Łopian w kosmetyce

Łopian od wieków stosowany jest w medycynie naturalnej. Jego niezwykłe właściwości doceniło również lecznictwo konwencjonalne oraz współczesna kosmetologia. Wraz z trendem powrotu do kosmetyki naturalnej, ponownie odkryliśmy drzemiące w łopianie właściwości. Podstawowym surowcem zielarskim jest, zbierany późną jesienią oraz wczesną wiosną, korzeń rośliny. Bywają stosowane także liście łopianu.

Właściwości łopianu

Szymon Syreński, zwany Syreniuszem, jeden z najwybitniejszych polskich zielnikarzy (botaników), polecał przykładanie tłuczonego korzenia łopianu w miejscu urazów takich jak złamania czy zwichnięcia, w celu uśmierzenia bólu. Współczesne badania naukowe  wskazują, że roślina zawiera w swym składzie lignany, które zwalczają stan zapalny i w konsekwencji także towarzyszące mu dolegliwości bólowe. Stąd odwary i sok ze świeżego korzenia łopianu, jak również i przygotowywane na ich podstawie maści zalecane są w przypadku dolegliwości reumatycznych. Łopianowe okłady hamują rozwój chorobotwórczych bakterii. Działają również przeciwgrzybiczo. Łopian stosowany jest zatem na problemy skórne takie jak łojotok, łupież oraz trądzik. Jego właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne są wykorzystywane także w walce z nadmiernym wypadaniem włosów o podłożu łojotokowym. Łopian reguluje wydzielanie sebum i pomaga przywrócić równowagę skórze głowy.

Jak pisał Jan Biegański – ceniony farmaceuta, botanik i zielarz w książce „Nasze zioła i leczenie się niemi : (ziołolecznictwo)” z 1931 roku:

Odwar korzenia łopianowego używany jest do zmywania głowy na porost włosów. Takiż odwar używany bywa do zmywania liszajów. Przeciwko łuszczycy stosowano zewnętrznie nalewkę spirytusową z nasion łopianowych.

We wspomnianym wyżej poradniku znajdziemy również przepis na kompozycję ziółek do mycia włosów:

  • korzenia łopianowego 2 części
  • główek chmielowych 1 część
  • korzenia mydliku drobno skrajanego 4 części
  • ziela hyzopu 3 części

Z garstki ziółek ugotować szklankę mocnego odwaru i przecedzić. Odcedzone ziółka nalać powtórnie wodą i odgotować litr. Płyn ten również odcedzić, dolać taką ilość wody, aby wystarczyła do zupełnego umycia głowy. Pierwszym płynem polać głowę, nadrapać delikatnie skórę, poczekać z 5 minut i opłukać wodą z drugi raz odgotowanych ziółek; wytrzeć i rozczesać.

Dzięki bogactwu składników biologicznie czynnych takich jak garbniki, fitosterole, beta-karoten oraz witamina C i liczne składniki mineralne (m.in. siarka i fosfor), łopian ma pozytywny wpływ również na zniszczone, przesuszone pasma. Przywraca szorstkim włosom miękkość i zdrowy połysk.

Zastosowanie łopianu w kosmetyce

Ekstrakty z łopianu znajdziemy zarówno w preparatach do pielęgnacji skóry jak i włosów. Występuje głównie we wzmacniających cebulki olejkach, szamponach, odżywkach i balsamach. Znajdziemy go również w kosmetykach do kąpieli takich jak żele do mycia czy naturalne mydła. Jego właściwości przeciwzapalne bywają wykorzystywane w recepturach ziołowych maseczek do twarzy.

Kosmetyki z łopianem