Jak stosować olej konopny na skórę i włosy?

Olej konopny pozyskuje się w wyniku tłoczenia nasion konopi siewnej (Cannabis Sativa). Jest to gatunek z rodziny konopiowatych, który w przeciwieństwie do konopi indyjskiej, nie posiada działania psychoaktywnego. Olej konopny stanowi w 100% naturalny kosmetyk do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Jest produktem hipoalergicznym, dlatego doskonale nadaje się dla delikatnej skóry dziecka oraz dla osób ze skłonnością do podrażnień i alergii. Jego stosowanie jest zalecane w przypadku wielu przewlekłych dermatoz. To skuteczny i jednocześnie bezpieczny sposób na pielęgnację skóry oraz włosów.

Olej konopny stanowi bardzo pożądany surowiec kosmetyczny. Znajdziemy go w kosmetykach do pielęgnacji skóry takich jak; kremy, balsamy, mydła i maseczki. Na jego bazie sporządzane są linie kosmetyków do cery wrażliwej, trądzikowej i dojrzałej. Występuje również w produktach do włosów; szamponach i odżywkach.

Olej konopny działa łagodząco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Posiada właściwości pośrednio nawilżające, co oznacza, że skutecznie chroni przed ucieczką wilgoci. Dzięki obecności licznych przeciwutleniaczy neutralizuje wolne rodniki. Dodatkowo łagodzi bóle oraz obrzęki.

Cenne właściwości oleju konopnego podyktowane są jego składem. Charakteryzuje się dużo wyższym stężeniem kwasów omega 3 i omega 6 niż w większości popularnych olejów roślinnych. Co ważne, kwasy te występują w nim w idealnej proporcji 3:1. Jest bogatym źródłem witaminy E. Zawiera także witaminę A i K oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w nim liczne składniki mineralne m.in. wapń, magnez oraz cynk.

Podobnie jak pozostałe gatunki konopi zawiera charakterystyczne substancje aktywne o nazwie kanabinoidy, głównie kanabidiol (CBD) oraz kanabinol (CBN). Nie zwiera jednak jednak związków, należących do tej grupy składników aktywnych, o działaniu psychoaktywnym i uzależniającym.

Jaki olej konopny wybrać?

Czasem można spotkać się z niezrozumiałym twierdzeniem, że olej i olejek z konopi to nie to samo. Warto mieć na uwadze, że „olejek” jest tak naprawdę jedynie zdrobnieniem słowa „olej” i nie należy doszukiwać się innych różnic. Niezależnie, czy sięgniemy po olejek z konopi czy po olej z konopi, będziemy mieć do czynienia z takim samym produktem. Zamieszanie w nazewnictwie jest najprawdopodobniej wynikiem różnej interpretacji na rozmaitych blogach urodowych.

Warto natomiast zwrócić uwagę na opakowanie. Buteleczka z ciemnego szkła wydaje się być najlepszym wyborem, gdyż chroni zawartość przed niszczycielskim wpływem promieniowania UV. Dodatkowo szkło nie reaguje z olejkiem. W przypadku plastiku nie możemy mieć już takiej pewności. Dodatkową zaletą kosmetyku będzie aplikator. Ten w postaci pipetki sprawdzi się najlepiej.

Wybierajmy olej konopny BIO,  bez domieszek, nierafinowany, tłoczony metodą „na zimno”, z zachowaniem wszystkich cennych składników aktywnych.

Jak działa olej konopny na skórę?

Olejek konopny jest polecany do wszystkich typów skóry. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku cery mieszanej i tłustej, ze skłonnością do powstawania zanieczyszczeń. Przynosi również wiele korzyści skórze wrażliwej, suchej i dojrzałej. Działa odżywczo i regenerująco. Zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Odbudowuje naturalną barierę ochronną naskórka i reperuje uszkodzenia w cemencie międzykomórkowym. Przeciwdziała nadmiernej utracie nawilżenia. Wspomaga naturalną odporność skóry na drażniący wpływ czynników zewnętrznych takich jak zimny wiatr, mróz czy palące słońce. Sprawia, że naskórek lepiej pełni swoje funkcje ochronne. Stosowanie olejku konopnego jest zalecane w przypadku wielu problemów skórnych takich jak trądzik, podrażnienia, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Łagodzi egzemy oraz towarzyszące im stany zapalne, zaczerwienienia oraz świąd. Wygładza i zmiękcza szorstki, łuszczący się naskórek. Uspokaja nadreaktywną skórę. Zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień. Wpływa korzystnie na koloryt skóry. Ogranicza nadprodukcję sebum. Przyspiesza gojenie zmian trądzikowych. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem komedogenności (nie zapycha porów). Pełni rolę naturalnego filtra UV.

Olejek konopny do pielęgnacji twarzy

Olej konopny stosujemy jako ostatni etap pielęgnacji, czyli najpierw zwilżamy oczyszczoną twarz tonikiem bądź hydrolatem (np. wodą różaną, rozmarynową czy jałowcową), następnie nakładamy serum (np. serum z kwasem hialuronowym lub serum ze śluzem ślimaka) oraz odpowiednio dobrany do typu skóry krem (w przypadku cery tłustej można pominąć etap aplikacji kremu). Na tak przygotowaną cerę aplikujemy klika kropli olejku. Taka kolejność działań jest podyktowana specyfiką wnikania poszczególnych kosmetyków w skórę. Formuły produktów pielęgnacyjnych składają się standardowo z dwóch faz; wodnej i olejowej. Stosunek jednej fazy do drugiej jest charakterystyczny dla danego kosmetyku np. w toniku i serum przeważa faza wodna, a w kremie ochronnym faza olejowa. Im więcej jest wody w recepturze produktu pielęgnacyjnego, tym szybciej i głębiej wnika on w naskórek. Natomiast im więcej w formule kosmetycznej znajduje się olejku tym słabiej przedostaje się ona w głąb skóry. Upraszczając; faza wodna odpowiada za nawilżanie oraz wnikanie zawartych w niej składników aktywnych, a faza olejowa za uszczelnienie warstwy rogowej, co zabezpiecza przed ucieczką wilgoci, drażniącym wpływem czynników zewnętrznych oraz wnikaniem chorobotwórczych patogenów. Faza wodna dostarcza cerze składników rozpuszczalnych w wodzie (np. biotyna, witamina C), a faza olejowa, tych które rozpuszczają się w tłuszczach (np. witaminy A, D, E i K). Dlatego też, aplikacja kremu nawilżającego bądź serum, na cerę, na którą wcześniej nałożono olejek, skutkuje tym, iż składniki aktywne rozpuszczalne w fazie wodnej kremu są blokowane przez uszczelnioną olejkami warstwę rogową naskórka. W celu osiągnięcia optymalnych rezultatów pielęgnacyjnych, najpierw dostarczamy skórze nawilżenia w postaci serum oraz kremu i dopiero tak przygotowaną cerę zabezpieczamy olejkiem przed ucieczką wilgoci oraz drażniącym wpływem czynników zewnętrznych. Kolejną zaletą stosowania kosmetyków w tej kolejności, jest to, że im lepiej nawilżona jest cera, tym bardziej chłonie olejek.

Jeśli Twoja skóra po stosowaniu olejku konopnego stała się sucha i odwodniona, to najprawdopodobniej nie nawilżyłaś jej odpowiednio przed aplikacją oleju.

Wzbogacanie olejem konopnym kosmetyków

Stosowanie oleju z konopi jako jednego z elementów w wieloetapowej pielęgnacji skóry, to nie jedyny sposób na jego wykorzystanie. Możemy wzbogacań nim także wybrane kosmetyki np. kremy, serum, żel aloesowy czy kwas hialuronowy. Kilka kropli olejku konopnego mieszamy w zagłębieniu dłoni z porcją wybranego kosmetyku i wmasowujemy powstałą emulsję w skórę. Nie polecamy dodawania olejku bezpośrednio do opakowania kosmetyku (np. kremu czy serum), gdyż bez stabilizatora substancji w postaci np. jakiegoś emulgatora, emulsja po pewnym czasie, mimo starannego wymieszania, może zacząć się rozwarstwiać. Wzbogacając w ten sposób produkty pielęgnacyjne warto mieć na uwadze, że zmienią się ich właściwości; lekki, nawilżający krem lub serum zacznie działać bardziej jak krem ochronny czy tłusty krem na zimę, a żel aloesowy i kwas hialuronowy w płynie – niczym nawilżający balsam.

Olejki aromaterapeutyczne na bazie oleju konopnego

Możemy do olejku konopnego dodać wybrany olejek eteryczny, by przedłużyć jego trwałość i zwiększyć stabilność, a także nadać mu właściwości aromaterapeutycznych. W przypadku cery mieszanej i tłustej dobrze sprawdzi się olejek lawendowy, tymiankowy, paczulowy, jałowcowy, cytrynowy, limetkowy i ylang ylang. Skóra sucha oraz dojrzała polubi się z olejkiem z drzewa sandałowego, neroli, lawendy i paczuli. Olej konopny bardzo dobrze sprawdza się jako olejek bazowy w aromaterapii. Świetnie rozprowadza olejki eteryczne i nie przytłacza swoim zapachem. To doskonały sposób na zakonserwowanie zawartych w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych (stanowią 80% wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju konopnym), które ze swej natury są dość nietrwałe i niestabilne.

Olejek konopny do mycia twarzy

Olej z konopii siewnej może posłużyć nam do codziennego demakijażu i oczyszczania twarzy. Z powodzeniem zastąpi mydła, żele do mycia oraz mleczka. Doskonale upora się z wszelkimi zanieczyszczeniami. Zabieg oczyszczania skóry olejami przyjęło się nazywać „olejowaniem twarzy„. Do jego wykonania niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie mieszanki olejkowej. Możemy ją sporządzić na bazie oleju z konopi siewnej z dodatkiem olejku rycynowego.  W przypadku cery suchej zawartość olejku rycynowego w mieszance powinna wynosić ok 10%, a przy tłustej do 30% (im bardziej tłusta skóra, tym więcej powinniśmy zastosować olejku rycynowego). Przed olejowaniem twarzy nie oczyszczamy jej za pomocą żelu, mleczka czy też innego preparatu. Wystarczy, że zwilżymy skórę wodą. Następnie wmasowujemy opuszkami palców olejkową mieszankę przez 1-2 minuty. Gdy olej rozpuści wszelkie zanieczyszczenia oraz resztki makijażu, przykładamy do twarzy na chwilę szmatkę (muślinową, frotte bądź z mikrofibry) nasączoną w ciepłej wodzie. Delikatnie ścieramy olejek ze skóry. Płuczemy szmatkę i czynność powtarzamy, aż twarz będzie zupełnie czysta. Na koniec spłukujemy skórę chłodną wodą, by domknąć rozszerzone pory.

Olejek konopny pod oczy

Olej z konopi siewnej jest lekki i nie pozostawia tłustej, lepkiej warstwy, dlatego poleca się go do codziennej pielęgnacji okolic oczu. Może być stosowany niezależnie od wieku, 1 lub 2 razy dziennie. Niweluje zmarszczki, a także wzmacnia i napina wiotczejącą z wiekiem skórę. Zwiększa zdolność naskórka do wiązania wilgoci. Stosowany regularnie, w połączeniu z delikatnym masażem (najlepiej zastosować drenaż limfatyczny, można posłużyć się masażerem pulsacyjnym), sprawia, że worki oraz cienie stają się mniej widoczne. Olejek konopny aplikujemy na oczyszczoną i nawilżoną serum skórę. Delikatnie wklepujemy opuszkami palców.

Olejek konopny do ciała

Jeśli po kąpieli lub prysznicu Twoja skóra staje się sucha, nieprzyjemnie ściągnięta, pękająca i łuszcząca się wmasuj w jeszcze wilgotne ciało niewielką ilość oleju konopnego. Kosmetyk skutecznie zatrzyma wilgoć w naskórku. Sprawi, że skóra stanie się wyraźnie wygładzona. Zredukuje wszelkie podrażnienia, zaczerwienienia oraz szorstkość. Jeśli chcesz wyeksponować nogi, ramiona lub plecy w letniej sukience możesz pokusić się o przygotowanie brązującego olejku do ciała na bazie oleju konopnego, z opalizującymi drobinkami. Wystarczy, że do buteleczki z olejem konopnym (100 ml) dodasz szczyptę mineralnego bronzera (wybierz odcień metaliczny, nie matowy). Przed każdym użyciem kosmetyku wstrząśnij pojemniczkiem w celu wymieszania zawartości. Brązujący olejek rozświetli skórę i podkreśli sylwetkę oraz opaleniznę. Wysmukli optycznie kontury ciała. Dodatek minerałów sprawi również, że skóra będzie lepiej chroniona przed promieniowaniem UV.

Olej konopny do masażu

Masaż olejem konopnym łagodzi napięcie mięśni i wspomaga regenerację skóry. Poprawia ruchomość stawów. Zmniejsza sztywność mięśni. Działa relaksująco. Ze względu na swe właściwości przeciwzapalne jest polecany w przypadku bólu mięśni i stawów oraz dolegliwości reumatycznych. Olej konopny bardzo dobrze się rozprowadza. Zapewnia odpowiedni poślizg podczas masażu. Nie podrażnia nawet delikatnej i skłonnej do alergii skóry.

Jak olej konopny działa na włosy?

Olej z nasion konopi siewnej pielęgnuje zarówno włosy jak i skórę głowy. Działa odżywczo, kojąco i ochronnie. Redukuje podrażnienia oraz stany zapalne skóry głowy, a także niweluje towarzyszący im świąd. Pomaga przywrócić równowagę lipidową. Chroni przed utartą nawilżenia. Wpływa korzystnie na strukturę włosów. Sprawia, że kruche, łamliwe pasma odzyskują elastyczność i stają się bardziej podatne na układanie. Stosowany regularnie przywraca matowym włosom połysk. Przeciwdziała szkodliwemu wpływowi wolnych rodników, które są odpowiedzialne za procesy starzenia się.

Olej konopny do włosów

Olejek z nasion konopi bardzo dobrze sprawdza się do olejowania włosów. Zabieg ten polega na nałożeniu oleju na włosy – od nasady aż po same końce. Dodatkowo zalecane jest wmasowywanie specyfiku w skórę głowy. Olej nanosimy na suche, nieumyte wcześniej włosy. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów warto nałożyć na głowę foliowy czepek. Ciepło sprawi, że kosmetyk wniknie głębiej w strukturę włosa. Po 2-3 godzinach myjemy głowę szamponem. Możemy także wykonać zabieg olejowania wieczorem, pozostawić olejek na włosach przez noc i umyć je rano. Częstym błędem jest nakładanie zbyt dużej ilości oleju na pasma, co utrudnia późniejsze zmycie kosmetyku. Olej konopny należy nanosić oszczędnie, delikatnie rozsmarowując opuszkami palców na poszczególnych kosmykach.

↓↓↓ Kosmetyki z olejem konopnym ↓↓↓

fot. Pixabay