Hamamelis, czyli oczar wirginijski (Hamamelis Virginiana in. Witch Hazel) , to wywodzący się z Ameryki Północnej, krzew o charakterystycznych, żółtych kwiatach, które późną jesienią i zimą pojawiają się na bezlistnych gałązkach. Pozyskiwany z jego kory oraz liści ekstrakt znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Jego cenne właściwości wykorzystywały już indiańskie plemiona (stąd hamamelis nazywany jest także „złotem Indian”). Obecnie jest powszechnie stosowany w balsamach, kremach i maseczkach do twarzy. Występuje również w mydłach, żelach pod prysznic, szamponach i odżywkach do włosów.
Właściwości hamamelisu
Ekstrakt z oczaru wirginijskiego stanowi źródło składników aktywnych o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych i detoksykujących. Znajdziemy w nim garbniki, flawonoidy, saponiny oraz olejki eteryczne. Występuje również kwas galusowy, elagowy, chinowy oraz kawowy.
Hamamelis wzmacnia naczynka krwionośne oraz przyspiesza gojenie drobnych ran i zadrapań. Dzięki właściwościom antybakteryjnym łagodzi trądzik. Reguluje wydzielanie sebum oraz zwęża rozszerzone pory. Koi podrażnienia wywołane nadmierną ekspozycją na promienie UV. Wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe, przeciwobrzękowe i ujędrniające. Przeciwdziała opuchliźnie pod oczami. Łagodzi obrzmienia na nogach i stopach. Wykazuje również korzystny wpływ na włosy. Przeciwdziała łupieżowi, tonizuje skórę głowy i łagodzi swędzenie. Niweluje problem przetłuszczania się włosów. Przywraca przesuszonym, matowym pasmom miękkość i blask. Ułatwia rozczesywanie. Chroni przed przedwczesnym starzeniem się włosów.
Dla kogo kosmetyki z hamamelisem?
Kosmetyki z ekstraktem hamamelisu polecane są w przypadku atopowego zapalenia skóry, trądziku i łupieżu. Sprawdzą się dobrze w pielęgnacji zarówno cery wrażliwej i suchej jak i mieszanej oraz łojotokowej. Preparaty z hamamelisem warto stosować także w przypadku cery naczynkowej i dojrzałej, ze skłonnością do powstawania zaczerwienień.
Dodaj komentarz