Właściwości Brahmi

Brahmi to pnąca, wieloletnią rośliną uprawowa, która porasta podmokłe tereny Południowych Indii, Amerykę Środkową, Nepal i Sri Lankę, a także Chiny oraz Tajwan. Charakteryzuje się mięsistymi, dość grubymi liśćmi oraz białymi, cztero- lub pięciopłatkowymi kwiatami.

Brahmi stanowi jedno z najważniejszych ziół w medycynie ajurwedyjskiej. Stosowane jest zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Polecane jest jako środek zapobiegający wypadaniu włosów oraz wielu problemom skórnym. Zalecane również w przypadku demencji, chorób układu krwionośnego, napięcia nerwowego, przemęczenia, depresji, bólów stawów, oraz problemów z koncentracją i zapamiętywaniem.

Stosowanie brahmi na włosy

W ajurwedzie brahmi jest powszechnie stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami takimi jak amla, bhringraj, shikakai, tulsi oraz neem. Dzięki bogactwu antyoksydantów oraz składników aktywnych m.in.  saponin i alkaloidów, ziele od wieków stanowi remedium na problemy takie jak łupież, przedwczesne siwienie oraz nadmierne wypadanie włosów.

Maseczka z brahmi, amlą i olejkiem kokosowym

składniki:

  • 4 łyżki wody
  • 4 czubate łyżki brahmi w proszku
  • 4 czubate łyżki amli w proszku
  • 4 łyżki olejku kokosowego

Mieszamy olejek kokosowy z gorącą wodą. Następnie dodajemy zioła. Po utworzeniu gęstej pasty, mieszankę nanosimy na suche, nieumyte włosy, wykonując przy tym delikatny masaż skóry głowy. Nakładamy foliowy czepek oraz ręcznik. Po 2-3 godzinach maskę spłukujemy ciepłą wodą i myjemy włosy delikatnym szamponem.

Kosmetyki z brahmi

 

Tagi: