Zdarza się, że to właśnie dłonie zdradzają prawdziwy wiek kobiety. Skóra rąk jest z natury cienka i posiada niewielką ilość gruczołów łojowych, stąd łatwo ulega przesuszeniu. Jest również narażona na ciągły kontakt z wodą, detergentami oraz promieniowaniem UV, które jest główną przyczyną starzenia się. Na domiar złego, po czterdziestym roku życia znacząco maleje poziom kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze, zmniejsza się także ilość wyściółki tłuszczowej. Procesy te sprawiają, że dłonie stają się pomarszczone, z widocznym przebiegiem żył oraz ścięgien. Wraz z wiekiem pojawiają się także liczne przebarwienia, a poprzez proces utleniania lipidów w skórze, ręce przybierają nieestetyczny, żółtawy odcień.

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki współczesnej kosmetologii, przy odpowiednio dobranej pielęgnacji, jesteśmy w stanie odmłodzić dłonie nawet o kilka lat!

Sprawdź nasze proste sposoby na regenerację skóry rąk.

Mycie rąk

Mycie dłoni ma niszczycielski wpływ na naszą skórę. Woda oraz detergenty penetrują warstwę rogowa naskórka i naruszają naturalny płaszcz ochronny skóry, prowadząc do przesuszenia oraz podrażnień. Mycie rąk to jednak wymóg higieniczny, którego nie należy ograniczać. Wybierając delikatny żel oczyszczający z kwasem mlekowym, ekstraktem z owsa i panthenolem znacząco zniwelujemy przesuszenie skóry. Warto również pamiętać, by nie myć dłoni w gorącej wodzie.

Peeling dłoni

Zgrubiała, łuszcząca skóra dłoni to nie tylko defekt natury kosmetycznej. Przesuszony naskórek ma skłonność do bolesnego pękania. W rankach może gromadzić się brud, bakterie oraz grzyby, co często prowadzi do trudnych do wyleczenia infekcji. Codzienna pielęgnacji dłoni wspiera zachowanie prawidłowego płaszcza ochronnego skóry, który stanowi naturalną barierę przed patogenami. Kremy i balsamy nie będą skuteczne, jeśli składniki aktywne nie wnikną w głąb naskórka na skutek zgrubienia warstwy rogowej, dlatego oprócz regularnego nawilżania ważne jest także złuszczanie. Do tego celu najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny lub peeling kwasowy, który wykonujemy 2 razy w tygodniu. Można również wmasować w dłonie tonik z kwasami AHA. Zarówno enzymy, takie jak papaina zawarta w ekstrakcie z papai, jak i  kwasy AHA, stosowane regularnie pobudzają produkcję kolagenu. Działają uelastyczniająco na dłonie. Dodatkowo redukują przebarwienia i zmarszczki.

Krem do rąk

Po każdym myciu dłoni warto wmasować krem na bazie naturalnych olejków oraz maseł roślinnych. Dzięki składnikom takim jak mocznik, witamina E, olejek awokado czy masło shea skóra zostanie odpowiednio nawilżona i odżywiona. Przed nałożeniem kremu warto w mokre dłonie wmasować kilka kropli kwasu hialuronowego. Dzięki temu zabiegowi na dłużej zachowamy nawilżenie w naskórku. Regularne stosowanie żelu z kwasem hialuronowym znacząco redukuje zmarszczki oraz zagęszcza i ujędrnia wiotką skórę. To również skuteczny sposób na pobudzenie produkcji kolagenu.

W przypadku bardzo suchej skóry dobrze sprawdzi się krem z woskiem pszczelim

Przebarwienia na dłoniach

Regularne stosowanie peelingu, o którym wspomniano wcześniej pomoże rozjaśnić plamy pigmentacyjne i rozświetlić poszarzałe dłonie. Jeśli jednak posiadamy liczne przebarwienia sam peeling może okazać się niewystarczający. Warto wówczas do pielęgnacji wprowadzić serum o działaniu wybielającym. Myśląc o starzeniu się rąk, bardzo często skupiamy się na zmarszczkach, tymczasem usunięcie przebarwień może nam zapewnić efekt odmłodzenia skóry nawet o kilka lat. Szczególnie warte uwagi jest serum z witaminą C, koenzymem Q10, retinolem czy bakuchiolem. Regularne stosowanie kosmetyku rozjaśni przebarwienia i wyrówna koloryt .

Krem przeciwsłoneczny

Skóra dłoni jest szczególnie narażona na fotostarzenie, dlatego należy pamiętać o codziennej aplikacji kremu z wysokim filtrem UV, nawet jeśli nie wychodzimy z domu. Jest to wyjątkowo ważne, jeśli stosujemy kuracje retinolem, kwasami kosmetycznymi lub wykonujemy zabieg mezoterapii mikroigłowej.

Mezoterapia mikroigłowa – derma roller

Mezoterapia mikroigłowa, czyli inaczej mikronakłuwanie to zabieg, który, przy zachowaniu zasad higieny, można bezpiecznie wykonywać w domu. Potrzebny jest nam do tego derma roller – przyrząd kosmetyczny, który składa się z wałeczka z dużą ilością mikro igiełek. Dermaroller sunąc po skórze powoduje mikro-uszkodzenia, co pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu.

W efekcie następuje znacząca przebudowa skóry i odmłodzenie dłoni. Zmarszczki ulegają zredukowaniu. Skóra staje się grubsza, jędrniejsza i wolna od przebarwień.  Wszelkie bruzdy, ścięgna oraz żyłki stają się mniej wyraźne.

Kiedy można się spodziewać pierwszych efektów działania mezoterapii mikroigłowej?

Rezultaty stosowania mezoterapii mikroigłowej widoczne są po 3-4 zabiegach wykonywanych co 2-3 tygodnie.

fot. Pixabay