10 powodów, dla których warto stosować kwas hialuronowy w pielęgnacji twarzy

Kwas hialuronowy (HA) to jeden z najpopularniejszych składników kosmetycznych. Znajdziemy go w kremach, serum, tonikach oraz maskach. Jego działanie jest ukierunkowane na wiele problemów skórnych. Przynosi korzyści zarówno cerze młodzieńczej jak i dojrzałej. Warto po niego sięgnąć niezależnie od tego, czy mamy skórę suchą, tłustą czy też wrażliwą i naczynkową. Stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym to skuteczny sposób na poprawę wyglądu cery.

Jego skuteczność jest coraz szerzej dokumentowana w licznych badaniach naukowych. To bezpieczny, dobrze tolerowany składnik mający szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Poznaj 10 korzyści płynących ze stosowania kwasu hialuronowego w codziennej pielęgnacji skóry

1Wspaniale nawilża

Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Dodatkowo, co istotne, nawilżenie zostaje na długo zatrzymane w głębszych warstwach naskórka. Skóra zyskuje zdrowy, wypoczęty wygląd. Kwas hialuronowy to doskonały humektant. Warto pamiętać, że dobrze nawilżona cera starzeje się wolniej!

Badania naukowe wskazują, że serum na bazie kwasu hialuronowego potrafi zwiększyć nawilżenie w skórze, bezpośrednio po aplikacji o 134% i zapewnić trwały wzrost nawilżenia o 55% już po 6 tygodniach regularnego stosowania 2 razy dziennie.

2Wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka

Kwas hialuronowy sprzyja lepszemu funkcjonowaniu naturalnego płaszcza ochronnego naskórka. Dobrze nawilżona skóra jest mniej podatna na drażniące działanie alergenów, zanieczyszczeń środowiska i detergentów. Prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka zmniejsza ryzyko infekcji oraz alergii skórnych. Przyczynia się również do spowolnienia procesów starzenia.

3Poprawia elastyczność i jędrność skóry

Kwas hialuronowy nie jest w stanie co prawda uzupełnić ubytków elastyny, które następują wraz z wiekiem, jednak zapewnia optyczną poprawę wyglądu cery. Dobrze nawilżona skóra staje się bardziej spójna i gęsta. Efekty są natychmiastowe, dlatego warto pamiętać o zastosowaniu np. maski w płachcie z kwasem hialuronowym przed ważnym wyjściem. To skuteczny sposób na młodziej wyglądającą, wypoczętą cerę.

Aplikacja kwasu hialuronowego pozwala na zwiększenie jędrności skóry aż do 60%, już po 6 tygodniach regularnego stosowania.

4Wygładza cerę

Dobrze nawilżona i napięta skóra lepiej odbija światło, co zapewnia efekt glow, czyli rozświetlenie skóry. Regularne stosowanie kwasu hialuronowego pomaga wygładzić optycznie skórę. Jeśli połączymy rytuał ze stosowaniem derma-rollera, uzyskamy trwały rezultat w postaci gładszej, jędrniejszej cery. To skuteczny sposób na wszelkie nierówności skóry, takie jak zmarszczki czy blizny po trądziku.

Regularne stosowanie (2 x dziennie) serum z kwasem hialuronowym zwiększa gładkość skóry do 64%. [1]

5Zwalcza zmarszczki

Kwas hialuronowy pomaga wypełnić skórę wodą, znacząco redukując widoczność zmarszczek. Dobrze nawodniona cera jest mniej podatna na proces starzenia i szybciej się regeneruje. Lepiej radzi sobie z wolnymi rodnikami, smogiem oraz innymi czynnikami powodującymi powstawanie zmarszczek.

6Wspomaga walkę z trądzikiem

Nadmierne przesuszenie cery oraz zaburzenie funkcjonowania naturalnego płaszcza ochronnego naskórka to częste przyczyny nadprodukcji sebum. Kwas hialuronowy pomaga przywrócić skórze równowagę i uspokoić nadreaktywne gruczoły łojowe.

7Jest doskonale tolerowany przez skórę

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim ciele, głownie w skórze (50%) – zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej, dlatego jest bardzo dobrze przyswajany. Nie powoduje podrażnień, zaczerwienień czy alergii. Jest bardzo dobrze tolerowany przez każdy typ skóry. Może być stosowany z powodzeniem w przypadku cery atopowej oraz skłonnej do alergii. Dodatkowo współgra z większością składników aktywnych w kosmetykach.

8Wspomaga proces gojenia

Kwas hialuronowy wspomaga proces gojenia skóry [2]. Jest stosowany w leczeniu ran, oparzeń i owrzodzeń. Przyspiesza również zabliźnianie ran po operacji oraz zabiegach laserowych. Może być pomocny w przypadku wszelkiego rodzaju ranek i zadrapań towarzyszących trądzikowi czy atopowemu zapaleniu skóry.

Kwas hialuronowy stymuluje syntezę fibryny, która bierze udział w regeneracji i gojeniu tkanek miękkich.

9Łagodzi stany zapalne skóry

Kwas hialuronowy w postaci dużych cząsteczek posiada właściwości przeciwzapalne. Łagodzi zaczerwienienia oraz wysypkę. Kwas hialuronowy o dużych cząsteczkach tworzy na powierzchni skóry naturalną barierę chroniącą przed utratą nawilżenia. Nie przenika jednak przez naskórek tak jak kwas małocząsteczkowy.

10Zwieksza skuteczność zabiegów medycyny estetycznej

Kwas hialuronowy zwiększa efektywność wielu terapii przeciwzmarszczkowych oraz rewitalizujących skórę takich jak terapia fotodynamiczna (PDT), laser frakcyjny co2, peelingi chemiczne czy mezoterapia mikroigowa, jeśli jest stosowany po zabiegu.

Serum do twarzy z kwsem hialuronowym    

 

[1] Efficacy Evaluation of a Topical Hyaluronic Acid Serum in Facial Photoaging – Zoe Diana Draelos, Isabel Diaz, Jin Namkoong, Joanna Wu & Thomas Boyd

[2]Benefits of topical hyaluronic acid for skin quality and signs of skin aging: From literature review to clinical evidence – Bruna Bravo, Priscila Correia, José Euzébio Gonçalves Junior, Beatriz Sant’Anna, Delphine Kerob

fot. Pixabay