Mocznik w kosmetyce

Mocznik to jeden z tych składników kosmetycznych, o którym możemy powiedzieć, że ma realny wpływ na naszą skórę. Jego cenne właściwości sprawiły, że znajdziemy go w wielu kosmetykach.

Właściwości mocznika

Mocznik stanowi naturalny składnik warstwy rogowej naskórka. Występuje w składzie NMF (Natural Moisturising Factor), czyli kompozycji związków odpowiadających za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i elastyczności skóry. Stanowi aż 7% składu NMF. Wraz z wiekiem ilość mocznika w skórze maleje, stąd wskazane jest uzupełnianie jego braku poprzez aplikację kosmetyków i maści z jego zawartością. Do celów kosmetycznych składnik ten jest pozyskiwany w sposób syntetyczny. Ma postać bezwonnego, białego, krystalicznego proszku.

Mocznik jest świetnym humektantem – posiada właściwości higroskopijne (przyciąga i wiąże wodę), dzięki czemu doskonale nawilża skórę. Pomaga odbudować naturalną barierę ochronną naskórka. Przynosi natychmiastową ulgę spierzchniętej, przesuszonej, spękanej skórze. Działa zmiękczająco oraz złuszczająco, dzięki czemu cenne składniki aktywne kosmetyków mogą przedostać się w głąb naskórka. Łagodzi stany zapalne oraz działa antyseptycznie (odkażająco). Wycisza nadreaktywną, rozpaloną skórę. Łagodzi uczucie pieczenia, napięcia oraz świąd. Przyspiesza proces gojenia drobnych ran i zadrapań. Wspiera walkę z trądzikiem. Wspomaga keratynizację naskórka. Sprawia, że poszarzała, zmęczona cera odzyskuje jedwabistą miękkość, witalność i blask.

Właściwości mocznika uzależnione są od tego w jakim stężeniu zastosowano go w formule kosmetycznej:

  • <10% – intensywnie nawilża oraz wspomaga proces regeneracji skóry (przyspiesza podziały komórkowe warstwy ziarnistej skóry właściwej)
  • 10% – hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii, niweluje trądzik oraz stany zapalne skóry (np. w wyniku AZS)
  • >10% –  zwiększa przepuszczalność naskórka, dzięki czemu ułatwia transport epidermalny składników aktywnych z kosmetyków (stymuluje przenikanie w głąb skóry kremów, balsamów, masek)
  • 20% – działa złuszczająco. Wygładza nadmiernie zrogowaciałą skórę.
  • >20% – wykazuje działanie keratynolityczne – powoduje rozpuszczanie warstwy rogowej naskórka oraz denaturację białek.

Mocznik w pielęgnacji włosów

Mocznik wykazuje korzystny wpływ na skórę głowy. Nawiża i złuszcza suchy skalp. Wspomaga walkę z wypadaniem włosów, łupieżem, łuszczycą oraz stanami zapalnymi. Przynosi ulgę w przypadku swędzenia skóry głowy. Udrażnia zaczopowane ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu stymuluje włosy do zdrowego wzrostu.

Kosmetyki z mocznikiem

Mocznik znajdziemy przede wszystkim w produktach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry suchej i atopowej. Jest obecny w żelach do mycia, balsamach, kremach oraz maskach. Znajduje zastosowanie także w kosmetykach do pielęgnacji rąk oraz stóp. Jest bardzo pomocny w przypadku problemów takich jak spierzchnięte dłonie oraz łokcie czy zgrubiałe, pękające pięty i odciski. Jest wykorzystywany w produktach do pielęgnacji włosów. Stanowi składnik szamponów, odżywek, wcierek oraz masek.

fot. Pixabay