Ajurweda oznacza wiedzę o życiu. Ten najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny wywodzi się ze starożytnych Indii. Stanowi część Atharwawedy, czyli jednej z czterech głównych Wed, która jest poświęcona uzdrawianiu.

Ajurweda to system holistycznej medycyny naturalnej oparty na sprawdzonych przez tysiąclecia recepturach i metodach skutecznej terapii. Jej celem jest przywrócenie człowiekowi naturalnej równowagi, która warunkuje zdrowie i dobre samopoczucie.

Według ajurwedy masaż jest niezbędny każdemu człowiekowi, by zachować zdrowie i długowieczność. Stanowi istotny element życia w zgodzie z naturą.

Masaż Abhyanga (czyt. abjanga) to ajurwedyjski rytuał relaksacyjny wykonywany ciepłym olejkiem, którego celem jest przywrócenie równowagi energetycznej organizmu (“abhi” oznacza w sanskrycie “w kierunku”, natomiast “ang” jest związany z pojęciem ruchu). Abhyanga polega na masażu głowy oraz karku, a także ciała, stóp i twarzy, poprzez pokrywanie skóry ciepłym olejem, nie stosując żadnej konkretnej techniki. Dlatego zabieg ten możemy wykonywać z powodzeniem zarówno w gabinecie masażu jaki samodzielnie w domowym zaciszu (automasaż Abhyanga). Podczas masażu warto pamiętać o podstawowej zasadzie, by przesuwając dłonie w kierunku serca stosować mocniejszy ucisk i zdecydowanie mniejszy w kierunku odwrotnym. Masujemy dokładnie całe ciało, od stóp do głów, nie pomijając również uszu. W masażu bardzo ważne są stopy. Warto wiedzieć, że w podeszwach stóp znajduje zakończenie aż 72000 nerwów odpowiadających za wszystkie organy wewnętrzne. Dlatego masaż stóp wpływa korzystnie na cały organizm. Celem rytuału Abhyanga jest holistyczne oddziaływanie na człowieka, czyli zarówno na jego sferę fizyczną, jak i psychiczną oraz duchową, które prowadzi do uzdrawiającej harmonii umysłu, serca i ducha.

Korzyści z masażu Abhyanga

Masaż ajurwedyjski Abhyanga niesie ze sobą wiele korzyści. Działa relaksująco i odtruwająco na organizm. Poprawia samopoczucie, niweluje stres oraz aktywizuje system odpornościowy. Odżywia i ujędrnia skórę. W ajurwedzie stanowi ważny element terapii odmładzających i leczniczych.

Dzięki masażowi z użyciem ciepłych olejków następuje stymulacja węzłów chłonnych. Taka terapia ciepłem oczyszcza i odżywia ciało. Dodatkowo olejek zastosowany w masażu zmiękcza skórę oraz niweluje tarcie podczas pocierania. Pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła, będące istotnym elementem tej terapii. Olejek wzmacnia i uelastycznia skórę dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Do najczęściej stosowanych w masażu ajurwedyjskim olejków należy olejek kokosowy, sezamowy, gorczycowy i migdałowy.

Wskazania do masażu Abhyanga

Masaż Abhyanga zalecany jest w zaburzeniach systemu immunologicznego, hormonalnego, trawiennego i nerwowego. Warto go stosować również bez specjalnych wskazań zdrowotnych, w celach profilaktycznych dla zachowania zdrowia.

Wskazane jest, by godzinę po masażu Abhyanga odpocząć oraz uzupełnić płyny, pijąc wodę lub herbaty ziołowe, w celu ułatwienia pozbywania się toksyn przez organizm. Warto także po zabiegu zażyć kąpieli bez użycia mydła, by nie zmywać oleju.

Dla osiągnięcia optymalnych efektów masaż należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Automasaż Abhyanga, który stanowi doskonały rytuał odmładzający, można stosować nawet codziennie. Poprzez masaż ciepłymi olejami Abhyanga wyrażamy pełną akceptację i miłość do siebie oraz swojego ciała, co pozwala na odzyskanie równowagi fizycznej i mentalnej. Codzienny masaż stawów ciepłymi olejami według ajurwedy niweluje ryzyko zmian zwyrodnieniowych stawów.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu:

 •     przebyte ostatnio operacje
 •     choroby oraz stany zapalne skóry
 •     choroby zakaźne
 •     choroby serca
 •     wysokie ciśnienie
 •     menstruacja
 •     przeziębienie i grypa
 • Oliwka do ciała dla niemowląt i dzieci

 • Naturalny olejek do masażu zmysłowego

  Naturalny olejek do masażu zmysłowego

 • Olej morelowy - nierafinowany, zimnotłoczony

  Olej morelowy – nierafinowany, zimnotłoczony

 • Organiczny olejek z pestek moreli - do twarzy i włosów

  Organiczny olejek z pestek moreli – do twarzy i włosów

 • Zestaw do rytuału Hammam: czarne mydło, rękawica, żel i olejek

  Zestaw do rytuału Hammam: czarne mydło, rękawica, żel i olejek

 • Olej z kiełków pszenicy

  Olej z kiełków pszenicy

  7.8413.05
 • Naturalna oliwka do ciała dla dziecka - z olejem makowym

  Naturalna oliwka do ciała dla dziecka – z olejem makowym

 • Regenerujący olejek do ciała - krokosz i wiesiołek

  Regenerujący olejek do ciała – krokosz i wiesiołek

 • Organiczny olej lniany

  Organiczny olej lniany

 • Olej jojoba - organiczny, certyfikowany COSMOS ORGANIC

  Olej jojoba – organiczny, certyfikowany COSMOS ORGANIC

 • Olej jojoba - organiczny, tłoczony na zimno

  Olej jojoba – organiczny, tłoczony na zimno

  8.5057.34
 • Olej jojoba - organiczny, nierafinowany

  Olej jojoba – organiczny, nierafinowany

Tagi: