Dobrze dobrane serum potrafi znacząco poprawić stan cery objętej problemem trądziku. Stosowane regularnie, odblokowuje pory, zapobiega powstawaniu pryszczy oraz zaskórników i rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Sprawia, że cera odzyskuje gładkość oraz jednolity koloryt. W jego składzie znajdziemy składniki aktywne o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym oraz keratolitycznym.
Szczególnie polecane są sera, których receptura bazuje na kwasach AHA i BHA. Warte uwagi są również kosmetyki zawierające ekstrakt ze śluzu ślimaka, bakuchiol (tzw. roślinną formę retinolu), niacynamid oraz witaminę C. Serum do cery trądzikowej wzbogacane jest często cennymi ekstraktami ziołowymi np. wyciągiem z aloesu, wąkroty azjatyckiej, drzewa herbacianego lub zielonej herbaty.
Jak stosować serum?
Serum aplikujemy na oczyszczoną, stonizowaną skórę. Następnie wmasowujemy odpowiednio dobrany do typu cery krem lub olejek.
Najlepsze serum do cery trądzikowej ↓↓↓
Składniki aktywne serum na trądzik:
- Kwas mlekowy – działa złuszczająco, zmiękczająco i nawilżająco. Przywraca skórze gładkość oraz poprawia koloryt.
- Kwas glikolowy – to skuteczna broń w walce z zaskórnikami na brodzie, czole oraz nosie. Zmniejsza widoczność porów i zwalcza przebarwienia po trądziku. Poradzi sobie również z nieestetycznymi bliznami. Spłyci je i wygładzie, dzięki czemu będą znacznie mniej widoczne.
- Kwas migdałowy – jest szczególnie polecany do cery trądzikowej i jednocześnie, wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień i alergii. Bardzo dobrze sprawdza się na młodzieńczej skórze. Stosowany regularnie ujednolica koloryt, poprawia nawilżenie i odblokowuje pory. Łagodzi również, towarzyszące trądzikowi, stany zapalne.
- Kwas laktobionowy – charakteryzuje się dużymi cząsteczkami, dzięki czemu powoli przenika przez warstwę rogową naskórka. Intensywnie złuszcza, nie wywołując przy tym podrażnień i zaczerwienień. Jest bardzo dobrze tolerowany przez każdy typ skóry. Zapewnia cerze gładkość. Poprawia nawilżenie. Odblokowuje zaczopowane ujścia gruczołów łojowych. Zwęża rozszerzone pory. Wybiela przebarwienia po trądziku.
- Kwas salicylowy – działa przeciwtrądzikowo. Odblokowuje pory i ogranicza łojotok. Zwalcza bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku. Rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza widoczność blizn.
- Witamina C – zwęża nadmiernie rozszerzone pory, rozjaśnia przebarwienia oraz blizny po trądziku. Redukuje stany zapalne. Poprzez pobudzenie produkcji kolagenu, poprawia strukturę skóry. Stosowana systematycznie w pielęgnacji na dzień widocznie rozświetla poszarzałą, zmęczoną cerę.
- Niacynamid – reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory i wyrównuje koloryt. Łagodzi stany zapale skóry związane z trądzikiem. Dodatkowo poprawia nawilżenie i uszczelnia naturalny płaszcz ochronny naskórka, poprzez stymulację syntezy ceramidów. To skuteczna broń w walce z przebarwieniami po trądziku.
- Retinol – to jeden z najskuteczniejszych składników kosmetycznych wykorzystywanych w celu redukcji trądziku. Retinol reguluje proces keratynizacji naskórka oraz wydzielania sebum. Łagodzi stany zapalne i przyspiesza proces regeneracji skóry. Stosowany regularnie zapewnia spektakularne efekty. Cera odzyskuje zdrowy, promienny wygląd. Przebarwienia oraz blizny po trądziku ulegają znacznemu zniwelowaniu. Zmniejsza się również ilość stanów zapalnych oraz nowych wykwitów ropnych.
- Bakuchiol – wykazuje działanie tożsame z retinolem. Jest przy tym znacznie delikatniejszy dla skóry. Przy regularnym stosowaniu bakuchiolu nie wykazano skutków ubocznych czy działań niepożądanych, które notuje się czasem przy aplikacji retinolu – zwłaszcza w początkowej facie jego używania. Cera nie ulega przesuszeniu i nie staje się bardziej podatna na stany zapalne oraz podrażnienia. Bakuchiol, w przeciwieństwie do retinolu, może być bezpiecznie łączony z większością składników kosmetycznych, w tym z kwasami AHA i BHA.
- Bisabolol – przyspiesza proces gojenia drobnych ran i zadrapań. Wycisza stany zapalne skóry. Łagodzi wszelkie zaczerwienienia.
- Śluz ślimaka – to naturalne źródło kwasów AHA oraz antybiotyków wykazujących pozytywny wpływ na cerę trądzikową. Zwalcza główne przyczyny trądziku; nadprodukcję sebum, bakterie oraz nadmierną keratynizację naskórka. Pomaga w pozbyciu się grudek i krostek w strefie T, jak również bolesnych, ropnych wykwitów.
- Kwas hialuronowy – doskonale nawilża, dzięki czemu jest pomocny w wyciszeniu gruczołów łojowych. Nadprodukcja sebum jest bardzo często reakcją skóry na nadmierne przesuszenie. Warto pamiętać o tym, że cera tłusta może być jednocześnie odwodniona, co potęguje problem trądziku. Odpowiednie nawilżenie to klucz do zdrowej, pełnej blasku skóry.
- Ekstrakt z krwawnika – redukuje stany zapalne i zmniejsza zaczerwienienie.
- Ekstrakt z rozmarynu – zwalcza bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie.
- Ekstrakt z zielonej herbaty – wycisza wszelkie podrażnienia. Redukuje stany zapalne. Przyspiesza proces gojenia skóry.
- Ekstrakt z aloesu – nawilża i nasyca skórę witaminami. Wyrównuje koloryt. Łagodzi wszelkie zaczerwienienia. Skutecznie wspomaga walkę z trądzikiem.
- Olejek z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Zwalcza trądzik i przyspiesza proces gojenia. To jeden z najsilniejszych, naturalnych antyseptyków. Jego działanie przeciwtrądzikowe jest poparte licznymi badaniami naukowymi.
to ja jeszcze dodatkowo dodam że u mnie przy trądziku dobrze się sprawdzają jeszcze takie składniki jak właśnie ekstrakt z lukrecji, nagietka, ziela fiołka trójbarwnego, wyciąg z kory i liści, drożdży, cynk i miedź.