Kurkuma w walce z trądzikiem

Hinduska z trądzikiem? Niełatwo wyobrazić sobie taki obrazek, bo mieszkanki Indii nieodłącznie kojarzą nam się z idealnie gładką, zdrową cerą. Doskonałą kondycję skóry zawdzięczają nie kosmetykom najnowszej generacji, lecz liczącej sobie kilka tysięcy lat przyprawie – kurkumie.

Pochodzenie kurkumy

Kurkuma (Curcuma longa), nazywana inaczej szafranem indyjskim czy ostryżem długim, to bylina dorastająca do ok. 1 m wysokości, występująca w rejonie Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, należąca do rodziny imbirowatych. Z wysuszonego i zmielonego kłącza otrzymywana jest pomarańczowa przyprawa o lekko gorzkawym smaku, nosząca taką samą nazwę jak roślina – kurkuma. Wchodzi ona w skład słynnej mieszanki przypraw curry. Największą popularnością cieszy się w Indiach, gdzie stosowana jest od ponad 5 tys. lat, a w tradycyjnej medycynie ayurwedyjskiej ostryż uważany jest za jedną z najważniejszych roślin o działaniu prozdrowotnym.

Kurkuma w walce z trądzikiem

Obecnie kurkuma gości nie tylko w kuchni, ale także w przemyśle kosmetycznym, gdzie znajduje zastosowanie jako barwnik do kosmetyków kolorowych, np. szminek, a olejek kurkumowy, również pozyskiwany z kłącza ostryżu, stanowi komponent orientalnych perfum. Warto wiedzieć, że kurkumą impregnowane są papierki wskaźnikowe, służące do oznaczania pH roztworów. Przy odczynie zasadowym zmieniają one kolor na czerwony, przy odczynie obojętnym – na żółty. Kurkuma używana jest także jako barwnik spożywczy, a dawniej stosowana była do barwienia tkanin.

Skład kurkumy

Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina – związek należący do tzw. kurkuminoidów, zaliczanych do polifenoli. Choć obecne są również proteiny, tłuszcze, sole mineralne, to właśnie kurkumina decyduje o wyjątkowych właściwościach przyprawy.

Kurkuma w kosmetyce

Kurkuma wyróżnia się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Działa również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Rozjaśnia zmiany barwnikowe i ogranicza produkcję sebum.

Właściwości te decydują o szerokim zastosowaniu kurkumy w kosmetologii. Regularne stosowanie preparatów na bazie kurkumy przynosi poprawę w przypadku cery trądzikowej. Uregulowana zostaje praca gruczołów łojowych – nadprodukcja łoju jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do nasilenia zmian trądzikowych. Kurkuma łagodzi stan zapalny związany z trądzikiem i walczy z bakteriami, które często leżą u podstaw tego schorzenia.

Dzięki działaniu rozjaśniającemu kurkuma zmniejsza widoczność przebarwień, także tych będących pozostałością po wykwitach trądzikowych. Powszechnie uważa się, że to właśnie kurkumowym maseczkom Hinduski zawdzięczają nieskazitelną cerę.

Kosmetyki z kurkumą zalecane są również w przypadku łuszczycy, egzemy czy podrażnień skóry, związanych np. z nadmierną ekspozycją na słońce. Ze względu na właściwości przeciwgrzybicze preparaty z kurkumą pomagają pozbyć się łupieżu. Na uwagę zasługują właściwości antyoksydacyjne, które decydują o ważnej pozycji kurkumy wśród surowców anti-aging. Kurkuma zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, a więc opóźnia proces powstawania zmarszczek, oraz wybiela drobne zmiany barwnikowe, które mogą uwidaczniać się wraz z upływem lat, nie tylko na twarzy, ale także na dłoniach, szyi czy dekolcie.

Źródło:
Lise Alschuler, Turmeric. An overview of the research and clinical indications.

Shahiq uz Zaman, Naveed Akhtar, Effect of turmeric (Curcuma longa Zingiberaceae) extract cream on human skin sebum secretion.