olejek oregano

Zielone liście oregano na dobre zadomowiły się w kuchni. Sięgając po kolejny kawałek pizzy, nie zdajemy sobie sprawy, że ta niepozorna przyprawa kryje w sobie bogactwo prozdrowotnych składników. Pozyskiwany z niego olejek eteryczny przynosi również ulgę w wielu schorzeniach dermatologicznych.

Otrzymywanie olejku oregano

Oregano (Origanum vulgare) nazywane jest też lebiodką pospolitą bądź dzikim majerankiem. Jest rośliną, która nieodłącznie kojarzy się z regionem śródziemnomorskim, ale występuje także w Ameryce Północnej czy Azji. Należy do rodziny jasnotowatych, do której zalicza się również inne popularne przyprawy, m.in. miętę, bazylię czy rozmaryn. Największą sławę oregano zawdzięcza swojej obecności w kuchni, głównie włoskiej, ale warto wiedzieć, że otrzymywany z niego (a dokładniej – z jego liści) olejek lotny uznawany jest za jeden z najcenniejszych olejków eterycznych.

Właściwości olejku oregano

Największym bogactwem olejku oregano są dwa związki fenolowe: tymol i karwakrol, ale obecne są również flawonoidy (m.in. kwercetyna), fitosterole, garbniki czy związki mineralne (m.in. cynk, żelazo, potas, miedź, magnez). Olejek wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Olejek oregano znajduje zastosowanie jako preparat pomocny przy różnego rodzaju schorzeniach dermatologicznych. Zalecany jest w przypadku łupieżu, grzybicy, łuszczycy, a przede wszystkim – przy trądziku. Warto wzbogacać nim kosmetyki także z uwagi na właściwości antyoksydacyjne, tonizujące i ściągające. Stwierdzono, że aktywność przeciwutleniająca jest nawet 42-krotnie większa niż w przypadku jabłka. Olejek zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, oczyszcza pory, reguluje pracę gruczołów łojowych.

Oregano rozgrzewa i zwiększa wytwarzanie śluzu, także w obrębie górnych dróg oddechowych, zalecane jest więc w przypadku przeziębień, kaszlu, chorób oskrzeli i płuc (np. do inhalacji czy rozgrzewających kąpieli). Działa przeciwzapalnie. Olejek przyspiesza gojenie się ran, regeneruje skórę podrażnioną (np. na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV). Zmniejsza świąd po ukąszeniu owadów. Pomaga przy opryszczce, łagodzi stany zapalne w obrębie jamy ustnej, odświeża oddech. Jako dodatek do oleju bazowego używanego podczas masażu rozluźnia mięśnie, relaksuje i odpręża. Kąpiele, nacierania i masaże z olejkiem zalecane są również w przypadku bólu mięśni i stawów.

Olejek oregano wykazuje korzystne oddziaływanie na samopoczucie i psychikę, uspokajając oraz zmniejszając napięcie nerwowe.

Olejek oregano

Sposób używania

Dodatek olejku do kominka aromaterapeutycznego (3-5 kropli) sprawi, że mieszkanie wypełni się kojącym, przyjemnym zapachem. W przypadku chorób górnych dróg oddechowych zaleca się wykonanie inhalacji: 2-3 krople olejku dodajemy do naczynia z gorącą wodą, nakrywamy głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychamy unoszącą się parę. W stanach zapalnych jamy ustnej i gardła można się wspomóc płukankami: 1-2 krople olejku na szklankę wody. W przypadku opryszczki olejek stosujemy również dopiero po rozcieńczeniu z wodą (do miejsca objętego opryszczką przykładać można nasączony wacik).

Przygotowując kąpiel, rozcieńczamy 3-5 kropli olejku w łyżce mleka bądź miodu, a następnie dodajemy do wody. Olej bazowy do masażu ciała czy nacierania wybranych miejsc (np. olej z pestek winogron, oliwę z oliwek, olej migdałowy) wzbogacić możemy 3-5 kroplami olejku (na każde 10 ml oleju bazowego). Przy grzybicy stóp pomocne będzie moczenie ich w misce z wodą i 2-3 kroplami olejku (warto rozpuścić również sól do stóp). W przypadku kosmetyków do włosów, twarzy i ciała mieszamy 2-5 kropli z łyżką (10 ml) preparatu.

Podstawowe zasady aromaterapii

Olejki eteryczne przeznaczone są do stosowania zewnętrznego. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny rozpoczynać aromaterapii bez konsultacji z lekarzem. Olejków nie należy nakładać na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Przed pierwszym zastosowaniem konieczne jest przeprowadzenie testu uczuleniowego: kroplę olejku mieszamy z łyżeczką oleju roślinnego, rozcieramy za uchem i czekamy kilkanaście godzin. Jeśli nie pojawią się żadne objawy alergii, możemy przystąpić do zabiegów z użyciem olejku. Olejki eteryczne mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce, nie należy więc stosować ich przed planowaną ekspozycją na promienie UV.

Źródło:

Heidi Fritz, Oil of oregano. Properties and uses.
www.medicalnewstoday.com
www.livestrong.com

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak

Tagi: