Masło kakaowe w kosmetyce

Pierwsze skojarzenie związane z masłem kakaowym, jakie przychodzi na myśl, to czekolada. I faktycznie – masło kakaowe to jeden z jej podstawowych składników. Ale surowiec ten z powodzeniem stosowany jest w kosmetologii, przynosząc ulgę skórze suchej i podrażnionej oraz skutecznie zapobiegając powstawaniu rozstępów.

Pochodzenie masła kakaowego

Masło kakaowe otrzymywane jest z nasion kakaowca właściwego (Theobroma cacao), drzewa rosnącego w tropikalnych rejonach Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej. Podłużne owoce pokryte są grubą łupiną, pod którą kryje się nawet kilkadziesiąt ziaren. Zebrane ziarna poddawane są obróbce: fermentacji, suszeniu, prażeniu, mieleniu, a na końcu wytłaczany jest z nich olej kakaowy, czyli właśnie gęste masło kakaowe. Przemysł kosmetyczny to – obok przemysłu spożywczego – główny obszar jego zastosowania.

Skład masła kakaowego

Do najważniejszych komponentów tłuszczu kakaowego należą polifenole. Jest to dość obszerna grupa związków obejmująca m.in. antocyjaniny, flawonole, katechiny. Masło kakaowe obfituje w kwasy tłuszczowe, zarówno nasycone, jak i nienasycone, a wśród nich: kwas oleinowy, linolowy, stearynowy, palmitynowy. Obecne są również alkaloidy teobromina i kofeina oraz minerały: magnez, żelazo, potas, miedź.

Masło kakaowe w kosmetyce

Masło kakaowe w kosmetologii

Największym bogactwem masła kakaowego są bez wątpienia wspomniane polifenole, wykazujące silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Działanie to dodatkowo wzmacniają teobromina i kofeina. W efekcie kosmetyki powstające na bazie masła kakaowego skutecznie walczą z nadmiarem wolnych rodników, powstających m.in. na skutek oddziaływania na skórę promieniowania UV. Z aktywnością rodników bezpośrednio wiąże się uszkodzenie rusztowania skóry tworzonego przez włókna kolagenu i elastyny, czego rezultatem jest utrata sprężystości i pojawienie się zmarszczek. Masło kakaowe często znajdziemy więc w kosmetykach przeznaczonych do opalania.

Ogromnym atutem oleju z ziaren kakaowca jest działanie nawilżające, odżywcze, zmiękczające i regenerujące. Dzięki obecności kwasów tłuszczowych masło kakaowe uzupełnia braki w naturalnym płaszczu lipidowym skóry, zapobiegając transepidermalnej utracie nawilżenia. Preparaty z masłem kakaowym szczególnie polecane są w przypadku skóry suchej, podrażnionej, łuszczącej się, spierzchniętej.

Kosmetyki z olejem kakaowym stanowią również ważny element pielęgnacji mającej na celu zapobieganie powstawaniu rozstępów. Czerwone kreski uwidaczniają się najczęściej jako skutek gwałtownych zmian masy ciała. Skóra narażona jest wówczas na nadmierne rozciąganie. Jeśli jest sucha, a tworzące ją włókna osłabione – wówczas łatwo pokrywa się prążkami biegnącymi prostopadle do kierunku rozciągania. Masło kakaowe poprzez poprawę elastyczności i gruntowne nawilżenie skóry zmniejsza jej podatność na rozstępy.

Kosmetyki z masłem kakaowym:

 • Balsam do dłoni i ciała z masłem kakaowym

 • Krem do ciała z organicznym ekstraktem z owoców liczi i awokao

  Krem do ciała z organicznym ekstraktem z owoców liczi i awokao

 • Krem do stóp z mocznikiem 15% i lanoliną

  Krem do stóp z mocznikiem 15% i lanoliną

 • Krem z masłem kakaowym

  49.00
 • Masło kakaowe łupane 120ml

 • Masło kakaowe nierafinowane 100%

  24.90
 • Mydło czekoladowe z kawą

 • Mydło z czekoladą i wanilią

  11.90
 • Naturalne mydło glicerynowe z algami morskimi

  Naturalne mydło glicerynowe z algami morskimi

 • Naturalne odżywcze masło do ciała na noc

 • Odżywczy żel pod prysznic z mleczkiem kokosowym i kakao

 • Peeling do ciała z organicznym masłem kakaowym

 • Pomadka nawilżająca do ust w tubce - malinowa

  Pomadka nawilżająca do ust w tubce – malinowa

 • Pomadka powiększająca usta - czereśniowa

  Pomadka powiększająca usta – czereśniowa

 • Śliwkowa pomadka do ust z witaminą A - w tubce

  Śliwkowa pomadka do ust z witaminą A – w tubce

Źródło: G. Scapagnini, S. Davinelli, L. Di Renzo, A. De Lorenzo, H.H. Olarte, G. Micali, A.F. Cicero, S. Gonzalez, Cocoa bioactive compounds: significance and potential for the maintenance of skin health.

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak