Olejek miętowy w kosmetyce

Olejek miętowy jest pozyskiwany w procesie destylacji z parą wodną liści mięty. Na świecie uprawia się kilka odmian tej aromatycznej rośliny z rodziny jasnowatych. Najpopularniejszą jest mięta pieprzowa – Menthae piperitae. Ziele posiada szerokie zastosowanie w aromaterapii, ziołolecznictwie, przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Właściwości olejku miętowego

Olejek eteryczny pozyskiwany z liści mięty posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Przynosi ulgę w katarze, kaszlu i bólu głowy. Jest stosowany pomocniczo w przypadku przeziębienia, reumatyzmu czy problemów z zasypianiem. Łagodzi ukąszenia owadów. Redukuje stany zapalne skóry.

Inhalacje z zastosowaniem olejku miętowego

Olejek miętowy stosuje się m.in w formie inhalacji. Do miski z gorącą wodą dodajemy kilka kropli olejku miętowego i nachylamy się nad parą przykrywając głowę ręcznikiem (należy uważać, żeby się nie poparzyć). Wdychamy ulatniający się olejek miętowy przez kilka minut. Takie inhalacje są pomocne w przypadku przeziębienia. Ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Pomagają udrożnić zapchany nos. Ułatwiają oddychanie. Przynoszą ukojenie i spokojny sen. Stosowanie inhalacji z olejkiem miętowym jest zalecane również jako element oczyszczania cery z zaskórników. Miętowa parówka rozszerza ujścia gruczołów łojowych, spulchnia skórę i doskonale przygotowuje do dalszych etapów pielęgnacji.

Miętowa płukanka do ust

Do 50 ml wody dodajemy 3 krople olejku miętowego. Płuczemy jamę ustną 2-3 razy dziennie, najlepiej po myciu zębów. Przed każdym użyciem należy przygotować nową mieszankę. Stosowanie płukanki z olejkiem miętowym jest zalecane w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz jako element codziennej profilaktyki przeciw-próchniczej.

Nacieranie skroni olejkiem miętowym

Wystarczy rozetrzeć w okolicy skroni jedną kropelkę olejku miętowego, by złagodzić ból głowy. To sprawdzony, domowy sposób na tą przykrą dolegliwość. Nacieranie skroni warto stosować również jako pierwszą pomoc nawet w przypadku bólów migrenowych.

Przemywanie skóry olejkiem miętowym

Roztworem olejku miętowego można przemywać skórę w przypadku rozmaitych stanów zapalnych. Mięta zmniejsza pieczenie i świąd, a także działa przeciwzapalnie. Jest pomocna w przypadku bolesnych śladów po ukąszeniach owadów.

Wcierka na ból mięśni i stawów

Olejek miętowy łagodzi dolegliwości towarzyszące reumatyzmowi. Warto stosować go w aromaterapeutycznych mieszankach do masażu. W przypadku osób dorosłych stosuje się mieszankę w stężeniu 3%. Masaż z zastosowaniem olejku miętowego nie tylko redukuje ból mięśni i stawów ale również wykazuje korzystny wpływ na zmysły; relaksuje i uwalnia od zmęczenia oraz stresu.

Zastosowanie olejku miętowego w kominku do aromaterapii

Olejek miętowy może być z powodzeniem stosowany także do aromatyzacji powietrza. Do miseczki kominka zapachowego wlewamy wodę, dodajemy kilka kropli olejku i zapalamy świeczkę. Ciepło palącej się świecy podgrzeje wodę i uwolni do powietrza olejki lotne. Aromat mięty wspaniale oczyszcza i odświeża powietrze, dodatkowo wspomaga koncentrację i uspokaja.

Pielęgnacja skóry olejkiem miętowym

Olejek eteryczny z mięty może służyć do wzbogacania kosmetyków. Stosowany jako dodatek do maseczek (np. na bazie glinki), toników, żeli do mycia, balsamów czy kremów działa odświeżająco. Zapewnia uczucie orzeźwienia i pomaga oczyścić skórę. Dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym oraz regulującym wydzielanie sebum, jest pomocny w przypadku trądziku. Wpływa korzystnie również na poszarzałą, zmęczoną cerę. Znajduje zastosowanie w preparatach do pielęgnacji stóp. Posiada właściwości odkażające, dezodoryzujące, oraz przeciwgrzybicze.

Przyjemne uczucie chłodzenia po zastosowaniu miętowych kosmetyków zawdzięczamy obecności w olejku mentolu, który pobudza receptory zimna na skórze.

To właśnie mentol zapewnia miejscowe uczucie znieczulenia oraz zmniejszenie przekrwienia powstałego np. w wyniku podrażnień czy ukąszenia owadów. Działa również ujędrniająco, dlatego jest stosowany w produktach antycellulitowych.

Pielęgnacja włosów olejkiem miętowym

Olejek miętowy wspaniale sprawdza się jako dodatek do szamponów oraz masek i odżywek do włosów. Chroni przed łupieżem, a także zmniejsza nadprodukcję sebum. Koi podrażnioną, swędzącą skórę głowy.

Kosmetyki z olejkiem miętowym