Tymianek – działanie i zastosowanie

Najważniejszym obszarem działania tymianku jest jama ustna i układ oddechowy – zioło to od wieków stosowane jest jako lek wykrztuśny i łagodzący stany zapalne gardła.

Jest go ze sto odmian i wszystkie znad Morza Śródziemnego. We Francji wraz z pietruszką, liściem laurowym i rozmarynem tworzą bouquet garni, zestaw ziół równie uniwersalny, co nasza włoszczyzna. Uwodzicielski aromat, ale także działanie antyseptyczne i poprawiające trawienie sprawiły, że używany był od niepamiętnych czasów. Starożytni Grecy wierzyli, że jest środkiem odmładzającym. – „Podróże ze smakiem” Anna Kwiatkowska, Tomasz Rudomino

Tymianek – skład i działanie

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) to ceniona roślina lecznicza, której początki stosowania sięgają starożytności. Już wtedy powszechnie wykorzystywana była jako lek na zapalenie oskrzeli, ułatwiający odkrztuszanie poprzez rozrzedzanie wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych. Tymianek zawiera olejek eteryczny (w składzie dominuje tymol), flawonoidy, garbniki, witaminę C, polifenole (między innymi kwas chlorogenowy, obficie występujący w zielonej kawie). Obok działania wykrztuśnego tymianek wykazuje również właściwości:

  • przeciwzapalne
  • przeciwbakteryjne
  • grzybobójcze

Zastosowanie zewnętrzne tymianku

Zewnętrznie tymianek stosowany jest w formie inhalacji, kąpieli, płukanek, których celem jest dezynfekcja ran, łagodzenie stanów zapalnych gardła i objawów przeziębienia. Uzyskany z rośliny tymol wchodzi w skład past do zębów, stosowanych między innymi przy zapaleniach dziąseł.

Płukanka tymiankowa przy zapaleniu gardła

Łyżkę tymianku parzymy przez około 10 minut, po czym odcedzamy napar. Kiedy napar nieznacznie ostygnie (nie może być zimny), płuczemy nim gardło.

Napar z tymianku do odkażania ran

Tak samo jak płukankę przygotowujemy napar do dezynfekcji. W naparze moczymy gazę bądź watę, którą przemywamy ranę kilka razy dziennie.

Kąpiel tymiankowa

Kąpiel tymiankową stosuje się przede wszystkim w początkowym stadium przeziębienia. 5-6 łyżek tymianku zalewamy 2 litrami gorącej wody i parzymy pod przykryciem 10 minut. Napar odcedzamy i wlewamy do wanny. Olejki eteryczne, które ulatniają się w czasie kąpieli, wchłaniane są przez pory skórne, rozszerzone pod wpływem gorącej wody. Równocześnie olejki łagodzą stany zapalne błony śluzowej gardła i nosa.

Kosmetyki z tymiankiem znajdziesz w oily.pl ↓↓↓

Zastosowanie wewnętrzne tymianku

Zastosowanie wewnętrzne obejmuje przede wszystkim stosowanie tymianku jako środka ułatwiającego wykrztuszanie. Bardzo rzadko napary z tymianku używane są jako środek przy niestrawności.

HERBATKA MIESZANA W KASZLU I GORĄCZCE – Rozetrzeć w moździerzu po 1 łyżeczce suszonego ziela tymianku, kwiatu bzu czarnego, korzenia prawoślazu i anyżu. Zaparzać 10 minut i przecedzić. Pić małymi łykami. – „Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

Inhalacja z tymiankiem

Przy zapaleniu gardła i chorobach dróg oddechowych zalecane są inhalacje. 3 łyżki tymianku parzymy pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie nachylamy się nad miską i wdychamy parę ustami i nosem na zmianę. Do inhalacji możemy także zastosować tymiankowy olejek eteryczny.

Tymianek to „środek wykrztuśny, dobry także w głęboko umiejscowionych infekcjach płuc. Jeden z najlepszych leków antyseptycznych, odkażających, przeciwgrzybicznych.” – „Atlas ziół” Emilia Grzędzicka

Przeciwwskazania do stosowania tymianku

Olejek tymiankowy, na skutek znacznej zawartości tymolu, stosowany w nadmiarze może powodować nudności i wymioty. Nie zaleca się również stosowania tymianku podczas ciąży.

fot. pixabay.com