stworzeń. Stanowi jeden z głównych motywów w kulturze oraz sztuce. W wierzeniach chińskiego folkloru tygrysie oko pełni rolę ochronną i odpędza złe moce.

Symbolika i znaczenie Tygrysiego oka

Kamień ten symbolizuje odwagę, siłę oraz władzę. Jest polecany biznesmenom oraz osobom pragnącym odnosić sukcesy w życiu na polu zawodowym. Ma chronić stabilizację finansową i wspomagać strategiczne myślenie oraz podejmowanie ważnych decyzji. Noszenie amuletów oraz biżuterii z tygrysim okiem jest zalecane także w przypadku uczucia niepokoju i strachu oraz wszelkiego rodzaju blokad emocjonalnych np. podczas publicznych wystąpień. Kamień ma aktywizować do działania i dodawać odwagi.

Tygrysie oko to kamień szczęścia, sukcesu oraz niezależności finansowej. Ma chronić przed tzw. wampirami energetycznymi – osobami, których obecność osłabia nasze siły i pozbawia energii do życia. Szczególnie chętnie sięgają po ten kamień osoby z artystyczną duszą. Tygrysie oko pobudza ponoć kreatywność oraz chęć do tworzenia.

Według ezoteryki to kamień dla osób spod znaku Byk, Lew oraz Bliźnięta.

Biżuteria z tygrysim okiem:

 • Bransoletka z Kamieniami – Tygrysie Oko / Złoto 18k

 • Magnetyczna Bransoletka z Kamieniami - Tygrysie Oko

  Magnetyczna Bransoletka z Kamieniami – Tygrysie Oko

 • Bransoletka z kamieni – Tygrysie Oko

 • Bransoletka z lawy wulkanicznej - Hamsa Tygrysie Oko

  Bransoletka z lawy wulkanicznej – Hamsa Tygrysie Oko

 • Bransoletka Mocy z Kamieniami - Pokonywanie Strachu - Tygrysie Oko

  Bransoletka Mocy z Kamieniami – Pokonywanie Strachu – Tygrysie Oko