Żywokost wspomaga leczenie chorób skórnych, a także przynosi ulgę przy urazach i kontuzjach.
Skład i działanie żywokostu
Żywokost lekarski (Symphytum officinale) zawiera garbniki, substancje śluzowe, krzemionkę, kwas rozmarynowy i alantoinę. Skład zioła decyduje o jego działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym podrażnienia i regenerującym skórę. Żywokost jest rośliną nektarodajną.
Wygląd i występowanie żywokostu
Żywokost lekarski jest rośliną wieloletnią z rodziny ogórecznikowatych. Występuje w strefie umiarkowanej Europy, Azji i obu Ameryk. W Polsce rośnie na terenie całego kraju na wilgotnych i żyznych glebach łąk, zarośli, brzegów rzek i jezior. Łodyga żywokostu, pusta w środku i owłosiona, osiąga wysokość do 100 cm. Liście są długie, lancetowate, o gładkich brzegach i, podobnie jak łodyga, pokryte włoskami. Fioletowopurpurowe lub białe kwiaty mają dzwoneczkowaty kształt i zebrane są w zwisające kwiatostany. Nasiona są czarne i błyszczące. Korzeń żywokostu jest gruby, silnie rozgałęziony, o długości do 30 cm.
Surowiec leczniczy
Surowcem leczniczym jest korzeń żywokostu, który wykopujemy jesienią lub wczesną wiosną. Korzeń myjemy, podsuszamy, kroimy i suszymy w temperaturze do 35°C (np. w piekarniku).
Zastosowanie zewnętrzne żywokostu
Uważa się, że zioło wspomaga leczenie odmrożeń, oparzeń, odleżyn i trudno gojących się ran. Zmniejsza opuchliznę i obrzęki, przynosząc ulgę przy urazach i stłuczeniach. Łagodzi stany zapalne sromu i pochwy, pomaga przy żylakach i hemoroidach. Dostępna w oily.pl maść żywokostowa, zalecana jest szczególnie przy wszelkiego rodzaju kontuzjach.
Kosmetyki z żywokostem znajdziesz w oily.pl ↓↓↓
Odwar z żywokostu
2 łyżki suszonego korzenia zalewamy szklanką chłodnej wody i gotujemy pod przykryciem 10 minut, a następnie odstawiamy na 15 minut. Odwar można stosować do przemywań, okładów, nasiadówek, kąpieli.
Olej żywokostowy
Szklankę surowca zalewamy 300 ml oliwy z oliwek podgrzanej do temperatury około 60°C i odstawiamy na 2 tygodnie. Olej stosujemy zewnętrznie do przemywań i okładów.
Krem żywokostowy
Zimą dłonie są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mróz i silny wiatr wysuszają skórę rąk, prowadząc do jej podrażnienia i łuszczenia, dlatego zwłaszcza o tej porze roku dłonie wymagają szczególnej uwagi. Kuracja kremem z żywokostem przywróci skórze gładkość i jędrność. Preparat jest szczególnie polecany w przypadku przemarzniętych dłoni. Dzięki zawartości naturalnego wyciągu z korzenia żywokostu lekarskiego, który jest źródłem alantoiny, krem poprawia krążenie krwi i przyspiesza regenerację tkanek oraz procesy gojenia.
Przygotowanie kremu do rąk z żywokostem
2 łyżki rozdrobnionego korzenia żywokostu zalewamy połową szklanki wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na kilka minut. W łaźni wodnej roztapiamy lanolinę (do dużego garnka wlewamy wodę i wstawiamy ceramiczne naczynie np. miseczkę, do której przekładamy lanolinę. Całość podgrzewamy, aż do upłynnienia lanoliny). Ciepły, odcedzony napar z korzenia żywokostu powoli dodajemy do roztopionej lanoliny, jednocześnie mieszając całość za pomocą ręcznego miksera. Dokładnie rozrobiony krem pozostawiamy w łaźni wodnej, aż do wystygnięcia. Następnie masę przekładamy do czystego, wyparzonego słoiczka i przechowujemy w lodówce. Krem stosujemy kilka razy dziennie. Nie należy stosować preparatu dłużej niż 4 tygodnie w ciągu roku. Po dwóch tygodniach używania kosmetyku należy zrobić kilkudniową przerwę.
Uwaga: kremu z żywokostem nie powinny stosować dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie należy używać preparatu na uszkodzoną skórę.
Bezpieczeństwo stosowania żywokostu
Żywokost lekarski, ze względu na znaczną zawartość szkodliwych alkaloidów pirolizydynowych, może być stosowany wyłącznie zewnętrznie. Stosowanie doustne może prowadzić do uszkodzenia wątroby.
tekst: Małgorzata Przybyłowicz
fot. pixabay.com
Dodaj komentarz